King County Aquatics Center - Site License             2/19/2022 - 3:49 PM
                          WIAA/Gesa Credit Union                           
                 3A Boys' Swim/Dive Champs Feb 18-19, 2022                 
 
 Event 312  Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  Meet Record: ! 3:03.95  2/16/2019 Bainbridge Island, BAIN
                          M Ingalls, A Witty, G Waite, J Wenker
 State Record: $ 3:03.95  2/16/2019 Bainbridge Island, Bainbridge Isl
                          M Ingalls, A Witty, G Waite, J Wenker
                 3:06.28  AAA
                 3:09.26  AAC
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 MI  'A'                       3:09.21    3:08.13 AAC     40  
     1) Petersen, Brandon 12          2) r:0.37 Liu, Evan 11          
     3) r:0.06 Williamson, Matt 11    4) r:0.05 Carmichael, Colin 10  
     r:+0.52  22.14    47.05    22.45    47.55
       22.48    47.46    21.55    46.07
  2 BELL  'A'                     3:09.98    3:10.87         34  
     1) Frazer, Bob 9                 2) r:0.12 Haeger, Nolan 11      
     3) r:0.17 Hur, Zach 11           4) r:0.36 Lee, Brian 12         
     r:+0.66  23.17    48.82    23.10    48.99
       22.58    48.07    21.20    44.99
  3 BAIN  'A'                     3:13.24    3:11.31         32  
     1) McDevitt, Colin 11            2) r:0.18 Greathouse, Eamon 12  
     3) r:0.21 Villella, Harrison 12  4) r:0.35 Bannister, Oskar 12   
     r:+0.65  23.50    48.73    22.85    49.04
       22.71    48.38    21.16    45.16
  4 EC  'A'                       3:13.90    3:12.70         30  
     1) Butler, Jonny 12              2) r:0.24 Sieglock, Andrew 11   
     3) r:0.18 Tuguinay, Julius 11    4) r:0.16 Arnold, Charlie 12    
     r:+0.71  23.10    48.04    23.72    49.08
       22.97    48.66    22.32    46.92
  5 ROOS  'A'                     3:16.18    3:15.60         28  
     1) Fetty, Vin 12                 2) r:0.31 Bracilano, Coen 12    
     3) r:0.19 Rosenberg, Bennett 11  4) r:0.39 Johnson, Luke 12      
     r:+0.60  23.26    49.16    23.73    49.67
       23.50    48.75    22.80    48.02
  6 LW  'A'                       3:17.99    3:16.79         26  
     1) Larsen, Fredrik 11            2) r:0.27 Li, Matthew 11        
     3) r:0.16 Tan, Dixon 11          4) r:0.25 Olson, Josh 12        
     r:+0.67  23.71    49.61    22.51    47.43
       24.26    51.29    22.91    48.46
  7 BBLAN  'A'                    3:17.35    3:16.92         24  
     1) Gillespie, Will 12            2) r:0.02 McKenny, Cooper 11    
     3) r:0.10 Marona, Sly 11         4) r:0.18 Oliver, Drew 11       
     r:+0.65  22.92    48.10    23.81    51.64
       23.07    49.04    22.98    48.14
 -- LKSD  'A'                     3:11.00      DQ DQ        
     1) Young, Derek 12               2) r:0.23 Panos, Stavros 12     
     3) r:-0.15 Klebeck, Ulee 9       4) r:0.06 Tan, Ayden 10         
     r:+0.59  22.29    46.58    22.01    46.58
       22.39    47.80    22.42         
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 AM  'A'                       3:18.74    3:16.98         18  
     1) Sikora, Brennan 12            2) r:0.23 Chang, Dylan 12       
     3) r:0.13 Sikora, Cameron 9      4) r:0.17 Davison Smith, race 12
     r:+0.64  23.00    47.73    23.43    50.50
       23.88    50.82    22.57    47.93
 10 INT  'A'                      3:18.29    3:17.31         14  
     1) Wong, Aaron 10                2) r:0.19 Su, Richard 12        
     3) r:0.32 Shen, Ethan 12         4) r:0.27 Fang, Richard 11      
     r:+0.50  23.48    48.68    24.16    50.68
       23.65    49.88    22.96    48.07
 11 GAR  'A'                      3:19.21    3:19.03         12  
     1) Pearson, Anders 12            2) Kukreja, Parik 11            
     3) r:0.19 Tran, Ien 11           4) r:0.23 Pham, Vincent 11      
     r:+0.63  23.23    48.26    24.56    50.99
       22.96    49.39    23.49    50.39
 12 GH  'A'                       3:20.27    3:19.09         10  
     1) Huston, Drew 12               2) r:0.07 Nagata, Ryan 11       
     3) r:0.30 Coats, London 12       4) r:-0.10 Huston, Grant 10     
     r:+0.82  22.12    46.22    25.15    52.85
       23.87    50.36    23.31    49.66
 13 ODEA  'A'                     3:21.34    3:20.56          8  
     1) Ahearn, Sean 12               2) r:0.44 Weber, Owen 12        
     3) r:0.25 Betenson, Connor 12    4) r:0.13 Skarda, Jack 10       
     r:+0.63  23.81    51.38    24.07    49.99
       24.50    50.77    23.07    48.42
 14 SHRCR  'A'                    3:22.16    3:21.71          6  
     1) Neils, Sean 11                2) r:0.06 Birgfeld, Cade 12     
     3) r:0.55 Serrano, Tristan 9     4) r:0.07 Miner, Andrew 12      
     r:+0.66  23.77    49.88    23.54    50.73
       24.72    51.11    24.11    49.99
 15 HAZEN  'A'                    3:22.76    3:22.14          4  
     1) Gerking, Owen 9               2) r:0.36 Dickman, Griffin 11   
     3) r:0.23 Doan, Dylan 10         4) r:0.25 Nguyen, James 10      
     r:+0.65  24.23    50.27    23.45    48.68
       23.68    49.59    25.68    53.60
 16 PRA  'A'                      3:24.56    3:26.50          2  
     1) Phed, Kairos J 11             2) r:0.03 Houlahan, Jack 11     
     3) r:-0.06 Danylyuk, Vladyslav 9 4) r:0.23 Hahn, Seth 12         
     r:+0.75  24.20    51.34    24.89    52.39
       26.12    53.32    23.36    49.45
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 BALL  'A'                     3:24.94                   
     1) Chew, Kyle 11                 2) Bioren, Thomas 12            
     3) Vae'ena, Kian 10              4) Parker, Charlie 12           
 18 SNOH  'A'                     3:28.03                   
     1) Schwartzmiller, Dylan 12      2) Hokanson, Torsten 9          
     3) Collins, Owen 9               4) Colloton, Connor 9           
 19 EW  'A'                       3:28.87                   
     1) Pallos, Mate' 11              2) Kotwis, Zackary 12           
     3) Lunder, Samuel 10             4) Rahbarrad, Arman 12          
 20 WW  'A'                       3:30.47                   
     1) Bona, Luke R 12               2) Juhnke, Zach R 11            
     3) Lash, Ian L 9                 4) Snyder, Jesse A 10           
 21 NT  'A'                       3:32.04                   
     1) Harris, Derik 12              2) Petersdorf, Aidyn 9          
     3) Curl, Wyatt 12                4) Leo, Logan 11                
 22 TJ  'A'                       3:33.05                   
     1) Tonseth, Owen 12              2) Sing, Maximus 12             
     3) Park, Chanyoung 10            4) Oh, Aaron 12                 
 23 SW  'A'                       3:33.28                   
     1) Mitiku, Abel 11               2) Mitchell, Andrew 10          
     3) Foral, Dean 10                4) Allen, Ben 10                
 24 CK  'A'                       3:34.14                   
     1) Boydon, Kai 11                2) Nuss, Colton 11              
     3) Scholfield, Jeffrey 11        4) Bonsell, Kainoa 11           
 
                     Men - Team Rankings - Through Event 312                      
 
  1. Mercer Island                   367.5   2. Lakeside School                   258
  3. Bainbridge Island               210.5   4. Bellevue                          194
  5. Eastside Catholic                 152   6. Lake Washington                 151.5
  7. Roosevelt                         129   8. Auburn Mountainview                91
  9. O'Dea                              87  10. Bishop Blanchet                    78
 11. Garfield                           73  12. Gig Harbor                         64
 13. Mountain View                    58.5  14. Hazen                              54
 15. Ballard                            47  16. Interlake                          43
 17. Ingraham                           35  18. Mount Vernon                       34
 18. Shorecrest                         34  20. Auburn                             25
 21. Stadium                            20  22. Cascade                            18
 23. Oak Harbor                         15  23. Marysville-Getchell                15
 25. Timberline                          9  26. Shorewood                           8
 26. Edmonds-Woodway                     8  28. Capital                             6
 28. Snohomish                           6  30. Kelso                               4
 30. Cheney                              4  32. Bonney Lake                         2
 32. Prairie                             2