2003 Solo & Ensemble Contest Results

Category First Place Second Place Third Place
Women's Small Vocal Ensemble Two Little Maids From School - Inglemoor  Senior Women's Quartet - Evergreen (Vancouver) Duet - Richland
Women's Large Vocal Ensemble Women's Ensemble - Skyview Treble Select - East Valley (Spokane) Canterbury Belles - Ferris
Men's Small Vocal Ensemble Duet - Ridgefield Fourtissimos - WF West Ninth Grade Duet - Bremerton
Men's Large Vocal Ensemble Me's Ensemble - Evergreen (Vancouver) Men's Ensemble - Skyview Bassics - Inglemoor
Mixed Small Vocal Ensemble Two Divas and Chris - Inglemoor Vikings from the Hill - Puyallup Mixed Duet - Rogers (Puyallup)
Mixed Large Vocal Ensemble Mixed Ensemble - Evergreen (Vancouver) Chamber Choir - Inglemoor Norselanders - Puyallup
Woodwind Small Ensemble Duet - Roosevelt Oboe/Clarinet - Cascade (Everett) Alto Saxophone Duet - Auburn
Woodwind Large Ensemble Fluffy Playful Kitten Quintet - Garfield Saxophone Quartet - Puyallup Saxophone Quartet - Auburn
Brass Small Ensemble Trombone Duet - Auburn Brahms Horn Trio - Issaquah Duet - Shorecrest
Brass Large Ensemble Trombone Quartet - Evergreen (Vancouver) Brass Quintet - Auburn Brass Quintet - West Valley (Auburn)
Percussion Small Ensemble Rigatoni Con Fuoco Y El Burro - Bellevue Christian Mallets in Motion - Snohomish Percussion Duet - Bellarmine
Percussion Large Ensemble Percussion Ensemble - Port Angeles Percussion Quintet - Auburn Fab Five - Klahowya
String Small Ensemble The Players, Part III - Sehome Nothing but Navarra - Stadium Mendelssohn Quartet - Skyline
String Large Ensemble Avant Grad - Garfield Chamber Orchestra - Port Angeles Uber Kammerstreich - Kamiak
Soprano Jill Cheatham - Inglemoor & Theresa Dunigan - Richland Brianne Lueth - Kamiak & Amanda Sample - Kent-Meridian Leann McConley - Clover Park & Rachel Erie - Auburn
Mezzo Soprano Regan Bechtold - Prairie & Danya Clevenger - Evergreen (Vancouver) Marla Allen - Newport (Bellevue) & Mary Anne Mason - Bellarmine Prep Rebecca Crane - Emerald Ridge & Brittany Cress - Issaquah 
Alto Nova Lee Richard - Rogers (Puyallup) Monique White - Eastmont Lisette Jiminez - Walla Walla
Tenor James Scheider - Mount Rainier David Hendrix - Meadowdale Casey Raiha - River Ridge
Baritone Christopher Engbretson - Inglemoor Max Kumangai-McGee - North Central Gavin Hayes - Olympia
Bass John Rude - Evergreen (Vancouver) Andrew Schwartz - Mark Morris Alex Berg - Skyview
Violin Emily Cole - Garfield Rachel Frankenfeld - Sehome Jun Yong CHung - Newport (Bellevue)
Viola Jeremy Berry - Sehome Brian Jankanish - Garfield Amanda Course - Olympia
Cello Hae Shin - Decatur Michelle Lewis - Kamiakin Jacqueline Fay - Olympia
String Bass Man Wai Che - Garfield Michael Ashton - Issaquah Julian Gress - Meadowdale
Piano Carmen Tong - King's Irwin Shung - Sammamish  Christopher Engbretson - Inglemoor
Harp Ashley Wong - Juanita Jocelyn Lee - Life Christian Noelle Fredrickson - Liberty (Issaquah)
Guitar Daniel Lee - Decatur Albert Diaz - Squalicum Anton Sinkov - Richland
Flute/Piccollo Timothy Schmidt - Kentridge & Kelly Swaim - Prairie Brooke Logan - Jackson & Ninee Petchprapa - West Valley (Yakima) Laura Frank - Inglemoor & Ann Lin - Bellevue Christian
Oboe/English Horn Andrew Koch - Capital Angela Dokken - Cascade (Everett) Robert Knoll - Kamiak
Clarinet Jonathan Green - Garfield Brent Hermiller - Bellevue Christian David Kamran - Inglemoor
Alto/Bass Clarinet Angelique Poteat - South Whidbey Kristina Kay Bishop - Richland Rob Lintott - WF West
Bassoon Jocelyn Eby - Garfield Madeline Courtney - Snohomish Michael Gacetta - Olympia
Soprano/Alto Saxophone Josiah Ward - Peninsula Ryan Iverson - Mount Spokane Trevor Hull - Newport (Bellevue)
Tenor/Baritone Saxophone Tony Ferrese - North Kitsap Kevin Wysaske - Washougal Haiyang Zhang - Snohomish
French Horn Carson Smith - Capital Devin Beecher - Lakeside (Seattle) Kristi Kilgore - West Valley (Yakima)
Trumpet/Cornet Michael Leavens - Rogers (Puyallup) Emily Herivel - Edmonds-Woodway Lindsey Fuchs - Kennedy
Trombone Anna Lindvall - Shorewood Erik Burrough - Auburn Grant Randall - Lake Washington
Euphonium Anna Lindvall - Shorewood Evan Lewis - Emerald Ridge  Bryce Moriarty - Canyon Park JH
Tuba Jonathan Hill - Stadium Nate Lee - Issaquah Matthew Parsons - Inglemoor
Snare Drum Darren Macri - Mount Si Paul Lack - Mead Missy Black - Capital
Mallets Matt Solbrack - Auburn Christopher Larson - Skyview Chris Lennard - Snohomish
Timpani Brianna Wing - Inglemoor Paul Pogreba - Spanaway Lake Jevon Wussler - Capital
Multiple Percussion Paul Lack - Mead Dylan Ramsey - Capital Obe Quarless - Bellarmine Prep