2010-2012 WIAA League Alignments

Northwest District One
 
WESCO NORTH 4A WESCO SOUTH 4A WESCO 3A NORTHWEST CONFERENCE CASCADE CONFERENCE NORTHWEST 1A/2B NORTHWEST 1B
Arlington
Lake Stevens
Marysville-Pilchuck
Monroe
Snohomish
Stanwood
Cascade
Edmonds-Woodway
Jackson
Kamiak
Mariner
Everett
Glacier Peak
Lynnwood
Meadowdale
Mountlake Terrace
Oak Harbor
Shorecrest
Shorewood
Anacortes 2A
Bellingham 2A
Blaine 2A
Burlington-Edison 2A
Ferndale 3A
Lynden 2A
Lynden Christian 1A
Meridian 1A
Mount Baker 2A
 Mount Vernon 3A
Nooksack Valley 1A
Sedro-Woolley 3A
 Sehome 2A
Squalicum 2A
Archbishop Murphy 2A
Cedarcrest 2A
Coupeville 1A
Granite Falls 2A
King's 1A
Lakewood 2A
South Whidbey 2A
Sultan 2A
Concrete 2B
Darrington 2B
Friday Harbor 1A
LaConner 2B
Orcas Island 2B
Mount Vernon Christian 2B
Shoreline Christian 2B
North Shore Christian 2B
Arlington Christian
Grace Academy
Lopez Island
Lummi
Highland Christian Preparatory
Skykomish
St. Paul Academy
Tulalip Heritage
Providence Classical

Sea-King District Two

KINGCO 4A KINGCO 3A KINGCO 2A METRO 3A EMERALD CITY 1A SEA-TAC 2B SEA-TAC 1B
Ballard
Bothell
Eastlake
Garfield
Inglemoor
Issaquah
Newport
Redmond
Roosevelt
Skyline
Woodinville
Bellevue
Juanita
Lake Washington
Liberty
Mt. Si
Mercer Island
Sammamish
Interlake Bainbridge
Bishop Blanchet
Chief Sealth
Cleveland
Eastside Catholic
Franklin
Holy Names
Ingraham
Lakeside
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Seattle Prep
West Seattle
Annie Wright
Bellevue Christian
Bush
Cedar Park Christian
Forest Ridge
Northwest
Overlake
Seattle Academy
University Prep.
Bear Creek
Chief Leschi
Crosspoint
Evergreen Lutheran
Puget Sound Adventist
Rainier Christian
Seattle Lutheran
Tacoma Baptist
Christian Faith
Eastside Academy
Eastside Prep
Mt. Rainier Lutheran
Muckleshoot
Northwest Yeshiva
Quilcene
Shorewood School

West Central District Three

SPSL NORTH 4A SPSL SOUTH 4A SPSL 3A SPSL 2A NARROWS 4A NARROWS 3A SEAMONT 2A/3A
Auburn
Auburn Riverside
Jefferson
Kent-Meridian
Kentlake
Kentridge
Kentwood
Mt. Rainier
Tahoma
Bethel
Curtis
Emerald Ridge
Federal Way
Graham-Kapowsin
Puyallup
Rogers
Spanaway Lake
Todd Beamer
Auburn Mountainview
Bonney Lake
Enumclaw
Decatur
Lakes
Peninsula
Clover Park
Eatonville
Fife
Franklin Pierce
Steilacoom
Sumner
Washington
White River
Bellarmine Prep.
Central Kitsap
Gig Harbor
Mt. Tahoma
Olympia
Shelton
South Kitsap
Stadium
Capital
Foss
Lincoln
Timberline
Wilson
Yelm
Evergreen 2A
Foster 2A
Hazen 3A
Highline 3A
Kennedy Catholic 3A
Lindbergh 2A
Renton 2A
Tyee 2A

OLYMPIC 2A/3A NISQUALLY 1A NORTH OLYMPIC 1B INDEPENDENT
Bremerton 3A
Kingston 2A
Klahowya 2A
North Kitsap 2A
North Mason 2A
Olympic 2A
Port Angeles 2A
Port Townsend 1A
Sequim 2A
Cascade Christian
Cedar Park Christian*
Charles Wright
Chimacum
Life Christian
Orting
Port Townsend*
Seattle Christian
Vashon Island

*FOOTBALL ONLY
Clallam Bay
Crescent
Neah Bay
Auburn Adventist 1A
Tacoma School of the Arts 1A*

*MUSIC ONLY

Southwest Washington District Four
 
GREATER ST. HELENS 4A GREATER ST. HELENS 3A GREATER ST. HELENS 2A EVERGREEN 2A EVERGREEN 1A TRICO 1A CENTRAL 2B
Battle Ground
Evergreen
Heritage
Skyview
Union
Camas
Columbia River
Ft. Vancouver
Hudson's Bay
Kelso
Mountain View
Prairie
Hockinson
Mark Morris
R A Long
Washougal
Woodland
Aberdeen
Black Hills
Centralia
North Thurston
River Ridge
Tumwater
W.F. West
Elma
Forks
Hoquiam
Montesano
Onalaska
Rainier
Rochester
Tenino
Castle Rock
Ilwaco
Kalama
La Center
Ridgefield
Stevenson
Toledo
White Salmon
Adna
Morton/White Pass
Mossyrock
Napavine
Pe Ell
Toutle Lake
Wahkiakum
Winlock

PACIFIC 2B COASTAL 1B COLUMBIA VALLEY 1B
Naselle
North Beach
Northwest Christian
Ocosta
Raymond
South Bend
Willapa Valley
Lake Quinault
Mary M. Knight
North River
Oakville
Taholah
Wishkah
Columbia Adventist
Kingsway Christian
Pope John Paul II
Seton Catholic
Three Rivers Christian
Vancouver Christian 2B
WA School for the Deaf

Yakima Valley District Five

BIG NINE 4A BIG NINE 3A CWAC 2A SCAC EAST 1A SCAC WEST 1A GREATER COLUMBIA GORGE 1B
Chiawana
Davis
Eisenhower
Moses Lake (Dist. 6)
Richland
Walla Walla
Wenatchee (Dist. 6)
Eastmont (Dist. 6)
Hanford
Kamiakin
Kennewick
Pasco
Southridge
Sunnyside
West Valley
East Valley
Ellensburg
Ephrata (Dist. 6)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy (Dist. 6)
Selah
Toppenish
Wapato
Columbia (Burbank)
Connell
Kiona-Benton
Mabton
River View
Royal
Wahluke
Cle Elum
Goldendale
Granger
Highland
La Salle
Naches
Zillah
Bickleton
Glenwood
Klickitat
Lyle/Wishram
Sunnyside Christian
Trout Lake
Yakima Tribal
 
North Central District Six

CARIBOU TRAIL 1A CENTRAL WASHINGTON 2B CENTRAL WASHINGTON 1B
Cascade
Cashmere
Chelan
Okanogan
Omak
Tonasket
Brewster
Bridgeport
Columbia Basin Secondary School
Entiat
Kittitas
Liberty Bell
Lake Roosevelt
Manson
Oroville
Pateros
Riverside Christian (Dist. 5)
Soap Lake
Warden (Dist. 5)
Waterville
White Swan (Dist. 5)
Cascade Christian
Easton
Mansfield
Moses Lake Christian Academy
Thorp
Wilson Creek
 
Northeast District Seven

GREAT NORTHERN 2A NORTHEAST 1A BI-COUNTY LEAGUE 2B NORTHEAST PANORAMA 1B NORTHEAST BI-COUNTY 1B
Cheney
Clarkston
Deer Park
East Valley
Medical Lake
Pullman
West Valley
Chewelah
Colville
Freeman
Lakeside
Newport
Riverside
Colfax
Davenport
Kettle Falls
Liberty
Lind-Ritzville/Sprague
Mary Walker (Springdale)
Northwest Christian
Reardan
Republic
St. George's
Columbia (Hunters)
Curlew
Cusick
Inchelium
Northport
Selkirk
Wellpinit
Almira-Coulee-Hartline
Odessa-Harrington
St. Michael
Valley Christian
Wilbur Creston
 
Greater Spokane District Eight

GREATER SPOKANE 3A/4A
Central Valley 4A
Ferris 4A
Gonzaga Prep 4A
Lewis and Clark 4A
Mead 4A
Mt. Spokane 3A
North Central 3A
Rogers 4A
Shadle Park 3A
University 3A

Southeast District Nine
 
SOUTHEAST 2B SOUTHEAST 1B INDEPENDENT
Asotin
Dayton
DeSales
Tekoa-Oakesdale-Rosalia
Tri-Cities Prep
Waitsburg-Prescott
Walla Walla Valley Academy*

*Will only participate in Volleyball with no post-season
Colton
Garfield-Palouse
LaCrosse-Washtucna-Kahlotus
Liberty Christian (2B)*
Pomeroy
St. John-Endicott
Touchet

*Not eligible for League Championship and games do not count in league standings
Kahlotus*

*Combines with LaCrosse-Washtucna in 1B Football and with Connell in Girls Cross Country


Baden Sports
New Balance
Snap Raise
Spalding
Local Ford Stores
Washington Army National Guard
Washington State Patrol
Sports Authority
RushTeamApparel
Apple Physical Therapy
Brooks
Northwest Sports Photography
WIAA  |  Washington Interscholastic Activities Association  |  © 2014
Home
 
About Us
    Mission & Strategic Plan
    WIAA 101
    WIAA Staff
    Contact
    Member School Directory
    Districts & Leagues
    Classifications 2014-16
    Executive Board
    Partners
Athletics & Activities
    Athletics
    Activities
        Unified Sports
    Season Beginning & Ending Dates (2013-2020)
Tournaments
    Brackets
    Tournament Central
    State Tournament Schedules
    Ticket Prices
    State Tournament Rosters
    State Tournament History
    State Tournament Regulations
    State Tournament Allocations & Draw Criteria
Programs & Events
    Athlete of the Week
    Emerald City Kickoff Classic
    Gareth Giles
        Inductees
        Nominate
    Hall of Fame
        Tickets
    Just Play Fair!
    LEAP
        LEAP Application
    Online Rules Clinics
    Scholastic Awards Program
    Scholastic Cup
    Smart Choices Scholarship Program
    RTO Program
 
Publications
    Concussion Management Guidelines
    Forms
    Handbook
    Member School Directory
    Newsletter
    Order Materials
    WIAA-WOA Statewide Agreement
AD Center
    MyWIAA
    New AD Registration
    New AD Mentorship
    Fall Workshops
    MaxPreps
    Submit Rosters & Photos
    Job Openings
    Games Wanted
Coaches
    Coaching Standards Program
    MyWIAA
    Coaches School
    Coaches School Express
    MaxPreps
    Job Openings
    Games Wanted
Media
    Media Policies and Procedures
    Media Credential Registration
    Media Broadcast Rights Fees
    State Tournament Rosters
    Media Advisory Committee