1A Washington State MAT CLASSIC XXVI Championships 2014
Weight Class : 106
1. 10-CHASE WICKMAN(VASH)	VASHON ISLAND	7-3
2. 11-DAVID PETERSON(HILD)	HIGHLAND
3. 11-SEBASTIAN MORALES(FRKS)	FORKS	4-2
4. 11-ANTHONY PAYTON (OKAN)	OKANOGAN
5. 12-JESUS DOMINGUEZ(WARD)	WARDEN	10-8
6. 12-KYLE GONZALES(BLAN)	BLAINE
7. 11-VICTOR SALGADO (QUIN)	QUINCY	8-1
8. 09-JOE ADAMS (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)

Weight Class : 113
1. 09-DALTON YOUNG (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	FALL 3:59
2. 10-KIKI CHABOLLA(ROYL)	ROYAL
3. 09-JACOB ELLEFSON(MONT)	MONTESANO	7-2
4. 11-MIGUEL CANALES(WARD)	WARDEN
5. 10-ALVARO ORTIZ(FRKS)	FORKS	3-0
6. 11-JOJO SARINGAN(CSRK)	CASTLE ROCK
7. 11-SHAE SHOOP(PTWN)	PORT TOWNSEND	8-2
8. 12-FERNANDO GOMEZ(CONN)	CONNELL

Weight Class : 120
1. 12-RICKY ALMAGUER(GRAN)	GRANGER	5-4
2. 12-JUAN PABLO SALCEDO(HILD)	HIGHLAND
3. 11-CARLOS HERNANDEZ(ROYL)	ROYAL	FALL 4:57
4. 12-SETH GARCIA(KION)	KIONA-BENTON
5. 11-JESSE VELEZ(HOQM)	HOQUIAM	FALL 1:32
6. 12-COLLIN AITCHESON (TONA)	TONASKET
7. 11-IVAN REYES (CHEL)	CHELAN	10-8 OT
8. 10-COLE AHRENDT (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)

Weight Class : 126
1. 11-VICTOR ALMAGUER(GRAN)	GRANGER	8-1
2. 12-TANNER SAMPLE(ELMA)	ELMA
3. 12-HOOTIE JUDD (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	16-3
4. 12-JULIO VERA (CHEL)	CHELAN
5. 11-TYLER JACK (RSID)	RIVERSIDE{CHATTAROY}	4-1
6. 09-RILEY FRITSCH(BLAN)	BLAINE
7. 12-CARSON HORTON(CSRK)	CASTLE ROCK	9-0
8. 12-PAUL NEWELL(NOOK)	NOOKSACK

Weight Class : 132
1. 12-JOSH CRAGER(CCCS)	CASCADE CHRISTIAN	FALL 4:24
2. 10-JORGE JUAREZ (TONA)	TONASKET
3. 12-RAMSES RODELO(WARD)	WARDEN	4-2 OT
4. 12-NANITO SANCHEZ(FRKS)	FORKS
5. 10-ANTHONY FREY(BLAN)	BLAINE	TF 16-1
6. 09-JACOB POSEY(KALA)	KALAMA
7. 09-AUSTIN CAIN(MONT)	MONTESANO	FALL 3:39
8. 12-NATHAN CARROLL(CSRK)	CASTLE ROCK

Weight Class : 138
1. 11-DIEGO HERNANDEZ(ZILL)	ZILLAH	5-0
2. 12-TYLER MILER(STEV)	STEVENSON
3. 09-GARRETT BROWN (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	4-0
4. 10-CALEB FREY(BLAN)	BLAINE
5. 12-RICKY BARRAGAN(FRKS)	FORKS	INJ DEF
6. 11-JOHN LINDQUIST (QUIN)	QUINCY
7. 12-ETHAN VISSER (CASH)	CASHMERE	FALL 4-2
8. 11-RAF VARELAS (BREW)	BREWSTER

Weight Class : 145
1. 12-ROBERTO OROZCO(CONN)	CONNELL	11-2
2. 12-ISIAS JIMENEZ (QUIN)	QUINCY
3. 11-EMILIO PRUNEDA(WARD)	WARDEN	4-3
4. 12-CRISTIAN FRANCISCO(ZILL)	ZILLAH
5. 11-SHAWN GODINHO(CSRK)	CASTLE ROCK	6-0
6. 12-STEPHEN SPADING(KALA)	KALAMA
7. 12-TYSON DICK(ELMA)	ELMA	TF 15-0
8. 11-JESSE SCHMIDLKOFER (FREE)	FREEMAN

Weight Class : 152
1. 11-LUCAS EASTMAN(ROCH)	ROCHESTER	10-4
2. 11-ALEX AGUILAR (OMAK)	OMAK
3. 12-DEVYN DANIELS(ZILL)	ZILLAH	7-5
4. 11-JUAN GARCIA (CHEL)	CHELAN
5. 12-CHRISTIAN SHARP (BLAN)	BLAINE	3-2
6. 12-AUSTIN CRISTELLI (ELMA)	ELMA
7. 12-MATT CAIN(PTWN)	PORT TOWNSEND	4-1
8. 11-KONNER FORSHAG (FREE)	FREEMAN

Weight Class : 160
1. 12-ANTONIO MELENEDEZ (QUIN)	QUINCY	3-1
2. 12-JON STEWART (BLAN)	BLAINE
3. 10-KYLAR PRANTE (MONT)	MONTESANO	5-2
4. 12-CONNOR FULBRIGHT (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}
5. 12-EMILIO BUSTOS(ROYL)	ROYAL	3-2
6. 12-CALEB RIGGLE (OMAK)	OMAK
7. 11-PRESTON HOPPMAN (FREE)	FREEMAN	6-4
8. 12-NATHAN BELL(CSAL)	WHITE SALMON

Weight Class : 170
1. 12-TOM ODNEAL(ILWA)	ILWACO	10-4
2. 12-SHANE ARMSTRONG(VASH)	VASHON ISLAND
3. 11-ANTHONY LOUTHAN (MONT)	MONTESANO	6-4 OT
4. 12-TRAVIS LINDSEY (MTBK)	MT. BAKER
5. 10-DARRIN MILLER(ROYL)	ROYAL	5-1
6. 12-TRISTAN HUNTER (BLAN)	BLAINE
7. 12-JACOB JAMES (CASH)	CASHMERE	4-2
8. 12-CHRIS WARFORD(ZILL)	ZILLAH

Weight Class : 182
1. 12-CRUZ DELANGEL(KION)	KIONA-BENTON	TF 17-2
2. 11-MARKUS GOLDBACH (FREE)	FREEMAN
3. 12-KYLE WILKINS(GOLD)	GOLDENDALE	12-4
4. 12-CHASE LAM(CSRK)	CASTLE ROCK
5. 12-JACK YORGESEN(WAHL)	WAHLUKE	INJ DEF
6. 12-ANDREW KING (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)
7. 09-CONNER KROUSE(CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}	3-1 OT
8. 12-ALEX RAY (MTBK)	MT. BAKER

Weight Class : 195
1. 12-DOM NAKANO (TENI)	TENINO	7-2
2. 12-PRESTON MORRIS(VASH)	VASHON ISLAND
3. 12-JOHN RAWLEY (TONA)	TONASKET	4-2 OT
4. 12-JOSIAH THOMPSON (FREE)	FREEMAN
5. 12-ZACH WARDLE(WDLD)	WOODLAND	9-4
6. 10-SEBASTIAN HYTA (FREE)	FREEMAN
7. 09-TAYLOR RUPE (MONT)	MONTESANO	5-0
8. 11-NATHAN CLOUD(WDLD)	WOODLAND

Weight Class : 220
1. 12-ASA SCHWARTZ (CHEL)	CHELAN	4-0
2. 12-JOEL WARD (FRKS)	FORKS
3. 12-BREK MCGAUGHY (ELMA)	ELMA	6-4
4. 11-JERRY REYES(WARD)	WARDEN
5. 11-TEIGAN GLIDEWELL (FREE)	FREEMAN	FALL 0:57
6. 10-MIKEY HERNANDEZ(WARD)	WARDEN
7. 11-DAMON DAVIS(CCCS)	CASCADE CHRISTIAN	6-5
8. 10-TANNER COOK(KION)	KIONA-BENTON

Weight Class : 285
1. 12-MIKEY ANTCZAK (BLAN)	BLAINE	5-1
2. 12-DUSTIN OLSON (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}
3. 11-MIGUEL MORALES (FRKS)	FORKS	9-2
4. 12-CODY ZYPH(KION)	KIONA-BENTON
5. 12-MICHAEL SORENSEN (CCLW)	CASCADE (LEAVENWORTH)	FALL 2:55
6. 12-JAKE CLAUSSEN (FRKS)	FORKS
7. 11-GAVIN BRUMLEY(NVAL)	NACHES VALLEY	FALL 4:55
8. 12-LOUIS JOVANOVICH(VASH)	VASHON ISLAND