STATE MEET RESULTS BY YEAR
CROSS COUNTRY MAIN

1964 University of Washington Invitational
November 21, 1964  |  2.3 Miles at Green Lake, Seattle

Teams:  Large Schools (Over 1600)


Place School Score
1 Franklin 27
2 Rogers/Spokane 50
3 Garfield 69
4 Shadle 105
5 Meadowdale 161
6 Shoreline 188
7 Lincoln/Seattle 192
8 Renton 225
9 Highline 258
10 Shorecrest 270
11 North Central 282
12 Everett 288
13 Roosevelt 296
14 West Seattle 299
15 Edmonds 305
16 Hudson's Bay 318
17 Puyallup 322
18 Cleveland 332
19 Auburn 344
20 Sealth 349
21 Lake Washington 350
22 Bothell 358
23 Bellingham 370
24 Cascade/Everett 373
25 Queen Anne 383
26 Clover Park 386
27 Ballard 412
28 Ingraham 418
29 Nathan Hale 441
30 Stadium 468
31 Evergreen/Seattle 481
32 Moses Lake 547

Individuals (Incomplete)


Place Name School Time
1 Dale Robertson Shadle Park 10:44.7
2 Larry Almberg Evergreen/Seattle 10:58
3 Jim Schultz Franklin 11:12
4 Virgil Ayers Franklin 11:18
5 Ralph Lloyd Moses Lake 11:19
6 Joe Baisch Highline 11:22
7 Vern Deahl Rogers/Spokane 11:25
8 Tom Maltsberger Franklin 11:26
9 Fred Lake Rogers/Spokane 11:28
10 Rich Mesmer Shadle Park 11:29
11 Curtis Wells Garfield 11:30
12 Robert Worthy Franklin 11:31
13 Chester Hovde Everett 11:34
14 Tom Herron Renton 11:34
15 Will Loman Garfield 11:34
16 Bill Langford Rogers/Spokane 11:37
17 Bruce Lang Lincoln/Seattle 11:38
18 Larry Bond Rogers/Spokane 11:39
19 Herman Atkins Garfield 11:40
20 Kirk Hackler Lake Washington 11:43
21 Ben Goins North Central nt
22 Bruce Ballard Highline nt
23 John Marts Shoreline nt
24 Jerry Cruze Garfield nt
25 Paul Robertson Meadowdale nt
26 Emideo Gomes (Gar)
27 Steve Isitt (Rog/S)
28 Steve Jones (Rog/S)
29 Mike Hubbard (WSea)
30 unidentified (Gar)
31 Bill Kos (Shcr)
32 Chris Luther (Aub)
33 Dale Hirt (Clev)
34 Rich Osborn (HB)
35 Dennis O'Neill (Cas/E)
36 Tom Stuen (Roos)
37 Brian Moorhouse (Evt)
38 Blair Etzel (Puy)
39 Tony Wittmeyer (Shln)
40 Fred Shanafelt (Roos)
41 Terry Trent (Oly)
42 Bill Stevens (Both)
43 Greg Rice (Mdale)
44 Greg Danielson (Shadle)
45 Bob Feasel (Shcr)
46 Steve Horning (Mdale)
47 Vern Taylor (Mdale)
48 Al Wright (Lin/S)
49 Mike Bookey (Shln)
50 Bill Braun (Shadle)
51 Paul Sullivan (Ren)
52 Bill Ashley (Both)
53 Gary Florin (NC)
54 Lee Renney (Clov)
55 Jim Erickson (Eds)
56 Monte Magruder (unknown)
57 John Cooper (Lin/S)
58 Dennis Jones (Aub)
59 Bruce Pulmano (Fran)
60 Ray Plumb (Sealth)
61 Lynn Wood (Eds)
62 Tim Kangas (Ren)
63 Ron Janson (Clev)
64 Stan Murray (QA)
65 Stan Hendricks (Bal)
66 Dick Larson (Blgm)
67 John Beall (Hale)
68 Dave Paulson (Hln)
69 Ron Fisk (Fran)
70 Steve Boyd (Lin/S)
71 Doug MacGowan (Sealth)
72 Jim Allsop (Blgm)
73 Pete Scott (Clov)
74 Sam Ring (MtTah)
75 Tom Gasparach (WSea)
76 Gerry Perrin (Puy)
77 Andy Lake (Shln)
78 Steve Hansen (Ingr)
79 Jim Brown (Shadle)
80 Guy Woods (Mdale)
81 Rick Strickney (Mdale)
82 Rick Hebron (WSea)
83 Don Walton (Clev)
84 Emory Cole (Shln)
85 Norm Hussenwinkle (Shcr)
86 John Battson (Lin/S)
87 Chuck Villeneure (QA)
88 Dan Rogers (Shadle)
89 Dave Mailer (LW)
90 Ken Norris (QA)
91 Arvid Anderson (HB)
92 Craig Dumas (Bal)

Teams:  Small Schools (Under 1600)


Place School Score
1 Columbia River 43
2 Snohomish 48
3 Glacier 114
4 Mountlake Terrace 133
5 Oak Harbor 134
6 Rainier Beach 170
7 Curtis 177
8 Burlington-Edison 190
9 Blanchet 213
9 Enumclaw 213
11 North Thruston 220
12 Mark Morris 221
13 Fort Vancouver 232
14 Seattle Prep 251
15 University 282
16 Joel Ferris 293
17 Rochester 349
18 Mount Vernon 363
19 Longview 365
20 South Kitsap 413
21 Saint Martin's 425
22 Issaquah 425
23 Newport/Belleuve 425
24 Central Kitsap 445
25 South Bend 458
26 Tumwater 473
27 Mount Rainier 475
28 Arlington 496
29 Tyee 504
30 Tahoma 532
31 Mercer Island 569
32 Prosser 628
33 Bellevue Christian 703

Individuals (Incomplete)

Place Name School Time
1 Roscoe Divine Columbia River 10:51.0
2 Rick Riley Ferris 10:52
3 Ron Stjern Snohomish 11:16
4 James Greene RA Long 11:18
5 Richard Harsten Enumclaw 11:19
6 Gary Lineburg Oak Harbor 11:29
7 Bob Brodel Issaquah 11:30
8 Mark Henry Columbia River 11:33
9 Terry Phillips Snohomish 11:34
10 Tim Ramberg Columbia River 11:39



Baden Sports
New Balance
Spalding
Local Ford Stores
Washington Army National Guard
Farmers Insurance Group
Washington State Patrol
Sports Authority
Adidas
RushTeamApparel
Apple Physical Therapy
Brooks
Northwest Sports Photography
Projekt Karma
WIAA  |  Washington Interscholastic Activities Association  |  © 2014
Home
 
About Us
    Mission & Purpose
    WIAA Staff
    Contact
    Member School Directory
    Districts & Leagues
    WIAA Classifications 2014-16
    WIAA Classifications 2012-14
    Executive Board
    Partners
Athletics & Activities
    Athletics
    Activities
        Unified Sports
    Season Beginning & Ending Dates (2013-2020)
Tournaments
    Brackets
    State Tournament Schedules
    Ticket Prices
    State Tournament Rosters
    State Tournament History
    State Tournament Regulations
    State Tournament Allocations & Draw Criteria
Programs & Events
    Emerald City Kickoff Classic
    Hall of Fame
        Tickets
    Just Play Fair!
    LEAP
        LEAP Application
    Online Rules Clinics
    Scholastic Awards Program
    Scholastic Cup
    Smart Choices Scholarship Program
    WIAA Athlete of the Week
    RTO Program
 
Publications
    Concussion Management Guidelines
    Member School Directory
    WIAA Forms
    WIAA Handbook
    WIAA Newsletter
    WIAA-WOA Statewide Agreement
A.D. Center
    MyWIAA
    New AD Registration
    Fall Workshops
    Submit Rosters & Photos
    Job Openings
    Games Wanted
Coaches
    MyWIAA
    WIAA Coaching Standards Program
    WIAA Coaches School
    Coaches School Express
    Job Openings
    Games Wanted
Media
    WIAA Media Policies and Procedures
    Media Credential Registration
    Media Broadcast Rights Fees
    State Tournament Rosters
    Media Advisory Committee