3A Washington State MAT CLASSIC XXVI Championships 2014
Weight Class : 106
1. 09-CLAI QUINTANILLA (NCNT)	NORTH CENTRAL	5-0
2. 10-JACOB MENDOZA (SUNN)	SUNNYSIDE
3. 11-BRANDEN HUFT(MTVW)	MOUNTAIN VIEW	D 3-1
4. 10-WILLIAM TAISACAN(MTVW)	MOUNTAIN VIEW
5. 09-ELIAS ROMERO (SUNN)	SUNNYSIDE	7-0
6. 09-PARKER RISK(TIMB)	TIMBERLINE
7. 09-JAKE TREECE(ENUM)	ENUMCLAW	6-2
8. 09-MICHAEL CAMPIGOTTO(PENS)	PENINSULA

Weight Class : 113
1. 11-JESSE TORRES (SUNN)	SUNNYSIDE	11-6
2. 12-BENJAMIN DIXON(MTVW)	MOUNTAIN VIEW
3. 10-KYLE OPLAND(ENUM)	ENUMCLAW	5-0
4. 11-BLAKE LLARENAS (HANF)	HANFORD
5. 12-ISAIAH HEREDIA (FERN)	FERNDALE	INJ DEF
6. 11-TAYLAN YUASA(MRCR)	MERCER ISLAND
7. 12-HOMER ROMERO (SUNN)	SUNNYSIDE	FALL 2:01
8. 11-ZACH EDSON(HILN)	HIGHLINE

Weight Class : 120
1. 12-JESSE BARAJAS (SUNN)	SUNNYSIDE	9-8
2. 12-TRYSTEN DAWSON(DECA)	DECATUR
3. 09-BRAHM TRUJILLO(AUMV)	AUBURN MOUNTAINVIEW	4-1
4. 12-ELI CLURE(MTSI)	MT. SI
5. 10-ALEC HOOVER (MTSP)	MT. SPOKANE	7-6
6. 11-NICO LAIUPPA(TIMB)	TIMBERLINE
7. 11-DAVID RAMOS (KNWK)	KENNEWICK	8-0
8. 12-GAGE GEORGE(TIMB)	TIMBERLINE

Weight Class : 126
1. 12-MATTHEW FLORESCA (SWOD)	SHOREWOOD	3-0
2. 10-CAM SORENSEN (UNIV)	UNIVERSITY
3. 11-ANDREW RAMIREZ(LAKS)	LAKES	FALL 4:41
4. 11-WEST WEINERT (STWD)	STANWOOD
5. 10-LEVITICUS ARIZPE(DECA)	DECATUR	19-13
6. 10-DYLAN FOLEY(AUMV)	AUBURN MOUNTAINVIEW
7. 12-JOHN KIM (GLPK)	GLACIER PEAK	4-3
8. 12-JACOB COLE (STWD)	STANWOOD

Weight Class : 132
1. 12-COLTON TRACY(BLAK)	BONNEY LAKE	9-7
2. 12-TYLER WICKEN(KELS)	KELSO
3. 11-MATT IWICKI (ECAT)	EASTSIDE CATHOLIC	8-1
4. 11-JEREMY VESTER (OAKH)	OAK HARBOR
5. 11-DAMIEN GOOLDY (KAMI)	KAMIAKIN	10-7
6. 10-ZACH BERRY(DECA)	DECATUR
7. 12-JASON BECK (MTSP)	MT. SPOKANE	3-2
8. 12-CARLOS ZAVALA (SHAD)	SHADLE PARK

Weight Class : 138
1. 11-ISAIAH DIGGS(DECA)	DECATUR	7-6
2. 12-KENJI YAMASHITA(MTVW)	MOUNTAIN VIEW
3. 12-JAHLEEL VESTER (OAKH)	OAK HARBOR	3-2
4. 09-BRYAN WAIS (NCNT)	NORTH CENTRAL
5. 11-RICHIE BONDURANT (MTSP)	MT. SPOKANE	FALL 3:39
6. 12-KEONI APARIS(DECA)	DECATUR
7. 10-JACK MILLER (BAIN)	BAINBRIDGE ISLAND	8-6
8. 12-CONNOR KERR (SHAD)	SHADLE PARK

Weight Class : 145
1. 11-CHRISTIAN VILLANI(BELV)	BELLEVUE	TFALL 17-0
2. 11-ZACH GODDARD(PENS)	PENINSULA
3. 12-CAID CAVENESS(BLAK)	BONNEY LAKE	6-3
4. 11-TINO NIEVES(LAKS)	LAKES
5. 12-RYLEY ABSHER(MTSI)	MT. SI	FALL 4:43
6. 12-CHRISTIAN NIBARGER (MTSP)	MT. SPOKANE
7. 10-LARRY ANDERSEN(CRIV)	COLUMBIA RIVER	5-1
8. 12-GROVER ESCOBAR (SHAD)	SHADLE PARK

Weight Class : 152
1. 12-GUNNAR METZGER(HBAY)	HUDSONíS BAY	FALL 2:37
2. 12-MALIK HAYTHORNE(HAZN)	HAZEN
3. 12-CAYLE WILLIAMS(BLAK)	BONNEY LAKE	FALL :27
4. 12-CODY KIOURKAS (NCNT)	NORTH CENTRAL
5. 12-AARON BLAINE(HBAY)	HUDSONíS BAY	4-1
6. 12-BRETT MCVAY (SHAD)	SHADLE PARK
7. 12-JAYDEN FEND(ENUM)	ENUMCLAW	FALL 3:19
8. 10-MASON MCDANIEL(JUAN)	JUANITA

Weight Class : 160
1. 11-IZAEC QUINTANILLA (NCNT)	NORTH CENTRAL	3-2
2. 11-KILLIAN PAGE (MARY)	MARYSVILLE-PILCHUCK
3. 11-CONNER SMALL(LBIS)	LIBERTY(ISSAQUAH)	Disq. From Tourney
4. Not Awarded
5. 12-JOHN FAIRBANKS (UNIV)	UNIVERSITY	3-1
6. 12-BRANDON ZIMMERMAN(DECA)	DECATUR
7. 12-LOGAN COLEMAN (GLPK)	GLACIER PEAK	11-5
8. 12-PABLO YEO (EVRT)	EVERETT

Weight Class : 170
1. 12-AUSTIN STANNARD (UNIV)	UNIVERSITY	3-1
2. 11-BRYSON PIERCE (NCNT)	NORTH CENTRAL
3. 11-DREW HATCH (MARY)	MARYSVILLE-PILCHUCK	15-7
4. 12-BRYCE OVERHOLT (SRDG)	SOUTHRIDGE
5. 11-ROMNEY NOEL(LBIS)	LIBERTY(ISSAQUAH)	8-4
6. 11-ANTHONY ORTEGA (STWD)	STANWOOD
7. 11-A J SARNO(DECA)	DECATUR	7-2
8. 12-SEAN WEI(ENUM)	ENUMCLAW

Weight Class : 182
1. 12-CHILI SABIN(BLAK)	BONNEY LAKE	6-0
2. 12-WYLEY STEWART(ENUM)	ENUMCLAW
3. 11-GARRET ARRONA (STWD)	STANWOOD	10-4
4. 10-LUKE HOLSINGER(PENS)	PENINSULA
5. 11-BJ HAWTHORNE(LINC)	LINCOLN	FALL 3:40
6. 12-KLINTON MAASSEN (FERN)	FERNDALE
7. 11-JUNIOR VILLARO (NCNT)	NORTH CENTRAL	12-4
8. 12-SYD SPRINGBERG (MLKT)	MOUNTLAKE TERRACE

Weight Class : 195
1. 12-FOSTER WADE (STWD)	STANWOOD	5-4 OT
2. 12-CIARAN BALL (MDDL)	MEADOWDALE
3. 11-EVAN CONDON(MRCR)	MERCER ISLAND	11-0
4. 12-WILL BISHOP (HANF)	HANFORD
5. 12-ALIYAS FLETCHER(LINC)	LINCOLN	2-1
6. 10-CHANCE STOLZ(PENS)	PENINSULA
7. 12-TYLER DUNCAN(PRAR)	PRAIRIE	11-4
8. 12-HUNTER GRUNHURD (FERN)	FERNDALE

Weight Class : 220
1. 12-JAKE GRANTHAM(NTHU)	NORTH THURSTON	9-7
2. 12-TOM HARVEY (MTSP)	MT. SPOKANE
3. 10-DALLAS GOODPASTER(PRAR)	PRAIRIE	7-2
4. 11-ALEC PALANDER(BELV)	BELLEVUE
5. 12-ROBBY CALVERT (KNWK)	KENNEWICK	8-5
6. 12-DAN COULTER(TIMB)	TIMBERLINE
7. 11-SEBASTIAN FERRARO(KNDY)	KENNEDY CATHOLIC	11-9
8. 12-MARCUS SURITA (SRDG)	SOUTHRIDGE

Weight Class : 285
1. 11-TATE ORNDORFF (UNIV)	UNIVERSITY	FALL 1:53
2. 12-DALLON GRINDER (HANF)	HANFORD
3. 11-MOSESE FIFITA (GLPK)	GLACIER PEAK	FALL :52
4. 12-JEFF WEYAND (HANF)	HANFORD
5. 12-JAMES NIEMELA(CRIV)	COLUMBIA RIVER	7-0
6. 12-DAKOTA WEIR(AUMV)	AUBURN MOUNTAINVIEW
7. 10-CHRIS HERNANDEZ (FERN)	FERNDALE	Disq. From Tourney
8. Not Awarded