1A Washington State MAT CLASSIC XXIII Championships 2011
Weight Class : 103
1. 10-JOSHUA SALCEDO(GRAN)	GRANGER        	FALL 0:49
2. 12-DAKOTA STILES(ORTG)	ORTING         
3. 10-MISAEL LOPEZ(CONN)	CONNELL        	3-0
4. 09-CARSON HORTON(CSRK)	CASTLE ROCK    
5. 09-HOODIE JUDD(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	FALL 4:50
6. 10-JACOB ULLAND(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE
7. 11-BRIAN GALLARDO(ROYL)	ROYAL          	12-0
8. 09-CASEY OVIATT(RIDG)	RIDGEFIELD     

Weight Class : 112
1. 09-JOSH CRAGER(CCCS)	CASCADE CHRISTI	12-2
2. 09-JESSE MORRISON(COLV)	COLVILLE       
3. 09-TANNER KLEMANN(NOOK)	NOOKSACK       	17-7
4. 11-JUAN DIAZ(ZILL)	ZILLAH         
5. 10-AUSTIN DODSON(ORTG)	ORTING         	INJ DEF
6. 12-JONATHAN SALCEDO(GRAN)	GRANGER        
7. 12-AUSTIN HUDSON(WAHL)	WAHLUKE        	8-5
8. 11-DANIEL PERCIFIELD(CBUR)	COLUMBIA(BURBAN

Weight Class : 119
1. 11-DANNY BARAJAS(ROYL)	ROYAL          	6-3
2. 12-MICHAEL BAUMGARDEN(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE
3. 10-ANDRES TEREZA(HILD)	HIGHLAND       	4-0
4. 12-DAN MAGALLON(MABT)	MABTON         
5. 11-CUTTER GRAHN(FRKS)	FORKS          	FALL 2:15
6. 10-DILLON STILES(ORTG)	ORTING         
7. 12-DAVID GONZALES(KION)	KIONA-BENTON   	15-8
8. 11-TROY RATHJEN(MERD)	MERIDIAN       

Weight Class : 125
1. 11-DREW TEMPLEMAN(ORTG)	ORTING         	F 6-0
2. 09-MIKEY MONIZ(ORTG)	ORTING         
3. 10-CORTES HERNANDEZ(ZILL)	ZILLAH         	4-2
4. 12-BONZAI BILLINGS(NOOK)	NOOKSACK       
5. 12-DANIEL TRUDEAU(CHEW)	JENKINS{CHEWELA	FALL 1:58
6. 10-ADRIAN GUERRERO(GRAN)	GRANGER        
7. 12-TYLER CORTANI(FRKS)	FORKS          	2-0
8. 12-MICHAEL HUCKINS(OMAK)	OMAK           

Weight Class : 130
1. 12-ANTONIO BROWN(ORTG)	ORTING         	3-0
2. 12-BRAD WATSON(ELMA)	ELMA           
3. 11-KIT MAJOR(RSID)	RIVERSIDE{CHATT	FALL 1:56
4. 11-MATT MCCALLUM(KION)	KIONA-BENTON   
5. 11-PATRICK MAYOLO(LACT)	LACENTER       	FALL 2:58
6. 10-JOSH HAMILTON(COLV)	COLVILLE       
7. 11-MICHEAL GOBLE(OMAK)	OMAK           	5-3
8. 12-XAVIER WILLIAMS(BCRT)	BELLEVUE CHRIST

Weight Class : 135
1. 11-SHANNON MARIS(ORTG)	ORTING         	11-2
2. 12-CHANCE WATT(RVEW)	RIVERVIEW(KENNE
3. 12-RANDALL CHIPMAN(CASH)	CASHMERE       	FALL 2:08
4. 10-BEAU GORE(ORTG)	ORTING         
5. 12-NATE WILLIAMS(RIDG)	RIDGEFIELD     	12-2
6. 12-DOMINIK STEMER(VASH)	VASHON ISLAND  
7. 10-LADDIE GOROSKI(ROYL)	ROYAL          	12-8
8. 12-JAMES JACKSON(COLV)	COLVILLE       

Weight Class : 140
1. 12-JOSH LAUDERDALE(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	6-2
2. 12-DILLON MILLER(CASH)	CASHMERE       
3. 12-OMAR GOMEZ(ROYL)	ROYAL          	8-6
4. 11-KARL BELL(STEV)	STEVENSON      
5. 10-TUCKER SIMONTON(CBUR)	COLUMBIA(BURBAN	4-2
6. 12-PETER WILLIAMS(TONA)	TONASKET       
7. 10-TANNER SMITH(COLV)	COLVILLE       	FORFEIT
8. FORFEIT(MONT)	MONTESANO      

Weight Class : 145
1. 12-CHRIS MAYOLO(LACT)	LACENTER       	15-4
2. 11-DALTON EVANGER(ORTG)	ORTING         
3. 12-KYLE GODINHO(CSRK)	CASTLE ROCK    	8-4
4. 11-DALTON MUDGETT(CHEW)	JENKINS{CHEWELA
5. 12-BRENDEN AGUILAR(OMAK)	OMAK           	12-0
6. 11-FABIAN RUIZ(MABT)	MABTON         
7. 12-CHASE FLORES(RSID)	RIVERSIDE{CHATT	5-2
8. 11-JAKE JOHNSON(LACT)	LACENTER       

Weight Class : 152
1. 12-NIKKO VELTRI(ORTG)	ORTING         	FALL 3:12
2. 12-DILLON JIMMIE(NOOK)	NOOKSACK       
3. 10-ALEX MYRICK(ROYL)	ROYAL          	5-4
4. 12-RICK ROWELL(HOQM)	HOQUIAM        
5. 11-NOLIN BARE(GOLD)	GOLDENDALE     	4-0
6. 12-JORGE VILLASENOR(CHEL)	CHELAN         
7. 10-LEVI GODINHO(CSRK)	CASTLE ROCK    	FALL 0:33
8. 11-ANDREW LEDESMA(STEV)	STEVENSON      

Weight Class : 160
1. 12-CHRIS CASTILLO(ZILL)	ZILLAH         	15-4
2. 12-JACOB RAE(CONN)	CONNELL        
3. 12-TANNER JOHNSON(RSID)	RIVERSIDE{CHATT	3-1
4. 11-CHASE FUSON(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE
5. 12-ZACH ANDERSON(RIDG)	RIDGEFIELD     	FALL 1:11
6. 11-ZACH GRIMM(CBUR)	COLUMBIA(BURBAN
7. 12-DUSTIN SILVERTHORN(TONA)	TONASKET       	4-3
8. 12-TAYLER ODNEAL(ILWA)	ILWACO         

Weight Class : 171
1. 12-NICK DESROCHES(RSID)	RIVERSIDE{CHATT	2-1
2. 12-ROMAN VELAZQUEZ(CASH)	CASHMERE       
3. 12-KEEGAN MCCORMICK(TONA)	TONASKET       	TF 16-1
4. 12-KYLE TRUDEAUX(OMAK)	OMAK           
5. 12-KYLE KLUEVER(ZILL)	ZILLAH         	9-1
6. 10-DAMIEN DELAROSA(ROYL)	ROYAL          
7. 12-RYAN KULLA(LACT)	LACENTER       	FALL 1:51
8. 11-RYAN HEINEN(CONN)	CONNELL        

Weight Class : 189
1. 11-COLE SCHWARTZ(CHEL)	CHELAN         	1-0
2. 11-DYLAN GREEN(OMAK)	OMAK           
3. 12-NICK TORRES(NOOK)	NOOKSACK       	FALL 4:06
4. 12-GARRETT WHITNEY(KION)	KIONA-BENTON   
5. 11-JUSTIN HAUSE(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	5-2
6. 12-BRENDON OSSMAN(CCCS)	CASCADE CHRISTI
7. 10-ROBERT EASTON(VASH)	VASHON ISLAND  	6-4
8. 11-ARNIE LOPEZ(CHEL)	CHELAN         

Weight Class : 215
1. 12-JORDAN VELASCO(OMAK)	OMAK           	3-0
2. 12-DALLAS WATKINS(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE
3. 12-NATHANIEL DEARDORFF(ZILL)	ZILLAH         	FALL 1:23
4. 12-BRANDON HUDSON(TONA)	TONASKET       
5. 12-COREY COMPTON(MERD)	MERIDIAN       	7-5
6. 11-MARCUS CARTER(STEV)	STEVENSON      
7. 10-ALEX CORTEZ(CHEL)	CHELAN         	7-1
8. 09-CODY ZYPH(KION)	KIONA-BENTON   

Weight Class : 285
1. 12-WILL PETERS(CHEW)	JENKINS{CHEWELA	9-1
2. 12-COLBY MEAD(RSID)	RIVERSIDE{CHATT
3. 12-PETE ALMAGUER(GRAN)	GRANGER        	FALL 2:47
4. 12-BRAD IVES(OMAK)	OMAK           
5. 11-TYSON BROOK(CONN)	CONNELL        	FALL 0:42
6. 12-WADE HUET(STEV)	STEVENSON      
7. 12-DYLAN SHORT(ILWA)	ILWACO         	6-2
8. 12-KYLE ORTH(CSRK)	CASTLE ROCK