1A Washington State MAT CLASSIC XXIV Championships 2012
Weight Class : 106
1. 09-FRED GREEN(ORTG)	ORTING         	10-8
2. 09-VICTOR ALMAGUER (GRAN)	GRANGER        
3. 10-RONAY TEREZA (HILD)	HIGHLAND       	8-2
4. 12-BRIAN GALLARDO (ROYL)	ROYAL          
5. 10-JOSE CIENFUEGOS (GRAN)	GRANGER        	FALL 2:44
6. 11-RYAN WILSON (ELMA)	ELMA           
7. 11-BRANDON ROBERTS (RSID)	RIVERSIDE{CHATT	16-3
8. 10-CASEY OVIATT (RIDG)	RIDGEFIELD     

Weight Class : 113
1. 11-JOSHUA SALCEDO (GRAN)	GRANGER        	14-4
2. 11-AUSTIN DODSON(ORTG)	ORTING         
3. 10-RICKY ALMAGUER (GRAN)	GRANGER        	4-2
4. 12-JARED STEDTFELD (TONA)	TONASKET       
5. 10-DARIUS JUDD (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	FALL 1:39
6. 11-MISAEL LOPEZ (CONN)	CONNELL        
7. 09-BEN KNIGHT (COLV)	COLVILLE       	7-6
8. 10-CARSON HORTON (CSRK)	CASTLE ROCK    

Weight Class : 120
1. 10-JOSH CRAGER(CCCS)	CASCADE CHRISTI	10-1
2. 11-ANDRES TEREZA (HILD)	HIGHLAND       
3. 12-JUAN DIAZ (ZILL)	ZILLAH         	FALL 1:36
4. 10-JESSE MORRISON (COLV)	COLVILLE       
5. 11-MIKEY CLIZBE (KALA)	KALAMA         	8-2
6. 10-TANNER KLEMANN(NOOK)	NOOKSACK       
7. 09-CARLOS HERNANDEZ (ROYL)	ROYAL          	9-3
8. 12-DANIEL PERCIFIELD (CBUR)	COLUMBIA(BURBAN

Weight Class : 126
1. 12-DREW TEMPLEMAN(ORTG)	ORTING         	10-2
2. 11-ERICK GARCIA (CHEL)	CHELAN         
3. 11-ADRIAN GUERRERO (GRAN)	GRANGER        	8-6
4. 11-JESSY GONZALES (ZILL)	ZILLAH         
5. 10-TYLER MILER (STEV)	STEVENSON      	11-1
6. 12-ANGEL RODRIGUEZ (ZILL)	ZILLAH         
7. 11-VICENTE MIRELES (MABT)	MABTON         	7-3
8. 10-TANNER SAMPLE (ELMA)	ELMA           

Weight Class : 132
1. 12-KIT MAJOR (RSID)	RIVERSIDE{CHATT	FALL 5:06
2. 12-MATT MCCALLUM (KION)	KIONA-BENTON   
3. 11-CORTES HERNANDEZ (ZILL)	ZILLAH         	11-6
4. 12-DANNY BARAJAS (ROYL)	ROYAL          
5. 12-DALTON GONZALES (CSRK)	CASTLE ROCK    	4-2
6. 09-ALEX AGUILAR (OMAK)	OMAK           
7. 12-CUTTER GRAHN (FRKS)	FORKS          	4-0
8. 11-JORDAN COLOMBO (ROCH)	ROCHESTER      

Weight Class : 138
1. 12-SHANNON MARIS(ORTG)	ORTING         	FALL 5:28
2. 12-PATRICK MAYOLO (LACT)	LACENTER       
3. 12-SERGIO SANCHEZ (ZILL)	ZILLAH         	17-5
4. 10-TRENTON WELTON (COLV)	COLVILLE       
5. 11-JACOB SCHNEIDER (STEV)	STEVENSON      	5-1
6. 09-DIEGO HERNANDEZ (ZILL)	ZILLAH         
7. 11-KALE SETZER (KION)	KIONA-BENTON   	4-0
8. 10-JACOB JAMES (CASH)	CASHMERE       

Weight Class : 145
1. 11-PACER SAID (CSRK)	CASTLE ROCK    	INJ DEF
2. 11-BEAU GORE(ORTG)	ORTING         
3. 11-DEREK FRUIN (ONAL)	ONALASKA       	FALL 0:54
4. 11-SHANE MCMURRAY (ZILL)	ZILLAH         
5. 12-KARL BELL (STEV)	STEVENSON      	INJ DEF
6. 10-MIKE MONIZ(ORTG)	ORTING         
7. 12-DALTON MUDGETT (CHEW)	JENKINS{CHEWELA	3-1
8. 12-TYLER LANGFORD (TENI)	TENINO         

Weight Class : 152
1. 12-DALTON EVANGER(ORTG)	ORTING         	10-0
2. 11-LEVI GODINHO (CSRK)	CASTLE ROCK    
3. 12-TAYLOR GLIDEWELL (FREE)	FREEMAN        	FALL 2:11
4. 12-FABIAN RUIZ (MABT)	MABTON         
5. 11-RUSSELL SMITH (CHEW)	JENKINS{CHEWELA	11-8
6. 12-ANDREW LEDESMA (STEV)	STEVENSON      
7. 12-JULIO VALENCIA (COLV)	COLVILLE       	7-6
8. 10-EMILIO BUSTOS (ROYL)	ROYAL          

Weight Class : 160
1. 12-CHASE FUSON (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	3-2
2. 11-ALEX MYRICK (ROYL)	ROYAL          
3. 12-NOLIN BARE (GOLD)	GOLDENDALE     	4-0
4. 12-BILLY POPPIE (CHEL)	CHELAN         
5. 12-ALEX MCCRUM (STEV)	STEVENSON      	INJ DEF
6. 12-ALBY PAZ (CHEL)	CHELAN         
7. 11-CLAYTON FARR (RIDG)	RIDGEFIELD     	DISQ
8. 00-DISQUALIFIED(CBUR)	COLUMBIA(BURBAN

Weight Class : 170
1. 10-CRUZ DEL ANGEL (KION)	KIONA-BENTON   	FALL 2:46
2. 11-CHANDLER KNIGHT (COLV)	COLVILLE       
3. 12-BRAYDON ROSS (GOLD)	GOLDENDALE     	7-0
4. 12-YARIK TYUTYUNNIK (RVEW)	RIVERVIEW(KENNE
5. 12-ARNIE YODER (TOLE)	TOLEDO         	7-4
6. 12-LEVI SHIPMAN (CSRK)	CASTLE ROCK    
7. 11-ADAM COLLINS (CHEW)	JENKINS{CHEWELA	13-1
8. 12-MATT MADDUX (STEV)	STEVENSON      

Weight Class : 182
1. 12-COLE SCHWARTZ (CHEL)	CHELAN         	TF 17-2
2. 11-DAMIEN DELAROSA (ROYL)	ROYAL          
3. 12-ANTHONY HELLER (ELMA)	ELMA           	3-2
4. 10-PRESTON MORRIS(VASH)	VASHON ISLAND  
5. 11-ALEX CORTEZ (CHEL)	CHELAN         	9-3
6. 11-HUNTER LECAIRE (COLV)	COLVILLE       
7. 12-COLLIN HORNBY (ROCH)	ROCHESTER      	FALL 3:15
8. 10-BEN O'BRIEN (MONT)	MONTESANO      

Weight Class : 195
1. 12-DYLAN GREEN (OMAK)	OMAK           	4-1
2. 12-JUSTIN HAUSE (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE
3. 10-ASA SCHWARTZ (CHEL)	CHELAN         	FALL 3:26
4. 12-KURT WILKINS (GOLD)	GOLDENDALE     
5. 11-ABIDAN DUARTE (GRAN)	GRANGER        	FALL 2:28
6. 12-JAMES REEDY-CAPP(MERD)	MERIDIAN       
7. 10-TODD RILEY (KION)	KIONA-BENTON   	3-1 OT
8. 11-JAMISON RICE(ORTG)	ORTING         

Weight Class : 220
1. 12-DEWEY BENDER (RSID)	RIVERSIDE{CHATT	4-3 3RD OT
2. 11-JOHN WHITE (RIDG)	RIDGEFIELD     
3. 12-BO RUSSELL (MONT)	MONTESANO      	FALL 1:52
4. 10-CODY ZYPH (KION)	KIONA-BENTON   
5. 12-MARCUS CARTER (STEV)	STEVENSON      	10-8
6. 11-ROBERT EASTON(VASH)	VASHON ISLAND  
7. 12-ELI CURTSINGER (NVAL)	NACHES VALLEY  	FALL 1:30
8. 12-ALBERTO CRUZ (WAHL)	WAHLUKE        

Weight Class : 285
1. 12-JOSH AHO (ZILL)	ZILLAH         	3-2
2. 12-TYSON BROOK (CONN)	CONNELL        
3. 11-LUIS GARCIA(CHEL)	CHELAN         	FALL 1:38
4. 12-DAVID CUTRELL (OMAK)	OMAK           
5. 11-KYLE HALL (RVEW)	RIVERVIEW(KENNE	FALL 4:53
6. 11-JEREMIAH ATKINS (ZILL)	ZILLAH         
7. 12-AVERY SMETANA (FREE)	FREEMAN        	9-3
8. 12-TORY PETERSON (RSID)	RIVERSIDE{CHATT