4A Washington State MAT CLASSIC XXVI Championships 2014
Weight Class : 106
1. 11-TREY LONG (MSLK)	MOSES LAKE	D. 9-0
2. 10-COOPER MCCULLOUGH (MSLK)	MOSES LAKE
3. 10-JEREMY NYGARD(ARLG)	ARLINGTON	9-2
4. 10-DEREK FREITAG (KRID)	KENTRIDGE
5. 10-JED KLEIN(BLMN)	BELLARMINE	FALL 3:33
6. 12-NOEL ENG (MTRN)	MT. RAINIER
7. 09-DYLAN WEIDING (TAHO)	TAHOMA	FALL 2:35
8. 11-BOBBY GUZMAN (PSCO)	PASCO

Weight Class : 113
1. 10-MICHAEL SOLER(LKST)	LAKE STEVENS	6-5
2. 12-FERNANDO LEYVA (MSLK)	MOSES LAKE
3. 12-TORRE EATON (ISSA)	ISSAQUAH	8-4
4. 11-RAMIRO ORTIZ (DVIS)	DAVIS
5. 09-NICK WHITEHEAD (TAHO)	TAHOMA	FALL :40
6. 12-JOSH CRIOLLOS(CKIT)	CENTRAL KITSAP
7. 11-TYLER HEADLAND(LKST)	LAKE STEVENS	FALL 3:50
8. 10-ISAIAH AV (EGVN)	EVERGREEN(VANCOUVER)

Weight Class : 120
1. 11-DARREN HARRIS(YELM)	YELM	5-0
2. 10-BRYSON BEARD (CVAL)	CENTRAL VALLEY
3. 11-BEAU SHATTO (RGPU)	ROGERS(PUYALLUP)	FALL 3:24
4. 11-ALEX RODORIGO(LKST)	LAKE STEVENS
5. 11-JORDAN RHODES (TBEA)	TODD BEAMER	5-1
6. 09-JUSTIN SIPILA (TAHO)	TAHOMA
7. 12-KARELL ABDUL WAHHAB (HERI)	HERITAGE	INJURY DEFAULT
8. 12-DAVID GARCIA(CCEV)	CASCADE(EVERETT)

Weight Class : 126
1. 11-TIMMY MARTINEZ (PSCO)	PASCO	3-1
2. 12-CRUZ VELASQUEZ (TAHO)	TAHOMA
3. 12-DANIEL RICE (UNON)	UNION	4-0
4. 10-PHILLIP SPRINGSTEEN (BETH)	BETHEL
5. 10-JAKE DOUGLAS(LKST)	LAKE STEVENS	5-4
6. 12-ZACHARY GRACIA (WDNV)	WOODINVILLE
7. 12-RAMON ORTIZ (EGVN)	EVERGREEN(VANCOUVER)	5-2
8. 10-BRANDON FORSTER(SKIT)	SOUTH KITSAP

Weight Class : 132
1. 12-JUNIOR GODINHO (UNON)	UNION	6-2 OT
2. 12-NOAH CUZZETTO(LKST)	LAKE STEVENS
3. 11-CHASE CLASEN (MSLK)	MOSES LAKE	16-3
4. 12-HAFTOM TAFERE (TBEA)	TODD BEAMER
5. 11-BRYANT ELLIOTT (CAMA)	CAMAS	FALL 1:38
6. 10-BRIAN ROCHESTER(YELM)	YELM
7. 12-ELIJAH KILBORN (CVAL)	CENTRAL VALLEY	4-2
8. 12-TRISTAN STECIW (SKLN)	SKYLINE

Weight Class : 138
1. 11-BLAKE BEARD (CVAL)	CENTRAL VALLEY	6-2
2. 12-PRYCE SEELY (RICH)	RICHLAND
3. 10-TROY WILSON (RGPU)	ROGERS(PUYALLUP)	5-3
4. 09-TOMMY STRASSENBERG (UNON)	UNION
5. 10-LOGAN PINE(OLYM)	OLYMPIA	8-0
6. 11-TATE LECLAIRE (MEAD)	MEAD
7. 12-ZACH CUNNINGHAM(LKST)	LAKE STEVENS	6-3
8. 12-BRYCE THOMAS(ARLG)	ARLINGTON

Weight Class : 145
1. 12-COLTON ORRINO (CVAL)	CENTRAL VALLEY	6-1
2. 12-NATHAN VULLIET(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY
3. 12-JUSTIN WEIDING (TAHO)	TAHOMA	FALL 2:00
4. 12-WYATT NEMEC (MEAD)	MEAD
5. 12-ADAM LUTOVSKY(SKIT)	SOUTH KITSAP	8-4
6. 12-DALTON MEYERS (KWOD)	KENTWOOD
7. 10-TY WILSON (RGPU)	ROGERS(PUYALLUP)	5-1
8. 10-RILEY SEWARD (INGL)	INGLEMOOR

Weight Class : 152
1. 12-BRANDON BRENENSTAHL (RGPU)	ROGERS(PUYALLUP)	FALL  2:48
2. 11-LOGANN BEARSS (BETH)	BETHEL
3. 12-BRANDON ROCHESTER(YELM)	YELM	FALL 4:55
4. 12-BLAKE BISHOP (CHIW)	CHIAWANA
5. 12-EVERETT BINGISSER (WDNV)	WOODINVILLE	9-5
6. 12-RAFAEL IBARRA(MTVN)	MT. VERNON
7. 11-JARED SCHROEDER (GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN	8-3
8. 11-JOSH BECKLER (KLAK)	KENTLAKE

Weight Class : 160
1. 12-HUNTER LORD(LYNN)	LYNNWOOD	10-2
2. 12-DAVID SHEPARD (CVAL)	CENTRAL VALLEY
3. 12-TUCKER MJELDE (TAHO)	TAHOMA	9-4
4. 12-LOGAN JOHNSON(LKST)	LAKE STEVENS
5. 11-MICHAEL SNEDIKER (UNON)	UNION	FALL 1:16
6. 12-TYLER TAYLOR (LCLK)	LEWIS & CLARK
7. 11-CESAR QUINTANILLA (EMRD)	EMERALD RIDGE	13-0
8. 11-JAMES RODEMAN(YELM)	YELM

Weight Class : 170
1. 11-ALEX BERFANGER (UNON)	UNION	11-5
2. 10-AMOS DAIGBE (KMER)	KENT MERIDIAN
3. 12-TYLER WEBLEY(KAMK)	KAMIAK	6-3
4. 12-DAKOTA NUMBERS (LCLK)	LEWIS & CLARK
5. 11-TYLER VARGAS (CHIW)	CHIAWANA	INJURY DEFAULT
6. 10-BO CAMPBELL(YELM)	YELM
7. 12-HUNTER TAYLOR(BLMN)	BELLARMINE	5-1 OT
8. 11-HENG YON (TJEF)	THOMAS JEFFERSON

Weight Class : 182
1. 12-RYAN CHRISTENSEN (WDNV)	WOODINVILLE	11-4
2. 12-JORDAN LACELLE (MSLK)	MOSES LAKE
3. 11-KEVIN MCLEAN (MEAD)	MEAD	FALL 1:23
4. 12-AARON BORK (BGRD)	BATTLE GROUND
5. 12-TYLER KLEIN (GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN	16-14 OT
6. 10-HOLDEN MILLER(YELM)	YELM
7. 12-GARRETT STICH(SNOH)	SNOHOMISH	FALL 2:45
8. 11-ADAM HOKENSON (TAHO)	TAHOMA

Weight Class : 195
1. 11-CODY VIGOREN(LKST)	LAKE STEVENS	FALL 3:00
2. 12-ANDREW BACKLUND (LCLK)	LEWIS & CLARK
3. 12-CODY GROMES (UNON)	UNION	8-5
4. 12-JOSEPH MEYER (PUYL)	PUYALLUP
5. 12-TRISTAN HARTMANN(SKIT)	SOUTH KITSAP	4-2 OT
6. 11-SAM LINDSEY (AUBN)	AUBURN
7. 12-COOPER THOMAS (TAHO)	TAHOMA	3-2
8. 12-JUSTIN KEARNEY(SNOH)	SNOHOMISH

Weight Class : 220
1. 12-MATT VOSS (PUYL)	PUYALLUP	5-4
2. 12-MASON JU (MEAD)	MEAD
3. 12-TRISTAN BAUS(SNOH)	SNOHOMISH	FALL 2:04
4. 12-ABZAEL LOEZA (CHIW)	CHIAWANA
5. 11-TRISTAN BRIDGES (HERI)	HERITAGE	12-4
6. 12-JON YARBROUGH (KLAK)	KENTLAKE
7. 11-ALEX FAIRHURST(SNOH)	SNOHOMISH	FALL 1:35
8. 10-ANDRZEJ HUGHES-MURRAY(FDWY)	FEDERAL WAY

Weight Class : 285
1. 12-TRENT NIVALA (PUYL)	PUYALLUP	FALL 5:09
2. 12-DANIEL VI (KRID)	KENTRIDGE
3. 11-AUSTIN WRIGHT (EGVN)	EVERGREEN(VANCOUVER)	5-2
4. 10-NOAH BUCKLEY (LCLK)	LEWIS & CLARK
5. 11-JACOB APODACA (AUBN)	AUBURN	INJURY DEFAULT
6. 12-TYLER DADY (BGRD)	BATTLE GROUND
7. 12-LARKIN WILLIAMS (AURI)	AUBURN-RIVERSIDE	FALL 2:01
8. 12-ANTONIO PULIDO (HERI)	HERITAGE