King County Aquatics Center - Site License             2/20/2016 - 4:33 PM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tires                 
                 3A Boys' Swim/Dive Champs Feb 19-20, 2016                 
 
 Event 308  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Shao, Nathan           10 BVUE              4:44.54    4:44.13   20  
       24.05    27.09    28.38    28.94
       29.42    29.27    29.57    29.81
       29.56    28.04                  
  2 Hoff, Oliver           10 MI                4:45.64    4:45.50   17  
       24.22    27.10    28.57    29.37
       29.23    30.18    29.67    30.21
       29.52    27.43                  
  3 Stenfjord, Anders      10 SW                4:49.27    4:45.68   16  
       25.48    27.96    28.75    29.56
       29.43    29.57    29.26    29.56
       29.30    26.81                  
  4 Dahl, Segei            11 WS                4:46.17    4:46.65   15  
       24.85    27.03    28.11    29.05
       29.32    29.28    29.66    29.72
       30.15    29.48                  
  5 Headrick, Jacob         9 MI                4:50.67    4:48.90   14  
       25.95    28.45    29.15    29.00
       29.26    29.51    29.60    29.92
       29.67    28.39                  
  6 Riley, Killian          9 MI                4:49.89    4:49.34   13  
       26.06    28.48    28.88    29.29
       29.36    29.75    29.68    29.78
       29.69    28.37                  
  7 Eggenberger, Mitchell  11 BVUE              4:47.08    4:49.37   12  
       25.72    28.27    28.97    29.44
       29.80    29.51    30.08    29.38
       29.03    29.17                  
  8 Walker, Sam             9 CR                4:51.19    4:49.87   11  
       25.95    28.31    29.06    29.33
       29.26    29.83    29.42    30.32
       30.05    28.34                  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Harkness, Chris        11 WILS              4:53.74    4:50.42    9  
       25.79    28.60    29.42    29.77
       29.79    29.98    29.81    30.00
       29.33    27.93                  
 10 Osborn, Andrew         10 GARF              5:02.28    4:52.10    7  
       26.83    29.51    29.42    29.47
       29.56    29.44    30.41    29.71
       29.69    28.06                  
 11 Markillie, John         9 HANF              4:54.88    4:52.43    6  
       25.74    29.23    29.65    29.74
       29.72    30.22    30.28    30.30
       29.78    27.77                  
 12 Alpaugh, Sam           12 BAIN              4:56.56    4:53.04    5  
       25.95    28.71    29.35    29.81
       29.72    29.71    30.08    30.15
       30.24    29.32                  
 13 Bullock, James         12 BAIN              4:53.66    4:53.08    4  
       26.03    28.91    29.54    29.59
       29.83    29.87    30.08    30.08
       30.46    28.69                  
 14 Olufson, Ian           11 JFK               4:57.77    4:55.17    3  
       25.63    29.23    29.79    30.05
       29.40    30.15    30.25    30.60
       30.60    29.47                  
 15 Allison, Trenton       11 BVUE              5:04.66    4:58.57    2  
       26.35    28.94    29.83    29.84
       30.46    31.08    31.18    30.57
       30.75    29.57                  
 16 Lin, Michael            9 BLAN              5:02.99    5:03.80    1  
       26.40    29.71    30.71    30.78
       31.09    31.19    31.12    31.37
       31.26    30.17                  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Cordick, Nathan         9 LKSD              5:05.16             
       26.63    30.00    30.91    31.01
       31.01    31.55    31.58    31.26
       30.97    30.24                  
 18 Oliveros, Jorge        12 KELS              5:07.92             
       26.68    29.23    30.91    31.72
       31.71    31.92    31.94    31.84
       31.95    30.02                  
 19 Greer, Mitch           12 FOSS              5:11.01             
       27.33    30.47    31.32    31.67
       31.80    31.68    31.65    31.84
       31.04    32.21                  
 20 Lindblom, Ty            9 JFK               5:20.22             
       26.85    30.60    31.71    32.69
       33.02    32.56    34.12    33.60
       33.37    31.70                  
 21 Sisneros, Joe          11 EVER              5:20.69             
       27.32    30.74    31.52    32.68
       33.09    33.02    33.52    33.23
       33.24    32.33                  
 22 Gorman, Joseph         12 OH                5:28.93             
       29.17    32.38    33.08    33.34
       33.82    33.60    34.14    34.34
       33.34    31.72                  
 23 Gale, Keagan            9 GP                5:30.51             
       27.96    31.81    32.90    33.89
       34.29    34.67    33.99    34.33
       33.96    32.71                  
 24 Young, Micah           11 CAP               5:31.40             
       26.93    30.39    32.85    33.01
       34.82    34.92    35.07    35.71
       34.99    32.71                  
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 308                 
 
  1. Bellevue                        256.5   2. Bainbridge                        151
  3. Mercer Island                   118.5   4. Lake Washington                  59.5
  5. Shorewood                          56   6. Roosevelt                          54
  6. Interlake                          54   8. Ingraham                         51.5
  9. Glacier Peak                     50.5  10. Hanford                          49.5
 11. Lakeside (Seattle)                 42  11. Shelton                            42
 13. Franklin                           40  14. O'Dea                              38
 15. Auburn Mountainview                35  16. Meadowdale                       29.5
 17. Hazen                              29  18. Columbia River                     27
 19. West Seattle                       26  20. Wilson                             25
 21. Ballard                            21  22. North Thurston                     18
 23. Enumclaw                           16  24. Sumner                             14
 25. Juanita                          12.5  26. Edmonds-Woodway                     9
 26. Peninsula                           9  26. Capital                             9
 26. Bishop Blanchet                     9  30. Kennedy                             8
 31. Garfield                            7  32. Lakes                               6
 33. Seattle Prep                        5  34. Nathan Hale                         3
 34. Eastside Catholic                   3