WIAA
WIAA
435 Main Ave S | Renton, WA 98057 | (425) 687-8585
Twitter
Instagram
FaceBook
About > Districts & Leagues > Districts & Leagues Information

2016-20 WIAA League Alignments

 


Northwest District One

NORTHWEST 1B NORTHWEST 1B/2B CASCADE 1A/2A NORTHWEST 1A/2A/3A WESCO 2A/3A
Arlington Christian
Cedar Park Christian (MLT) 1B
Grace Academy

Lopez Island
Lummi Nation
Orcas Christian
Providence Classical Christian
Skykomish
St. Paul's Academy
Tulalip Heritage
Concrete 2B
Darrington 2B
Friday Harbor 2B
La Conner 2B
Mount Vernon Christian 1B
Orcas Island 2B

Shoreline Christian 1B
Archbishop Murphy 2A
Cedar Park Christian (Bothell) 1A
Cedarcrest 2A
Granite Falls 2A
King's 1A
South Whidbey 1A
Sultan 1A
Anacortes 2A
Bellingham 2A
Blaine 2A
Burlington-Edison 2A
Ferndale 3A
Lakewood 2A
Lynden 2A
Lynden Christian 1A
Meridian 1A
Mt. Baker 1A
Nooksack Valley 1A
Sedro-Woolley 2A
Sehome 2A
Squalicum 3A
Arlington
Edmonds-Woodway
Everett
Lynnwood
Marysville Getchell
Marysville Pilchuck
Meadowdale
Mountlake Terrace 2A
Oak Harbor
Shorecrest
Shorewood
Snohomish
Stanwood

WESCO 4A
Cascade (Everett)
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Lake Stevens
Mariner
Monroe
Mount Vernon

Sea-King District Two

INDEPENDENT SEA-TAC 1B/2B EMERALD CITY 1A KINGCO 2A/3A METRO 3A KINGCO 4A
Seattle Waldorf
Auburn Adventist 2B
Christian Faith
Crosspoint 2B
Evergreen Lutheran
Mt. Rainier Lutheran
Muckleshoot
Northwest Yeshiva
Pope John Paul II
Puget Sound Adventist
Quilcene
Rainier Christian
Seattle Lutheran 2B
Tacoma Baptist
Annie Wright
Bear Creek
Eastside Prep
Forest Ridge
Northwest
Overlake
Seattle Academy
The Bush School
The Northwest School
University Prep
Bellevue 3A
Interlake 3A
Juanita 3A
Lake Washington 3A
Liberty (Issaquah) 2A
Mercer Island 3A
Redmond 3A
Sammamish 2A
Bainbridge
Ballard
Bishop Blanchet
Chief Sealth
Cleveland
Eastside Catholic
Franklin
Garfield
Holy Names
Ingraham
Lakeside (Seattle)
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep
West Seattle
Bothell
Eastlake
Inglemoor
Issaquah
Mt. Si
Newport (Bellevue)
Skyline
Woodinville

West Central District Three

NORTH OLYMPIC 1B NISQUALLY 1A OLYMPIC 1A/2A SOUTH PUGET SOUND 2A (DIVISION 1) SOUTH PUGET SOUND 2A (DIVISION 2)
Chief Kitsap Academy
Clallam Bay
Crescent
Neah Bay
Bellevue Christian
Cascade Christian
Charles Wright Academy
Seattle Christian
Vashon Island
Bremerton 2A
Chimacum 1A
Coupeville 1A
Kingston 2A
Klahowya 1A
North Kitsap 2A
North Mason 2A
Olympic 2A
Port Angeles 2A
Port Townsend 1A
Sequim 2A
Evergreen (Seattle)
Fife
Foss
Foster
Franklin Pierce
Lindbergh
Washington
White River
Clover Park
Eatonville
Highline
Orting
Renton
River Ridge
Steilacoom
Tyee

PIERCE COUNTY 3A SOUTH SOUND CONFERENCE 3A SOUTH PUGET SOUND 4A NORTH PUGET SOUND 4A (CASCADE) NORTH PUGET SOUND 4A (OLYMPIC)
Bethel
Bonney Lake
Lakes
Lincoln
Mt. Tahoma
Spanaway Lake
Stadium
Wilson
Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
Bellarmine Prep
Curtis
Emerald Ridge
Graham-Kapowsin
Olympia
Puyallup
Rogers (Puyallup)
South Kitsap
Sumner
Hazen
Kennedy Catholic
Kent Meridian
Kentlake
Kentridge
Kentwood
Mount Rainier
Tahoma
Auburn
Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Decatur
Enumclaw
Federal Way
Thomas Jefferson
Todd Beamer

Southwest Washington District Four


COASTAL 1B COLUMBIA VALLEY 1B CENTRAL 2B PACIFIC 2B EVERGREEN 1A TRICO 1A EVERGREEN 2A
Lake Quinault
Mary M. Knight
Naselle
North River
Oakville
Taholah
Wishkah Valley
Cedar Tree Classical Christian
Columbia Adventist
Firm Foundation Christian
Three Rivers Christian
WA School f/t Deaf
Adna
Kalama
Morton-White Pass
Mossyrock
Napavine
Onalaska
Pe Ell
Rainier
Toledo
Toutle Lake
Wahkiakum
Winlock
Chief Leschi
Ilwaco
Life Christian Academy
North Beach
Northwest Christian (Lacey)
Ocosta
Raymond
South Bend
Willapa Valley
Elma
Forks
Hoquiam
Montesano
Tenino
Castle Rock
King's Way Christian
La Center
Seton Catholic
Stevenson
Columbia (White Salmon)
Aberdeen
Black Hills
Centralia
Rochester
Tumwater
W. F. West

GREATER ST. HELENS 2A GREATER ST. HELENS 3A GREATER ST. HELENS 4A
Columbia River
Hockinson
Mark Morris
R. A. Long
Ridgefield
Washougal
Woodland
Evergreen (Vancouver)
Fort Vancouver
Hudson's Bay
Kelso
Mountain View
Prairie
Battle Ground
Camas
Heritage
Skyview
Union

Yakima Valley District Five

GREATER COLUMBIA GORGE 1B EWAC 2B SCAC EAST 1A SCAC WEST 1A CWAC 2A
Bickleton
Glenwood
Klickitat
Sunnyside Christian
Trout Lake
Yakama Nation Tribal School
Dayton
DeSales
Kittitas
Liberty Christian
Lyle-Wishram
Mabton
Tri-Cities Prep
Walla Walla Valley Academy
White Swan
College Place
Columbia (Burbank)
Connell
Kiona Benton
River View
Royal
Wahluke
Warden
Cle Elum-Roslyn
Goldendale
Granger
Highland
La Salle
Naches Valley
Zillah
East Valley (Yakima)
Ellensburg
Ephrata (Dist. 6)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy (Dist. 6)
Selah
Toppenish
Wapato

North Central District Six

CENTRAL WASHINGTON 1B CENTRAL WASHINGTON 2B CARIBOU TRAIL 1A COLUMBIA BASIN BIG-9 4A
Cascade Christian Academy
Entiat
Moses Lake Christian Academy
Pateros
Riverside Christian (Dist. 5)
Thorp-Easton
Wilson Creek
Brewster
Bridgeport
Lake Roosevelt
Liberty Bell
Manson
Oroville
Soap Lake
Tonasket
Waterville-Mansfield
Cascade (Leavenworth)
Cashmere
Chelan
Okanogan
Omak
Davis
Eastmont
Eisenhower
Moses Lake
Sunnyside
Wenatchee
West Valley (Yakima)
 
Northeast District Seven

NORTHEAST 1B BI-COUNTY 2B NORTHEAST 1A GREAT NORTHERN 2A
Almira Coulee Hartline
Columbia (Hunters)
Curlew
Cusick
Inchelium
Northport
Odessa-Harrington
Republic
Selkirk
Valley Christian
Washtucna
Wellpinit
Asotin
Colfax
Davenport
Kettle Falls
Liberty (Spangle)
Lind-Ritzville-Sprague
Mary Walker
Northwest Christian (Colbert)
Reardan
Saint George's
Tekoa-Rosalia
Wilbur-Creston
Colville
Deer Park
Freeman
Jenkins (Chewelah)
Lakeside (Nine Mile Falls)
Medical Lake
Newport (Newport)
Riverside
Cheney
Clarkston
East Valley (Spokane)
Pullman
West Valley (Spokane)
 
Greater Spokane District Eight

GREATER SPOKANE 3A/4A MID-COLUMBIA 3A MID-COLUMBIA 4A
Central Valley 4A
Ferris 4A
Gonzaga Prep 4A
Lewis and Clark 4A
Mead 4A
Mt. Spokane 3A
North Central 3A
Rogers (Spokane) 3A
Shadle Park 3A
University 4A
Kamiakin
Kennewick
Southridge
Chiawana
Hanford
Pasco
Richland
Walla Walla

Southeast District Nine

SOUTHEAST 1B
Colton
Garfield-Palouse
Kahlotus
LaCrosse
Pomeroy
Prescott
St. John-Endicott
Oakesdale
Touchet
Waitsburg


Washington Interscholastic Activities Association  |   435 Main Ave S   |  Renton, WA 98057  |  (425) 687-8585  |  © 2017