2002 Solo & Ensemble Contest Results

Category First Place Second Place Third Place
Women's Small Vocal Ensemble Duet - Walla Walla  Women's Duet #2 - Bellarmine Prep Duet - Puyallup
Women's Large Vocal Ensemble Women's Ensemble - Fort Vancouver Canterbury Belles - Ferris Women's Ensemble - Wenatchee
Men's Small Vocal Ensemble Duet - Mountain View Quartet - Lake Washington Due Uomini - Inglemoor
Men's Large Vocal Ensemble Men's Octet - Ephrata Thunder 12 - Mountain View Viking VI - Puyallup
Mixed Small Vocal Ensemble Duet - Inglemoor Duet - Skyview Duet - Lake Washington
Mixed Large Vocal Ensemble Mixed Ensemble - Issaquah The Madrigals - Curtis Norselanders - Puyallup
Woodwind Small Ensemble Flute Duet - Jackson Bassoon Trio - Garfield F.B. Dynamic Duo - Bellevue Christian
Woodwind Large Ensemble Saxophone Quartet - Auburn Clarinet Quartet - Mercer Island Saxophone Quartet - Puyallup
Brass Small Ensemble Horn Duet - Lakeside (Seattle) Trumpet Trio - Prairie Trumpet Trio - Puyallup
Brass Large Ensemble Trombone Quartet - Rogers (Puyallup) Low Brass Quartet - Lewis & Clark Brass Choir - Bethel 
Percussion Small Ensemble Marimba Trio - Auburn The Fantasmas Players - Port Angeles Marimba Duet - Snohomish
Percussion Large Ensemble Percussion Quintet - Auburn Pratum Percussion Players - Port Angeles Percussion Septet - Rogers (Puyallup)
String Small Ensemble Return of the Players - Sehome String Quartet - Roosevelt Three Hicks and a Maiden - Port Angeles
String Large Ensemble Chamber Orchestra - Port Angeles Chamber HS - Sehome Chamber Orchestra - Olympia
Soprano Rachel Currie - Inglemoor &
Rachel Willis - Hanford
Gusta Johnson - Issaquah &
Jamie Vess - Lincoln
Haley Howell - Federal Way &
Susan Johnson - Kamiak
Mezzo Soprano Kim Peters - Issaquah &
Kjirsti Petersen - Moses Lake
Lydia Dallal - Curtis &
Brooke Sutherland - Burlington-Edison
Emily Fleming - Curtis &
Julia Schlee - Inglemoor
Alto Leah Stettle - Lake Washington Lissette Jimenez - Walla Walla Novalee Richard - Rogers (Puyallup)
Tenor Will Meyers - Spanaway Lake Phillip Atkins - Squalicum Jonathan Warner - Skyview
Baritone James Scheider - Mount Rainier Casey Craig - Lake Washington David Patton - Mountain View
Bass Robert Dragomir - Mountain View Andy Newell - Enumclaw Nick Anderman - Cascade (Leavenworth)
Violin Jun-Yong Chung - Newport (Bellevue) Brandon Vance - Anacortes George Huo - Foss
Viola Jeremy Berry - Sehome Alex Baldock - Cascade Christian (Wenatchee) Colin Trovato - Woodinville
Cello Hae Shin - Decatur Lydia Yau - Curtis Esther Morgan-Ellis - Port Angeles
String Bass Michael Ashton - Issaquah Drew Kossen - Port Angeles Elizabeth Pedersen - Shorecrest
Piano Yoko Okano - King's Vicki Kwan - Mercer Island David Chen - Olympia
Harp Tealah Hill - Auburn Ashley Wong - Juanita Rebecca Hill - Sehome
Guitar Sarah Bromley - Garfield Anton Sinkov - Richland Kenneth Belcher - Inglemoor
Flute/Piccollo Kelly Swaim - Prairie &
Melissa Thompson - Jackson
Kasumi Leonard - Roosevelt &
Christina Sjoquist - King's
Megan Kettwig - Olympic &
Brooke Logan - Jackson
Oboe/English Horn Angela Hsieh - Redmond Karlyn Lawrence - Olympic Natasha Saputo - Liberty (Issaquah)
Clarinet Katie Schoepflin - Roosevelt Paul Petrucelly - Bellevue Christian Ariana Lamon-Anderson - Shorecrest
Alto/Bass Clarinet Angelique Poteat - South Whidbey Lauren Zeck - Gonzaga Prep Kristina Bishop - Richland
Bassoon Kate Weinberger - Lakeside (Seattle) Nicole Mandeville - Rogers (Puyallup) Lisa Quay - Garfield
Soprano/Alto Saxophone Mark Claassen - Moses Lake John Wise - Skyline Bryan Drassal - Southridge
Tenor/Baritone Saxophone Chris Siegmund - Auburn Benjamin Petersen - Emerald Ridge Brad Johnson - Mountlake Terrace 
French Horn Devin Beecher - Lakeside (Seattle) Kristi Kilgore - West Valley (Yakima) Jason Lochner - Olympia
Trumpet/Cornet Michael Leavens - Rogers (Puyallup) Corey Edmark - Kennewick Jeremy Allagaier - West Valley (Yakima)
Trombone Becky Ford - Rogers (Puyallup) Eliot Winder - Garfield Colby Wiley - Coupeville
Euphonium Anna Lindvall - Shorewood Kiira Tietjen - Lewis & Clark Matt Kenagy - Monroe
Tuba Jonathan Hill - Stadium Darren Smith - Bothell David McLemore - North Thurston
Snare Drum Dylan Ramsey - Capital Grant Schroff - Meadowdale Fritz Kessler - Ellensburg
Mallets Fritz Kessler - Ellensburg Laura Baker - Ballard Katy Hinz - Auburn
Timpani Aaron Varos - Edmonds-Woodway Patrick McEachern - Port Angeles Jeffrey Schwartz - Emerald Ridge
Multiple Percussion Ryan Weed - Port Angeles Bryan Schuster - Wenatchee Jay Stevens - Kingston JHS