2000 Solo & Ensemble Contest Results

Category First Place Second Place Third Place
Women's Vocal Ensemble Tornberg Trio - Issaquah Senior Duet - Federal Way Blossom Quarter - Walla Walla
Men's Vocal Ensemble Thunder 12 - Mountain View In Harmony - Issaquah Viking VI - Puyallup
Mixed Vocal Ensemble Chamber Singers - Walla Walla Chamber Singers I - South Kitsap Mountain Express - Mountain View
Woodwind Ensemble Cleaveland Flute Duet - WF West Duet - Cheney Flute Duet - Jackson
Brass Ensemble Western Ramblers Horn Quartet - Rogers (Puyallup) Carlson Duo - Cheney Brass Quintet - Kennewick
Percussion Ensemble Percussion Ensemble - Rogers (Puyallup) Percussion Trio -Port Angeles Percussion Ensemble - Port Angeles
String Ensemble Violin Duet - University Prep Coulston Quartet - Wenatchee Chamber Orchestra - Olympia
Soprano Rochelle Martin - Woodinville & Allison Ollilia - Federal Way Hayley Boudrau - South Kitsap & Tora Larsen - Gig Harbor Gina Gillie - Rogers (Puyallup) & Heidi Melton - Ferrris
Mezzo Soprano Sarah Norton - Capital & Ashley Wheat - Issaquah Maggie Brothers - Holy Names & Allison Eltrich - Federal Way Abigail Mahnke - Lake Washington & Mele Santos - Issaquah
Alto Tara Lynn - Curtis Kristi Gomez - Mountain View Michelle Mader - Lk. Washington
Tenor Andrew Wardle - Puyallup John Alston - Rogers (Puyallup) Brendon Tuohy - Bellarmine
Baritone Ben Buckley - Kentridge Andrae Smith - Curtis Jared Oaks - Puyallup
Bass Jordan Bechtold - Evergreen (Vancouver) Jose Robio - Mountain View Sean German - Lakes
Violin Mae Mae Lin - Newport (Bellevue) Kristin Kawaguchi - Lakeside (Seattle) Hannah McKee-Kennedy - Pullman
Viola Karl Stuen - Sehome Rachael Miller - Issaquah Alex Baldock - Cascade Christian
Cello Edward Baskerville - Lakeside (Seattle) Pat Quimby - River Ridge Meredith Hunnicutt - Wenatchee
String Bass Devon Becker - Garfield Christopher George - Mariner Chris Dove - Sammamish
Piano Marcus Macauley - Mercer Island Hester Ham - Kent-Meridian Tatyana Doroshkin - Evergreen (Vancouver)
Harp Christine Brinn - Squalicum Morgan Crawford - Wenatchee Tina Bulson - Auburn
Guitar Ryan Hook - Shorecrest Sarah Bromley - Garfield Carver Peterson - Mercer Island
Flute/Piccollo Sonja Nesvig - Stadium & Kelly Swaim - Prairie Michaela Martin-Almy - Bethel & Connie Schoepflin - Roosevelt Amanda Conroy - Battle Ground & Catherine Mun - Meadowdale
Oboe/English Horn Andrea Overturf - Bellevue Christian Julienne Eby - Garfield Lisa Vance - South Kitsap
Clarinet Robyn Brown - North Cenral Matt Nelson - Evergreen (Vancouver) Zoe Hawkins - Capital
Alto/Bass Clarinet Bryan Wingert - Spanaway Lake Melissa Forbes - North Kitsap Theresa Marks - Woodinville
Bassoon Miriam Smith - Garfield Evan Kuhlmann - Garfield Andrew Heinrich - Stadium
Soprano/Alto Saxophone Chelsea Luker - Ferris Nicole Barnes - Washington Samuel Scheibner - Sammamish
Tenor/Baritone Saxophone Jason Person - Rogers (Puyallup) Thom Johnston - Port Angeles Josh Mask - Prairie
French Horn Adam Koch - River Ridge Patrick Carlson - Cheney Kim Mey - Kennewick
Trumpet/Cornet Gwen Tarr - South Kitsap Michael Leavens - Ferrucci Jr. Jesse Lewis - Garfield
Trombone Charlie Nelson - Juanita Nathan Wayler - Mountain View Marie Forsythe - Kennewick
Euphonium Kevin O'Neill - Orcas Island Jeremiah Horlick - Auburn Anna Lindvall - Shorewood
Tuba Matt Carlson - Monroe Jessica Bazick - Inglemoor John Siepman-Knowlton - Eastmont
Snare Drum Nicole Mirabelli - Wenatchee Ben Loshin - Newport (Bellevue) Kyle Winters - Port Angeles
Mallets Rosie Richards - Wenatchee Chris Elliott - Richland Fritz Kessler - Ellensburg
Timpani Kyle Winters - Port Angeles Rob Bevegni - Bellarmine Rebecca Tapia - Snohomish
Multiple Percussion Jess Monnette - Wenatchee Bill Solomon - Kentwood Ben Loshin - Newport (Bellevue)