WIAA
WIAA
435 Main Ave S | Renton, WA 98057 | (425) 687-8585
Twitter
Instagram
FaceBook
Tournament Records



(UPDATED THROUGH THE 2017 SEASON)

Boys:  STATE MEET | 4A | 3A | 2A | 1A | 2B | 1B | PARA-ATHLETES           Girls:  STATE MEET | 4A | 3A | 2A | 1A | 2B | 1B | PARA-ATHLETES

*Wind-aided results with a reading of 2.0 mps or higher are not included in the records


Track & Field Main  |  Contact:  Casey Johnson  |  Sports and Activities Information Director  |  cjohnson@wiaa.com  |  (425) 282-5240

 

WIAA BOYS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 10.35 Ja'Warren Hooker Ellensburg 1997
200 21.24 Ja'Warren Hooker Ellensburg 1997
400 45.74 Darrell Robinson Wilson 1982
800 1:49.87 Nick Boersma Wenatchee 2012
1,600 4:04.77 Izaic Yorks Lakes 2012
3,200 8:50.65 Chris Lewis Mead 1989
110 HH 13.86 Celic Bowie Rainier Beach 1987
300 IH 36.57 Mark Phillips Garfield 1986
400 Relay 41.34 Jay Lofton, Jon Gary, Clyde Duncan, Mark Phillips Garfield 1986
1,600 Relay 3:15.26 Ezekial McNeal, Trenton Pinsons, Robert Shelby, Maurice McNeal, Michael Tate, Jeremiah McNeal Federal Way 2010
Shot Put 68-8 ½ Vince Goldsmith Mount Tahoma 1977
Discus 195-00 Jose Padilla Chelan 2016
Javelin 227-11 Sean Keller Heritage 2012
Long Jump 24-10 ¼ Peller Phillips Garfield 1988
Triple Jump 50-09 ¼ Kasen Williams Skyline 2011
High Jump 7-2 ¼ Terry Ellis Pateros 1978
Pole Vault 17-0  Tyson Byers University 2002 



4A BOYS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 10.43 Anthony Buchanan University 2000
200 21.26 Darrell Robinson Wilson 1982
400 45.74 Darrell Robinson Wilson 1982
800 1:49.87 Nick Boersma Wenatchee 2012
1,600 4:05.09 Carl Moe Auburn Riverside 2003
3,200 8:50.65 Chris Lewis Mead 1989
110 HH 13.91 Ross Flowers Garfield 1989
300 IH 36.57 Mark Phillips Garfield 1986
400 Relay 41.34 Jay Lofton, Jon Gary, Clyde Duncan, Mark Phillips Garfield  1986 
1,600 Relay 3:15.26 Ezekiel McNeal, Trenton Pinson, Robert Shelby, Maurcie McNeal, Michael Tate, Jeremiah McNeal Federal Way 2010
Shot Put 68-8 ½ Vince Goldsmith Mount Tahoma 1977
Discus 190-9 Pat Feider Hazen 1988
Javelin 227-11 Sean Keller Heritage 2012
Long Jump 24-10 ¼ Peller Phillips Garfield 1988
Triple Jump 50-9 ¼ Kasen Williams Skyline 2011
High Jump 7-1 Brent Harken Central Valley 1980
Pole Vault 17-0 Tyson Byers University 2002


3A BOYS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 10.35 Ja'Warren Hooker Ellensburg 1997
200 21.24 Ja'Warren Hooker Ellensberg 1997
400 46.23 Ja'Warren Hooker Ellensberg 1997
800 1:50.56 Izaic Yorks Lakes 2012
1,600 4:04.77 Izaic Yorks Lakes 2012
3,200 8:55.11 Joe Hardy Seattle Prep 2014
110 HH 13.86 Celic Bowie Rainier Beach 1987
300 IH 37.11 Cass Elliott West Seattle 2017
400 Relay 41.62 Jon Reese, Chancellor Young, Brandon Jones, Anthony Brown O'Dea 2003
1,600 Relay 3:18.74 Ryan McKinney, Matt Williams, Brian Graham, Nik Williams Lake Stevens  2000 
Shot Put 64-7 Mike Shill East Valley (Spokane) 1980
Discus 193-8 Gary Leffler Clarkston 1979
Javelin 211-0 Robert Hintz Bellevue 2009
Long Jump 23-10 ¾ Rashad Toussaint West Valley (Spokane) 2005
Triple Jump 49-11 ¾  Rashad Toussaint West Valley ( Spokane) 2005
High Jump 7-2 ½ Jakobe Ford Shadle Park 2017
Pole Vault 16-3 Zach Shugart Bishop Blanchet 2016


2A BOYS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 10.48 Rodrick Fisher East Valley (Spokane) 2017
200 21.37 Rodrick Fisher East Valley (Spokane) 2017
400 47.10 Andrew Brown Tumwater 2013
800 1:52.16 Brigham Cardon     Selah 2017
1,600 4:10.79 Marcus Dickson White River 2012
3,200 8:59.76 Conner Johnsen      Sehome 2013
110 HH 14.17 Devin Liebel White River 2013
300 IH 37.33 Craig Allen North Mason 2013
400 Relay 41.49 Michael Key, Ika Morton, Chris Leiba, Dejuan Frye River Ridge 2014
1,600 Relay 3:20.25 Jacob Green, Micah Ohl, Kyle Charles, Jonathan Green Ephrata 2012
Shot Put 64-7 ½ Steven Ayers Sehome 2007
Discus 180-3 Ryan Macdonald Sehome 2010
Javelin 211-10 David Musson Colville 2007
Long Jump 23-4 ½ Kesuhn McGee Olympic 2015
Triple Jump 48-6 ½ Miles Coats River Ridge 2009
High Jump 7-2 Tim Marks Granite Falls 1998
Pole Vault 15-10 Joey Weiler  RA Long 2016


1A BOYS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 10.86 Ray Stark Elma 2014
200 21.7 Damon Harris Steilacoom 1996
400 48.53 Josh Rogge Chelan 1998
800 1:53.64
1:53.5H
Brian Wall
Eric Engelstone
Tacoma Baptist
Seattle Lutheran
2004
1983
1,600 4:12.38 Tommy Wyatt Charles Wright 2004
3,200 9:17.42 Tommy Wyatt Charles Wright 2004
110 HH 14.2
14.2
Jim Richards
Nathan Boyd
Charles Wright
Chelan
1980
1992
300 IH 37.63 Dusty Lane Cashmere 1996
400 Relay 42.6 h
42.81     
Courtney Pryor, Daryl McLoed, Tony Lambert, Maurice Joseph
Ben Erhart, Nolan, Hoiness, Tim Pelan Jr, Jerid Ronquillo
Steilacoom
Hoquiam
1984
2011
1,600 Relay 3:23.13 Caleb Perry, Andrew Ayers, Matt Jackson, Jackson Hand King's 2015
Shot put 64-4 ½ Aaron Castle Newport 2012
Discus 195-00 Jose Padilla Chelan 2016
Javelin 197-1 Ryan Scott Kalama 2003
Long Jump 23-11 ¾ Matt Isbell Bellevue Christian 1999
Triple Jump 47-11 ½ Ray Jacobs Washougal 1981
High Jump 7-2 ¼ Terry Ellis Pateros 1978 
Pole Vault 16-7 Casey Carrigan Orting 1969


2B BOYS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 10.7 Tom White
Kelly Coleman
David Herron
Sunnyside Christian
Seattle Lutheran
Morton
1986
1989
1992
200 21.88 Maurice McNeal Tacoma Baptist 2008
400 48.58 Chad Butorac Northport 2005
800 1:55.57 Christian Laugen St. George's 1996
1,600 4:13.24 Stephen Bottoms Onalaska 2013
3.200 9:27.3 Mark Lacey Pomeroy 1989
110 HH 14.29 Morgen Chase Republic 1996
300 IH 37.54 David Stoddard Waterville 1997
400 Relay 43.44 Payton Staggs, Jalen Moses, Joe Esquivel, Greyson Fields Okanogan 2016
1,600 Relay 3:24.41 Titus Palmquist, Jeff Gudaitis, Ryee Cline, Erik Hoff Tacoma Baptist 2006
Shot Put 55-3 ½ Adam Lovick Clallam Bay 2005
Discus 185-7 Caleb Bridge North Beach 2015
Javelin 198-10 Nick Lyons DeSales 2006
Long Jump 23-5 Kelly Coleman Seattle Lutheran 1989
Triple Jump 46-01.75 Kyle Gartrell Riverside Christian 2011
High Jump 6-9 Bob Swannack St. John-Endicott 1989
Pole Vault 15-4 Seth Perrins Tekoa-Oakesdale 2000


1B BOYS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 11.19 Ron Stephens Mt. Rainier Lutheran 2015
200 22.45 Mike Washington Lummi 2017
400 49.95     Gerrit VanBeek Grace Academy 2017
800 1:56.70 Matt Cronrath Odessa 2008
1,600 4:28.71 Tyrell Bonner Shoreline Christian 2016
3,200 9:44.66 Herschel Sanchey Klickitat 2008
110 HH 15.39 Andrew Wolf Mt. Rainier Lutheran 2011
300 IH 39.85 Landon Callas Waitsburg 2017
400 Relay 43.61 Free Borsey, Mike Washington, Raven Borsey, Trazil Lane Lummi 2017
1,600 Relay 3:30.92 Gabe Taylor, Micah Hays, Bryson Smith, Caleb Twedt Mount Vernon Christian  2017
Shot Put 49-6 Cecil Capoeman Taholah 2012
Discus 163-11 Alex Fletcher North River 2011
Javelin 181-10 Jon Jackson Taholah 2015
Long Jump 21-9 Macen McLean Mansfield 2013
Triple Jump 44-10 ½ Macen McLean Mansfield 2013
High Jump 6-7 Macen McLean Mansfield 2013 
Pole Vault 13-0 Kenny Carr Pomeroy 2013

 
BOYS PARA-ATHLETE STATE MEET RECORDS BACK TO TOP
 
Event Result Athlete(s) School Year
Wheelchair
Boys 100 16.75 Jose Adriano South Kitsap 2009
Boys 400 55.97 Spencer Kimbro Moses Lake 2016
Boys 800 1:55.50 Kaleb Kallappa Columbia River 2009
Boys 1600 4:00.85 Austin Pruitt Central Valley 2012
Boys Shot Put 28-04.75 Brandon Stroh Pasco 2015
Boys Discus 86-09 Brandon Stroh Pasco 2015
Boys Javelin 79-01 Franky Siligia Decatur 2013
Ambulatory
Boys 100 12.88 Adonis Rosabal Kent Meridian 2017
Boys 200 26.77 Adonis Rosabal Kent Meridian 2017
Boys 400 59.23 Adonis Rosabal Kent Meridian 2017
Boys Shot Put 30-05.25 Stephen Glover Kentridge 2017
Boys Discus 86-05 Stephen Glover Kentridge 2017
Boys Javelin 91-02 Matt Guardiano Mountlake Terrace 2017
 
 
WIAA GIRLS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 11.61 Danielle Marshall Lake Washington 1992
200 24.13 Donna Dennis Clover Park 1982
400 54.14 Becca Noble Rogers (Spokane) 2005
800 2:04.10 Alexa Efraimson Camas 2014
1,600 4:33.29 Alexa Efraimson Camas 2014
3,200 10:05.81 Megan O'Reilly Mount Spokane 2006
100 HH 13.88 Ginnie Powell Rainier Beach 2001
300 IH 42.06 Darhian Mills Inglemoor 2015
400 Relay 46.90 Karis Cameron, Ta'Mara Richey, Mariyah Vongsaveng, Hannah Cunliffe Federal Way 2014
800 Relay 1:39.12 Esrenee Cunningham, Kim Phillips, Kwajalein Clack, Shirley Walker Garfield 1983
1,600 Relay 3:48.95 Bella Foos, Sami Corman, Elise Burdette, Nikki Stephens Issaquah 2015
Shot Put 48-04 Jordan Spradlin Montesano 2016
Discus 173-1 Mandy Borschowa Mount Si 1998
Javelin 167-09 Christine Kirkwood Othello 2011
Long Jump 19-9 ½ Patsy Walker Yelm 1977
Triple Jump 41-10 ¼ Chinne Okoronkwo Mountlake Terrace 2015
High Jump 6-1 Mary Moore Issaquah 1983
Pole Vault 13-03 Kirsten Webber
Chinne Okoronkwo
Squalicum
Mountlake Terrace
2015
2015


4A GIRLS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 11.55 Aliya Wilson Tahoma 2017
200 24.13 Donna Dennis Clover Park 1982
400 53.83 Jai'lyn Merriweather Union 2017
800 2:04.10 Alexa Efraimson Camas 2014
1,600 4:33.29 Alexa Efraimson Camas 2014
3,200 10:05.81 Megan O'Reilly Mount Spokane 2006
100 HH 14.10 Brandi Hughes Skyline 2015
300 IH 42.06 Darhian Mills Inglemoor 2015
400 Relay 46.07 Aliya Wilson, Alisha Wilson, Tierra Wilson, Olivia Ribera Tahoma 2017
800 Relay 1:37.89 Logan Nelson, Makayla Woods, Jai'lyn Merriweather, Dai'lyn Merriweather Union      2017
1,600 Relay 3:46.36 Brooklyn Jackson, Makayla Woods, Jai'lyn Merriweather, Dai'lyn Merriweather  Union 2017
Shot Put 47-3 Whitney Hooks Cascade (Everett) 2006
Discus 164-10 Tracie Millett Auburn 1987
Javelin 150-9 Kara Patterson Skyview 2003
Long Jump 19-9 LaShonda Christopher River Ridge 1994
Triple Jump 41-8 ½ Lexi Ellis Curtis 2017
High Jump 6-1 Mary Moore Issaquah 1983
Pole Vault 12-7 Caleigh Lofstead Camas 2015


3A GIRLS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 11.79 Janae Young 
*Poston's 2009 mark was wind-aided
River Ridge 2001
200 24.29 Cheryl Taplin
*Poston's 2009 mark was wind-aided
Cleveland 1990
400 54.15 Ellie Heiden Kamiakin 2013
800 2:08.61 Amy-Eloise Neale Glacier Peak 2013
1,600 4:44.88 Amy-Eloise Neale Glacier Peak 2013
3.200 10:12.33 Amy Eloise Neale Glacier Peak 2011
100 HH 13.88 Ginnie Powell Rainier Beach 2001
300 IH 42.12 Ginnie Powell Rainier Beach 2000
400 Relay 47.18 RaeShannon Bovan, Ginnie Powell, Kela Mclin, Michele Jones Rainier Beach 2001
800 Relay 1:39.49 Ariele Reeves, Charnay Combs, Keiresia Vasser, Dyneeca Adams Rainier Beach 2009
1,600 Relay 3:51.17 Breana Brookbank, Whitney Diggs, Michelle Stolz, Tracey Stolz Highline 2012
Shot Put 47-9 Jennifer Ponath Shorewood 1983
Discus 173-1 Mandy Borschowa Mount Si 1998
Javelin 157-1 Amanda Peterson Peninsula 2007
Long Jump 19-3 ¼ Chinne Okoronkwo Mountlake Terrace 2016 
Triple Jump 41-10 ¼ Chinne Okoronkwo Mountlake Terrace 2015
High Jump 5-10  Stacey Cowan Ferndale 2002
Pole Vault 13-03 Chinne Okoronkwo Mountlake Terrace 2015


2A GIRLS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 11.95 Alexis Yeater Steilacoom 1998
200 24.48 Alsatta Bakana Cheney 2017
400 54.37 Brooke Feldmeier Tumwater 2013
800 2:12.43 Andrea Brown Mount Baker 2003
1,600 4:53.27 Ruby Roberts Kingston 2010
3,200 10:48.40 Sanne Holland Cheney 2012
100 HH 14.30 Angela Jensen Fife 2007
300 IH 43.20 Hannah Tarleton Sehome 2013
400 Relay 48.12 Annie Waddell, Mary Dyrland, Alyssa Porter, Chantal Tran Bellingham 2013
800 Relay 1:41.70 Shannon Debacker, Sarah Dolese, Hanna Tarleton, Kendra Thomas Sehome 2012
1,600 Relay 3:56.59 Kieya Villars, Olivia Adams, Olivia Olason, Cherish Morrison Blaine 2012
Shot Put 47-06.75 Gina Flint Squalicum 2013
Discus 161-11 Gina Flint Squalicum 2013
Javelin 167-09 Christine Kirkwood Othello 2011
Long Jump 19-03 ¼ Zoe Moller Sehome 2011
Triple Jump 40-08 Peyton Russell Tumwater 2015
High Jump 5-7 ¼ Melissa Mauro  West Valley (Spokane) 2008
Pole Vault 13-03 Kirsten Webber Squalicum 2015


1A GIRLS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 11.92 LaShaunda Fowler Foster 1996
200 24.45 LaShaunda Fowler Foster 1996
400 55.24 LaShaunda Fowler Foster 1996
800 2:10.79 Maddie Meyers Northwest 2010
1,600 4:46.85 Maddie Meyers Northwest 2011
3,200 10.28.5 Stacey Brown Omak 1989
100 HH 14.4
14.4
Kelly Blair
Joanna Wilson
Prosser
Woodland
1989
1993
300 IH 43.72 Megan Franza Cascade (Leavenworth) 1995
400 Relay 49.07 Brianna Bruneau, Madison Weg, Brandy Bruneau, Hannah Rusnak Lynden Christian 2015
800 Relay 1:43.69 Mali Mack, Malia Clift, Katelyn Barnes, Payton Lunde Meridian 2017
1,600 Relay 3:59.00 Tessa Gilbert, Madison Rubright, Alyssa Zimmerman, AnnaBelle Schweiger Freeman 2017
Shot Put 48-04 Jordan Spradlin Montesano 2016
Discus 155-2 Cathy Schmidt Kalama 2001
Javelin 152-06 Kaelyn Shipley Kalama 2016
Long Jump 19-9 ¼  Patsy Walker Yelm 1977 
Triple Jump 38-6 ¼    Jill Pimley  Goldendale 1997
High Jump 5-10 ¾ Carina Wesover Kiona-Benton 1979
Pole Vault 13-5 ½ Elli Kimes Cashmere 2016


2B GIRLS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 12.1 Regyn Gaffney Adna 2014
200 25.18 Amber Finley Tacoma Baptist 2008
400 56.40 Regyn Gaffney Adna 2014
800 2:16.6 Lisa Schaures Toutle Lake 1993
1,600 5:04.45 Madison Ward St. George's 2015
3,200 10:50.96 Sierra Speiker Oroville 2014
100 HH 14.82 Ashley Stabl Tekoa-Oakesdale-Rosalia 2008
300 IH 42.84 Alissa Brooks-John Pe Ell 2013
400 Relay 49.65 Erin Treece, Erin Shively, Lisa Wolverton, Ineke Ojanen Riverside Christian 2002
800 Relay 1:45.80 Jessica Orange, Lisa Rouw, Rachel Skelton, Jamie Orange Mount Vernon Christian 2003
1,600 Relay 4:01.41  Leticia Cervantes, Andrea Wujek, Stephanie Wolfram, Lucretia Cervantes DeSales 2004
Shot Put 43-2 ½ Molly Carlson Selkirk 1998
Discus 159-08 Karlee Freeman Raymond 2016
Javelin 154-4 Karen Bulger
Emmy Engle
Northwest Christian (Lacey)
Okanogan
2013
2016
Long Jump 18-9 ½ Danielle Ayers-Stamper Lacross-Washtucna 2001
Triple Jump 37-8 ¾ Jill Pimley Klickitat 1994
High Jump 5-9 
5-9
Ronalda Dunn
Madelyn Magee
Raymond
Bear Creek
1990
2012
Pole Vault 12-4 Scout Cai Colfax 2016


1B GIRLS STATE MEET RECORDS BACK TO TOP

Event Result Athlete(s) School Year
100 12.55 Carla van Rooyen Mount Vernon Christian 2014
200 25.82 Alana Keogh Cusick 2017
400 57.74 Alana Keogh Cusick 2017
800 2:20.16 Emily Adams Waitsburg 2017
1,600 5:15.80 Emily Wooldridge Entiat 2013
3,200 11:28.51 Emily Adams Waitsburg 2017
100 HH 15.40 Kaprina Goodwin Northport 2008
300 IH 45.39 Anne Hockett Oakesdale 2016
400 Relay 51.97 Hannah Schmidt, Lanessa Simon, Carley Williams, Jordyn Tanke Odessa-Harrington 2014
800 Relay 1:46.90 Emma Symmank, Bobbi Hill, Leanna DeVries, Jaiden Hill Mount Vernon Christian 2017
1,600 Relay 4:08.93 Lexi Blom, Emma Symmank, Leanna DeVries, Bobbi Hill Mount Vernon Christian 2017
Shot Put 36-11 ½ Clara Hull Pateros 2008
Discus 129-06 Andrea Heinen Cusick 2011
Javelin 132-11 Kylie Mitts Crescent 2010
Long Jump 17-2 ½ Carla van Rooyen Mount Vernon Christian 2014
Triple Jump 36-1 ¼  Carla van Rooyen Mount Vernon Christian 2014
High Jump 5-6  Kaylee Sowle Mary M. Knight 2017
Pole Vault 10-3  Melyssa Whitener Mount Vernon Christian 2015


GIRLS PARA-ATHLETE STATE MEET RECORDS BACK TO TOP
 
Event Result Athlete(s) School Year
Wheelchair
Girls 100 20.82 Eve Hampton Mercer Island 2004
Girls 400 1:06.13 Amber Weber Central Valley 2010
Girls 800 2:19.5 Amber Weber Central Valley 2010
Girls 1600 4:45.66 Yen Hoang Evergreen 2015
Girls Shot Put 4-01.5 Macy Westrick Decatur 2010
Girls Discus 44-09.5 Krystle Horton Central Valley 2007
Girls Javelin 8-10 Megan Scott East Valley Spokane 2010
Ambulatory
Girls 100 13.56 Jaleen Roberts Kent Meridian 2017
Girls 200 27.49 Jaleen Roberts Kent Meridian 2017
Girls 400 1:08.15 Jaleen Roberts Kent Meridian 2017
Girls Shot Put 15-07.75 Careese Allen Kentridge 2017
Girls Discus 26-02 Kailynn Hyde Federal Way 2017
Girls Javelin 27-02 Careese Allen Kentridge 2017



Washington Interscholastic Activities Association  |   435 Main Ave S   |  Renton, WA 98057  |  (425) 687-8585  |  © 2017