3A Washington State MAT CLASSIC XXV Championships 2013
Weight Class : 106
1. 11-HOMER ROMERO(SUNN)	SUNNYSIDE      	6-4 OT
2. 10-WEST WEINERT (STWD)	STANWOOD       
3. 10-JESSE TORRES(SUNN)	SUNNYSIDE      	FALL 0:43
4. 09-KYLE OPLAND(ENUM)	ENUMCLAW       
5. 12-KWEST OSBORN(UNIV)	UNIVERSITY     	TFALL 15-0
6. 10-JARED NEWBERG(KELS)	KELSO          
7. 10-CARSON CORBALLEY(BLAK)	BONNEY LAKE    	9-4
8. 10-TAYLAN YUASA(MRCR)	MERCER ISLAND  

Weight Class : 113
1. 11-JESSE BARAJAS(SUNN)	SUNNYSIDE      	12-10 OT
2. 09-CAM SORENSEN(UNIV)	UNIVERSITY     
3. 09-LEVITICUS ARIZPE(DECA)	DECATUR        	7-0
4. 12-CESAR CASTILLO(KAMI)	KAMIAKIN       
5. 11-ABUNDIO VICTORIANO(KELS)	KELSO          	9-3
6. 11-BENJAMIN DIXON(MTVW)	MOUNTAIN VIEW  
7. 12-BILLY ALMACHAR (MGET)	MARYSVILLE-GETC	8-6
8. 11-TRYSTEN DAWSON(DECA)	DECATUR        

Weight Class : 120
1. 10-MATT IWICKI (ECAT)	EASTSIDE CATHOL	5-0
2. 11-KIEGEN SCHAUER(MTSP)	MT. SPOKANE    
3. 12-WIL TREADWELL(PRAR)	PRAIRIE        	FALL 2:07
4. 12-SANTOS GUERRERO(SUNN)	SUNNYSIDE      
5. 10-ANDREW RAMIREZ(LAKS)	LAKES          	4-3
6. 12-JESSE MAREK (BLCH)	BISHOP BLANCHET
7. 10-LUKE WILSON(MRCR)	MERCER ISLAND  	5-3
8. 09-AVERY MEYER(LINC)	LINCOLN        

Weight Class : 126
1. 12-JOSH NEWBERG(KELS)	KELSO          	3-0
2. 11-MATTHEW FLORESCA(SWOD)	SHOREWOOD      
3. 11-COLTON TRACY(BLAK)	BONNEY LAKE    	5-3
4. 12-JERAD PAUL(ENUM)	ENUMCLAW       
5. 12-TYKE REID(ENUM)	ENUMCLAW       	7-6
6. 11-JOHN KIM(GLPK)	GLACIER PEAK   
7. 12-JUAN VICENTE(LINC)	LINCOLN        	2-0
8. 12-MICHAEL HOSFIELD(KNWK)	KENNEWICK      

Weight Class : 132
1. 10-CHRISTIAN VILLANI(BELV)	BELLEVUE       	14-0
2. 11-TYLER WICKEN(KELS)	KELSO          
3. 10-ISAIAH DIGGS(DECA)	DECATUR        	7-4
4. 12-RIELEY SMITH(UNIV)	UNIVERSITY     
5. 12-HARLEY KOLP(KAMI)	KAMIAKIN       	5-1
6. 12-JOSHUA BEAM(TIMB)	TIMBERLINE     
7. 12-CODY FAKKEMA (OAKH)	OAK HARBOR     	5-1
8. 11-JAHLEEL VESTER (OAKH)	OAK HARBOR     

Weight Class : 138
1. 12-TERRENCE MCKINNEY(SHAD)	SHADLE PARK    	6-4
2. 12-RYAN GABEL(UNIV)	UNIVERSITY     
3. 12-RANDY NIMRICK(PENS)	PENINSULA      	FALL 2:28
4. 11-KENJI YAMASHITA(MTVW)	MOUNTAIN VIEW  
5. 11-CHRISTIAN NIBARGER(MTSP)	MT. SPOKANE    	6-4
6. 11-CAID CAVENESS(BLAK)	BONNEY LAKE    
7. 11-DYLAN READ (BAIN)	BAINBRIDGE ISLA	15-7
8. 12-DANIEL MONTOYA(INTL)	INTERLAKE      

Weight Class : 145
1. 12-JOHN HOOVER(MTSP)	MT. SPOKANE    	5-0
2. 10-KILLIAN PAGE (MARY)	MARYSVILLE-PILC
3. 12-JESSIE LOPEZ (EVRT)	EVERETT        	INJ DEF
4. 12-DYLAN SCHMIDT(SHAD)	SHADLE PARK    
5. 12-MATT YUSTE(BLAK)	BONNEY LAKE    	8-2
6. 11-CODY KIOURKAS(NCNT)	NORTH CENTRAL  
7. 12-JAKE RICCO(PENS)	PENINSULA      	8-6
8. 11-AARON BLAINE(HBAY)	HUDSONíS BAY   

Weight Class : 152
1. 10-IZAEC QUNTANILLA(NCNT)	NORTH CENTRAL  	8-6
2. 12-CASEY LARSON(PENS)	PENINSULA      
3. 11-GUNNAR METZGER(HBAY)	HUDSONíS BAY   	7-4
4. 12-JUSTIN MITCHELL(ENUM)	ENUMCLAW       
5. 10-CONNER SMALL(LBIS)	LIBERTY(ISSAQUA	6-3
6. 12-ZACH SCHUT (STWD)	STANWOOD       
7. 11-DALTON GILMAN (STWD)	STANWOOD       	14-13
8. 11-LOGAN COLEMAN(GLPK)	GLACIER PEAK   

Weight Class : 160
1. 12-MORGAN SMITH(MDDL)	MEADOWDALE     	4-2
2. 12-JOSHUA CREBBIN (OAKH)	OAK HARBOR     
3. 12-RYAN ANDERSON(ENUM)	ENUMCLAW       	5-2
4. 10-DREW HATCH (MARY)	MARYSVILLE-PILC
5. 10-BRYSON PIERCE(NCNT)	NORTH CENTRAL  	FALL 2:59
6. 11-MARIO GONZALEZ(PRAR)	PRAIRIE        
7. 11-BRANDON ZIMMERMAN(DECA)	DECATUR        	INJ DEF
8. 09-MASON MCDANIEL(JUAN)	JUANITA        

Weight Class : 170
1. 12-SISTO PINA(KAMI)	KAMIAKIN       	3-1
2. 11-AUSTIN STANNARD(UNIV)	UNIVERSITY     
3. 12-NICK KARIS(DECA)	DECATUR        	FALL 0:51
4. 12-COURTNEY SHAVERS (OAKH)	OAK HARBOR     
5. 10-LUKE HOLSINGER(PENS)	PENINSULA      	FALL 2:45
6. 12-MAX RAMOS(SUNN)	SUNNYSIDE      
7. 12-NICK CHANDLER(MRCR)	MERCER ISLAND  	INJ DEF
8. 10-FALANI GILL(ENUM)	ENUMCLAW       

Weight Class : 182
1. 12-SEAN ELLEDGE(GLPK)	GLACIER PEAK   	6-5
2. 11-CHILI SABIN(BLAK)	BONNEY LAKE    
3. 12-SPENCER SMITH(DECA)	DECATUR        	4-2
4. 11-WILL BISHOP(HANF)	HANFORD        
5. 11-BRYCE OVERHOLT(SRDG)	SOUTHRIDGE     	FALL 3:54
6. 11-DANIEL AVALOS(SUNN)	SUNNYSIDE      
7. 12-KELYN WALLIN(ENUM)	ENUMCLAW       	6-4
8. 12-JEREMIAH PATRICK(CRIV)	COLUMBIA RIVER 

Weight Class : 195
1. 12-TANNER ORNDORFF(UNIV)	UNIVERSITY     	7-2
2. 12-KEVIN DEL ANGEL(SRDG)	SOUTHRIDGE     
3. 12-ROWLAND GAYDOSH(DECA)	DECATUR        	6-1
4. 11-CIARAN BALL(MDDL)	MEADOWDALE     
5. 12-JAKE FERRIS(WILS)	WILSON         	FALL 1:28
6. 11-JAKE GRANTHAM(NTHU)	NORTH THURSTON 
7. 12-TANNER RISK(TIMB)	TIMBERLINE     	FALL 3:42
8. 12-KEONI GARCIA(KELS)	KELSO          

Weight Class : 220
1. 12-STONE HART(TIMB)	TIMBERLINE     	10-4
2. 11-TOM HARVEY(MTSP)	MT. SPOKANE    
3. 11-AUSTIN CARMAN(SUNN)	SUNNYSIDE      	9-2
4. 12-DWAYNE ROBINSON(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)
5. 09-DALLAS GOODPASTER(PRAR)	PRAIRIE        	INJ DEF
6. 12-KAM WILLIAMS (FERN)	FERNDALE       
7. 12-CARLOS VILCHIS (STWD)	STANWOOD       	FALL 2:30
8. 12-IGNAT GABOV (MARY)	MARYSVILLE-PILC

Weight Class : 285
1. 12-KYLE GLEED(DECA)	DECATUR        	INJ DEF
2. 12-ALFREDO DIAZ (MGET)	MARYSVILLE-GETC
3. 10-TATE ORNDORFF(UNIV)	UNIVERSITY     	8-1
4. 10-MOSESE FIFITA(GLPK)	GLACIER PEAK   
5. 12-HEBER MARTINEZ(NCNT)	NORTH CENTRAL  	INJ DEF
6. 11-PATIOLE PESEFEA(FOSS)	FOSS           
7. 12-BEN ANDERSON(SHEL)	SHELTON        	FALL 2:01
8. 10-ERCA ERDENEBAYER(SWOD)	SHOREWOOD