2A Washington State MAT CLASSIC XXIII Championships 2011
Weight Class : 103
1. 09-WYATT SCRIBNER (ELLE)	ELLENSBURG     	6-5
2. 10-ADAM BURCHETT(KLAH)	KLAHOWYA       
3. 12-AARON GARCIA(RENT)	RENTON         	5-2
4. 09-BRIAN BURCHETT(KLAH)	KLAHOWYA       
5. 10-GABE MARTINEZ (QUIN)	QUINCY         	5-1
6. 10-OMAR GOMEZ (WAPT)	WAPATO         
7. 11-CHRIS JENKINS (GFAL)	GRANITE FALLS  	10-2
8. 11-CARSEN MONAGHAN (MTBK)	MT. BAKER      

Weight Class : 112
1. 11-ZAC JOAQUIN(NMAS)	NORTH MASON    	11-9 OT 1
2. 12-REN BISHOP (SQAL)	SQUALICUM      
3. 10-JAKE KONZAL (DRPK)	DEER PARK      	4-3
4. 12-DANIEL PAGE(TUMW)	TUMWATER       
5. 10-WILL BARDEZBAIN(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	FALL 4:46
6. 12-ARMANDO HERNANDEZ (TOPP)	TOPPENISH      
7. 12-RICHARD GEDDES(WRIV)	WHITE RIVER    	7-3
8. 09-LOGAN MERKLE (EVYK)	EAST VALLEY{YAK

Weight Class : 119
1. 10-JAKE VELARDE(NKIT)	NORTH KITSAP   	6-2
2. 12-PEDRO JOAQUIN(NMAS)	NORTH MASON    
3. 10-COLE HARRIS (DRPK)	DEER PARK      	12-9
4. 12-JOSH JOHNSON(LONG)	R.A. LONG      
5. 10-CAMERON NOLAN(TUMW)	TUMWATER       	5-4
6. 11-JAMES NOLAN(TUMW)	TUMWATER       
7. 11-NOLAN TAKEMURA (BELL)	BELLINGHAM     	3-0
8. 11-NICKY HENDERSON (BURL)	BURLINGTON EDIS

Weight Class : 125
1. 11-CODY YEIK(OLYP)	OLYMPIC        	14-7
2. 12-CHRIS LAZO(CENT)	CENTRALIA      
3. 11-AARON ARREDONDO (TOPP)	TOPPENISH      	8-4
4. 12-ROBERT CAMPOS (BURL)	BURLINGTON EDIS
5. 12-IRVING JAIMEZ (PROS)	PROSSER        	3-0
6. 10-MAVERICK REDDAWAY(FIFE)	FIFE           
7. 11-GEFF DUNCAN(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	8-2
8. 12-KELTON NIX (BLAN)	BLAINE         

Weight Class : 130
1. 12-JULIAN ROMERO (TOPP)	TOPPENISH      	5-1
2. 12-KONNER HOPKINS (EVYK)	EAST VALLEY{YAK
3. 09-JOE GRABLE (DRPK)	DEER PARK      	5-2
4. 10-KODY ERGESON (SELA)	SELAH          
5. 12-COLBY WRIGHT (ANAC)	ANACORTES      	9-4
6. 12-TYLER JOHNSTON(STEL)	STEILACOOM     
7. 11-RHYSE ZENKNER(FIFE)	FIFE           	12-4
8. 10-CARLOS TOLEDANO (CEDC)	CEDARCREST     

Weight Class : 135
1. 12-MATT JORDAN (OTHE)	OTHELLO        	6-5
2. 12-MANNY YBARRA (QUIN)	QUINCY         
3. 11-BLAKE HABERMAN (ELLE)	ELLENSBURG     	2-0 OT 1
4. 11-ANDREW PETERSON (BELL)	BELLINGHAM     
5. 12-JOE HILPERT (DRPK)	DEER PARK      	7-0
6. 10-BRANDON SHORT(WRIV)	WHITE RIVER    
7. 12-CRISTIAN OROZCO(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	8-4
8. 11-SHAYPHER HENDRICKS (BLAN)	BLAINE         

Weight Class : 140
1. 09-BOBBY REECE(KING)	KINGSTON       	3-0
2. 11-ANDREW WHITE(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)
3. 12-AARON BROWN (EVSK)	EAST VALLEY{SPO	2-1
4. 12-GARRETT MULLET (BELL)	BELLINGHAM     
5. 12-AUSTIN SHIREY(WRIV)	WHITE RIVER    	3-0
6. 12-BRYCE POSTLEWAIT (MTBK)	MT. BAKER      
7. 10-KELLEN PELZEL(CENT)	CENTRALIA      	11-7
8. 12-COLBY COATES (ELLE)	ELLENSBURG     

Weight Class : 145
1. 12-BILLY RHOADS (DRPK)	DEER PARK      	7-3
2. 12-ZACH SCHRADER(EATV)	EATONVILLE     
3. 12-EDDIE GARZA (OTHE)	OTHELLO        	3-1
4. 12-ETHAN GROOM (PROS)	PROSSER        
5. 12-CODY CARLSON(BLCK)	BLACK HILLS    	8-6
6. 12-KEVIN SCHIFFMAN(KLAH)	KLAHOWYA       
7. 11-MANUEL MENDOZA(LONG)	R.A. LONG      	5-0
8. 10-JOHN SANTOS(STEL)	STEILACOOM     

Weight Class : 152
1. 10-ELIAS MASON (CHEN)	CHENEY         	FALL 3:11
2. 11-JACOB MARKS(INTL)	INTERLAKE      
3. 11-CODY PAXMAN (CEDC)	CEDARCREST     	FALL 4:00
4. 12-TYLER NOBLE (SELA)	SELAH          
5. 12-SAM NEWMAN(NMAS)	NORTH MASON    	7-2
6. 12-JUAN CANALES (BURL)	BURLINGTON EDIS
7. 11-JASON JORGENSEN (DRPK)	DEER PARK      	17-5
8. 12-JARED LAFRANCE(LONG)	R.A. LONG      

Weight Class : 160
1. 11-RILEY PRENTICE(TUMW)	TUMWATER       	2-1 OT 3
2. 11-DYLAN MILLER (DRPK)	DEER PARK      
3. 11-TYLER COATES (ELLE)	ELLENSBURG     	5-2
4. 12-AMANDO DELEON (OTHE)	OTHELLO        
5. 12-CADEN PUGMIRE(WRIV)	WHITE RIVER    	11-7
6. 12-BRENDAN CASEY(WSGL)	WASHOUGAL      
7. 11-JEREMY WALDNER (EVYK)	EAST VALLEY{YAK	INJ DEF
8. 12-JOHN BARRETTE(WSGL)	WASHOUGAL      

Weight Class : 171
1. 12-NEHEMIAH SALO(KLAH)	KLAHOWYA       	F 10-1
2. 12-JEFF HAGA(KLAH)	KLAHOWYA       
3. 11-JEREMY KORTHUIS (LYND)	LYNDEN         	5-2
4. 12-JOSE MARTINEZ (WAPT)	WAPATO         
5. 11-BROCK BEELER (CLAK)	CLARKSTON      	3-1
6. 12-JACK NEVITT (BURL)	BURLINGTON EDIS
7. 12-NOAH GEEHAN(WRIV)	WHITE RIVER    	11-9 OT 1
8. 12-ANDREW BOLTON (ANAC)	ANACORTES      

Weight Class : 189
1. 12-EASTON HARGRAVE(TUMW)	TUMWATER       	16-3
2. 11-JOEY GOMEZ (OTHE)	OTHELLO        
3. 12-KOLE BRAATEN(CENT)	CENTRALIA      	5-2
4. 12-NATHAN CRISTION(PANG)	PORT ANGELES   
5. 11-DAYNA SQUIBB(CENT)	CENTRALIA      	6-3
6. 12-JAKE MCCANE(STEL)	STEILACOOM     
7. 12-LOGAN FERRIER(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	FALL 0:55
8. 10-JACOB WALLER (CLAK)	CLARKSTON      

Weight Class : 215
1. 12-JUSTIN GILLASPIE(CENT)	CENTRALIA      	FALL 3:00
2. 12-JOEY PEACH (SEHO)	SEHOME         
3. 12-DEION DUCKSWORTH (EPHA)	EPHRATA        	6-0
4. 12-JEFF KISNER(WRIV)	WHITE RIVER    
5. 12-JON POYNER (GFAL)	GRANITE FALLS  	FALL 1:26
6. 12-STEVEN ELSNER (MTBK)	MT. BAKER      
7. 11-CALEB RICHARDS(NTHU)	NORTH THURSTON 	12-6
8. 11-STEPHEN VILLARREAL (OTHE)	OTHELLO        

Weight Class : 285
1. 12-SHAWN BURTON (DRPK)	DEER PARK      	6-1
2. 12-BRYCE WELLS(EATV)	EATONVILLE     
3. 11-ALEC POSTLEWAIT (MTBK)	MT. BAKER      	FALL 2:29
4. 12-RICHY RODRIGUEZ (SELA)	SELAH          
5. 12-DAVID MEAGHER(WRIV)	WHITE RIVER    	INJ DEF
6. 11-GARRET PANKUK(CENT)	CENTRALIA      
7. 12-AARON CHRISTIANSEN (EVSK)	EAST VALLEY{SPO	FALL 1:22
8. 12-ALEX WILSON (LKWD)	LAKEWOOD