2A Washington State MAT CLASSIC XXVI Championships 2014
Weight Class : 106
1. 12-ISAIAH BARRERA (OTHE)	OTHELLO	5-4
2. 09-CARLOS LOPEZ (SELA)	SELAH
3. 09-T.J. BAUN (COLV)	COLVILLE	2-1
4. 10-TYLER GALE(PANG)	PORT ANGELES
5. 09-SPENCER CLEGG (CLAK)	CLARKSTON	8-3
6. 09-TREVOR NEWBURN(RIDG)	RIDGEFIELD
7. 09-BRYCE HORNBECK (SDWL)	SEDRO WOOLLEY	13-3
8. 09-TRE TOLEDO(OLYP)	OLYMPIC

Weight Class : 113
1. 12-FIDEL MEDINA (GVEW)	GRANDVIEW	8-4
2. 11-AARON KLAUDER (DRPK)	DEER PARK
3. 11-HUNTER BAIR (ELLE)	ELLENSBURG	2-1
4. 11-BAILEY MCBRIDE (CEDC)	CEDARCREST
5. 11-HUGO DIAZ (BURL)	BURLINGTON EDISON	4-2
6. 11-TANNER PETCOVIC(SUMN)	SUMNER
7. 09-RANDY MCDONALD (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}	12-0
8. 11-LOGAN CORBIN (GFAL)	GRANITE FALLS

Weight Class : 120
1. 09-BEN GORE(ORTG)	ORTING	FALL 1:32
2. 10-JOSUE RODRIGUEZ (TOPP)	TOPPENISH
3. 12-LUKE JORDAN (SQAL)	SQUALICUM	2-1  3 OT
4. 10-ADAM ADKINSON (SDWL)	SEDRO WOOLLEY
5. 11-GRANT GASPAR(RIDG)	RIDGEFIELD	FALL 4:33
6. 09-NATHAN JAMES(SUMN)	SUMNER
7. 11-JOSE MARTINEZ(WASH)	WASHINGTON	FFT Missed Weight
8. Not Awarded

Weight Class : 126
1. 11-FRED GREEN(ORTG)	ORTING	11-0
2. 12-SERGIO MORALES (TOPP)	TOPPENISH
3. 12-TRAVIS FILLEAU(SUMN)	SUMNER	4-2
4. 12-OZZY SWAGERTY(PANG)	PORT ANGELES
5. 09-JAMELL CARROLL (SULT)	SULTAN	5-2
6. 12-JESSE MORRISON (COLV)	COLVILLE
7. 11-JAMES MACKENZIE (SULT)	SULTAN	7-0
8. 09-MICHAEL ANDERSON(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)

Weight Class : 132
1. 10-DIEGO CASTANEDA (GVEW)	GRANDVIEW	FALL 3:59
2. 12-GLENN ROBERTSON(FIFE)	FIFE
3. 11-MANNY MARTINEZ (OTHE)	OTHELLO	4-0
4. 11-TYLER WARD (COLV)	COLVILLE
5. 12-DANIEL MONTESA(RVRG)	RIVER RIDGE	3-1
6. 10-GAGE KEESEE(BLCK)	BLACK HILLS
7. 11-ADRIAN MADISON(OLYP)	OLYMPIC	6-1
8. 12-CHRIS RIDNER(ORTG)	ORTING

Weight Class : 138
1. 12-BRIAN BURCHETT(KLAH)	KLAHOWYA	12-1
2. 12-JOSESIAH SAUNDERS (GVEW)	GRANDVIEW
3. 12-TREVOR KURTZ(WRIV)	WHITE RIVER	5-3
4. 12-BRAD REDDAWAY(FIFE)	FIFE
5. 11-IAN COX (COLV)	COLVILLE	5-3
6. 11-GABE MEYER (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}
7. 10-MAX-HENRY NELSON(FKPR)	FRANKLIN PIERCE	10-9
8. 12-NICK KNITTLE(BLCK)	BLACK HILLS

Weight Class : 145
1. 12-JOE GRABLE (DRPK)	DEER PARK	5-1
2. 12-MICHAEL MONIZ(ORTG)	ORTING
3. 10-TREY MEYER (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}	FALL 4:16
4. 11-WYATT JAMES(SUMN)	SUMNER
5. 11-ZACH VOLK(FIFE)	FIFE	6-2
6. 11-DUSTIN NADING(LONG)	R.A. LONG
7. 12-ZECH ROMERO (TOPP)	TOPPENISH	FALL 1:58
8. 12-TYSEN CAMPBELL (GFAL)	GRANITE FALLS

Weight Class : 152
1. 12-MATT MILLER (DRPK)	DEER PARK	11-5
2. 11-JACOB FARRELL (SDWL)	SEDRO WOOLLEY
3. 11-BRENT EVANS (TOPP)	TOPPENISH	5-1
4. 11-VOLODIMIR KALININ(RENT)	RENTON
5. 10-RICO YBARRA(ORTG)	ORTING	13-1
6. 12-KHALI CROWL(RENT)	RENTON
7. 12-TRENTON WELTON (COLV)	COLVILLE	FALL 0:58
8. 12-CORDEL NELSON(CLPK)	CLOVER PARK

Weight Class : 160
1. 11-ELY MALAMETZ (CEDC)	CEDARCREST	9-1
2. 12-ELIJAH CAMACHO(RVRG)	RIVER RIDGE
3. 10-RYLEY SMITH (COLV)	COLVILLE	3-1
4. 12-TANNER BAUMAN (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}
5. 12-CLAYTON JOHNSON (SDWL)	SEDRO WOOLLEY	FALL 1:34
6. 12-JED SCHLIESMAN(SUMN)	SUMNER
7. 12-JOSH HENDEN(KING)	KINGSTON	4-2
8. 11-GAGE GILBERTSON (LKWD)	LAKEWOOD

Weight Class : 170
1. 12-BOBBY REECE(KING)	KINGSTON	FALL 1:28
2. 11-NATE VAUGHN (SDWL)	SEDRO WOOLLEY
3. 12-JOSH WESSELS (CHEN)	CHENEY	5-4
4. 12-JESUS MONTES (OTHE)	OTHELLO
5. 12-CLARK SMITH(TUMW)	TUMWATER	9-4
6. 11-JASON AEBISCHER (DRPK)	DEER PARK
7. 11-WES FLEURY (BURL)	BURLINGTON EDISON	5-3 OT
8. 12-DALTON BALENTINE (EPHA)	EPHRATA

Weight Class : 182
1. 10-TREVOR EICHER (DRPK)	DEER PARK	TF 16-0
2. 11-KYZER BAILEY(CENT)	CENTRALIA
3. 12-AARON DICKSON(KING)	KINGSTON	10-0
4. 11-AARON TISINGER (ANAC)	ANACORTES
5. 11-KERRIGAN SIMPSON (ELLE)	ELLENSBURG	FALL 3:58
6. 11-QUINTEN ROPPEL (SDWL)	SEDRO WOOLLEY
7. 11-MATT ROBBINS(PANG)	PORT ANGELES	FALL 4:09
8. 12-JEFF HARRISON (LKWD)	LAKEWOOD

Weight Class : 195
1. 12-TYRUS KEMP (EPHA)	EPHRATA	1-0
2. 12-TREVONN RUSSELL(LINB)	LINDBERGH
3. 12-JASON GLENN (ELLE)	ELLENSBURG	3-1
4. 10-ANTHONY RUIZ  (OTHE)	OTHELLO
5. 11-GABE TORGERSON (SDWL)	SEDRO WOOLLEY	5-2
6. 11-SAM RICHARDS(TUMW)	TUMWATER
7. 11-ALLAN MCCLURE(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	FALL 2:20
8. 10-GEORDYN SHINARD(OLYP)	OLYMPIC

Weight Class : 220
1. 10-DYLAN BEELER (CLAK)	CLARKSTON	6-3
2. 11-JACE MALEK (WVSK)	WEST VALLEY(SPOK)
3. 12-SPENCER PEDRONI(FIFE)	FIFE	8-2
4. 12-TAYLOR COMFORT (SULT)	SULTAN
5. 10-HUNTER MULLINS(ORTG)	ORTING	10-3
6. 12-DYLAN SMITH(TUMW)	TUMWATER
7. 11-SAM HEIDT (WVYK)	WEST VALLEY(YAKIMA)	6-2
8. 12-ISAAC GARCIA (EPHA)	EPHRATA

Weight Class : 285
1. 12-BUBBA RUIZ (OTHE)	OTHELLO	4-2
2. 12-MONIKE SARTE(FIFE)	FIFE
3. 12-ROBERT LUNA (TOPP)	TOPPENISH	6-3
4. 12-JORDON LOGAN(ABER)	ABERDEEN
5. 11-ROBERTO CORONEL(PANG)	PORT ANGELES	INJ DEF
6. 12-RICKY MILLER (WVSK)	WEST VALLEY(SPOK)
7. 11-UMU TIMOTEO(OLYP)	OLYMPIC	4-3
8. 12-JORGE MENDOZA (WVYK)	WEST VALLEY(YAKIMA)