Ensemble Results

 

Womenís Small Vocal Ensemble

1. Womenís Quartet - Tahoma

2. Duet - Issaquah

3. Duet - Kamiak
 

Womenís Large Vocal Ensemble

1. Venusto - Mountain View

2. Select Womenís Ensemble - Sumner

3. Womenís Ensemble - Fort Vancouver
 

Menís Small Vocal Ensemble

1. Viking IV - Puyallup

2. Uncalled 4 - Central Valley

3. Lake Washington IV - Lake Washington
 

Menís Large Vocal Ensemble

1. Eight Men and a Tenor - Puyallup

2. Thunder 12 - Mountain View

3. After Six - Yelm
 

Mixed Small Vocal Ensemble

1. Quartet - South Kitsap

2. Duet - Inglemoor

3. Duet - Jackson

Mixed Large Vocal Ensemble

1. Chamber Singers - Walla Walla

2. Norselanders - Puyallup

3. Mountain Express - Mountain View
 

Woodwind Small Ensemble

1. Flute Duet - Stadium

2. Thompson Flute Duet - Jackson

3. Flute Duet - White River
 

Woodwind Large Ensemble

1. Saxophone Quartet - Auburn

2. Saxophone Quartet - Mount Spokane

3. Flute Quartet - Snohomish

Brass Small Ensemble

1. Horn Duet - Lakeside (Seattle)

2. French Horn Trio - Cascade (Everett)

3. Trombone Duet - Inglemoor
 

Brass Large Ensemble

1. Horn Quartet - Rogers (Puyallup)

2. Trumpet Quartet - Prairie

3. Trombone Quartet - Rogers (Puyallup)
 

Percussion Small Ensemble

1. Fantasmas Players - Port Angeles

2. Marimba Trio - Rogers (Puyallup)

3. Tenor Drum Duet - Evergreen (Vancouver)
 

Percussion Large Ensemble

1. Percussion Ensemble - Auburn

2. Hairy Mess - Wenatchee

3. Percussion Ensemble - Central Valley
 

String Small Ensemble

1. Trout - Shorewood

2. The Players, Part II - Sehome

3. American Quartet - Port Angeles
 

String Large Ensemble

1. Chamber Orchestra - Port Angeles

2. Chamber Orchestra - Sehome

3. Chamber Ensemble - Shorewood
 

 

 Solo Voice

 

Soprano

1. Elizebeth Morlan - Lakes

1. Annalissa Tornberg - Issaquah

2. Jessica Skerritt - Tahoma

2. Jamie Vess - Lincoln

3. Gusta Johnson - Issaquah

3. Daisy Nau - Tonasket

 

Mezzo Soprano

1. Ressia Levin - Lake Washington

1. Kjirsti Petersen - Moses Lake

2. Emily Flemming - Curtis

2. Julia Schlee - Inglemoor

3. Laura Cervinsky - Olympic

3. Stephanie Layton - Capital

 

Alto

1. Kristi Gomez - Mountain View

2. Andrea Wallis - Inglemoor

3. Amanda Morrison - Mark Morris

 

Tenor

1. Nick Holland - Kentlake

2. David Hendrix - Meadowdale

3. Jonathan Warner - Skyview
 

Baritone

1. Casey Craig - Lake Washington

2. Gabriel Maricich - Tahoma

3. Josh Klatz - Jackson
 

Bass

1. Jose Rubio - Mountain View

2. Ian Homer - Rogers (Puyallup)

3. Sean German - Lakes
 

 

 Solo Strings

 

Violin

1. Jun-Young Chung - Newport (Bellevue)

2. Hejin Kim - Decatur

3. George Huo - Foss
 

Viola

1. Lindsey Polyak - Shorecrest

2. Jeremy Berry - Sehome

3. Jason Fisher - Shorewood

Cello

1. Lydia Yau - Curtis

2. David Balatero - Garfield

3. Christina Wang - Shorewood

String Bass

1. Devon Becker - Garfield

2. Scott Teske - Shorewood

3. Lucas Wallis - Mountlake Terrace
 

 

Solo Brass
 

Trumpet/Cornet

1. Noah Lambert - Timberline

2. Michael Leavens - Emerald Ridge

3. Brandon McMurphy - Southridge
 

Trombone

1. Jason Roe - Evergreen (Seattle)

2. Peter Anderson - Roosevelt

3. Drew Pierson - Newport (Bellevue)

Euphonium

1. Matt Kenagy - Monroe

2. Seamus Walsh - Capital

3. Anna Lindvall - Shorewood
 

French Horn

1. Becca Adams - Juanita

2. Tim McFadden - Issaquah

3. Danielle Kuhlmann - Garfield
 

Tuba

1. Bradley Iverson-Long - Woodinville

2. Jessica Bezick - Inglemoor

3. Sam Thompson - Cusick
 

 
Solo Percussion

 

Snare Drum

1. Ben Loshin - Newport (Bellevue)

2. Patrick McEachern - Port Angeles

3. Jess Monnette - Wenatchee 
 

Mallets

1. Fritz Kessler - Ellensburg

2. Chris Elliott - Richland

3. Kanna Hudson - Edmonds-Woodway 
 

Timpani

1. Chris Elliott - Richland

2. Adam Benham - Gonzaga

3. Bryan Schuster - Wenatchee
 

Multiple Percussion

1. Vivian Kao - Bethel

2. Eric Lefebvre - Kennewick

3. Ben Loshin - Newport (Bellevue) 
 

 

Solo Woodwinds

 

Oboe/English Horn

1. Eve Richards - Inglemoor

2. Erin Hemingway - Kennedy

3. Julienne Eby - Garfield
 

Clarinet

1. Katie Schoepflin - Roosevelt

2. Mary Lee Weeks - Ferris

3. Patricia Crispino - Rogers (Puyallup)
 

Alto/Bass Clarinet

1. Eric Cole - Interlake

2. Angelique Poteat - South Whidbey

3. Kyle Lucas - Richland
 

Bassoon

1. Nicole Mandeville - Emerald Ridge

2. Kate Weinberger - Lakeside (Seattle)

3. Janine Crantz - Gig Harbor
 

Soprano/Alto Saxophone

1. David Lally - Auburn

2. Ben Walkenhauer - West Valley (Yakima)

3. Daniel Goodrich - Puyallup
 

Tenor/Baritone Saxophone

1. Matt Harding - Kelso

2. Benjamin Petersen - Emerald Ridge

3. Bradley Johnson - Mountlake Terrace
 

Flute/Piccolo

1. Amanda Conroy - Battle Ground

1. Sonja Nesvig - Stadium

2. Stephanie Enzmann - Mercer Island

2. Michaela Martin-Almy - Stadium

3. Megan Kettwig - Olympic

3. Christina Sjoquist - Kingís
 

 

Solo "Other"

 

Piano

1. Chelsey Cogil - Snohomish

2. Chaz Woodstock - Gig Harbor

3. Brendan Nguyen - Inglemoor
 

Harp

1. Ashley Smith - Shorecrest

2. Ashley Wond - Kamiakin

3. Hannah Penna - Spanaway Lake
 

Guitar

1. Sarah Bromley - Garfield

2. Ryan Iles - Garfield

3. Carver Peterson - Mercer Island 
 

 Music Home Page