1A Washington State MAT CLASSIC XXVII Championships 2015
Weight Class : 106
1. 10-TJ BAUN (COLV)	COLVILLE	FALL 1:59
2. 10-JARON GUNTER (KION)	KIONA-BENTON
3. 09-EDUARDO RODRIQUEZ (ROYL)	ROYAL	8-0
4. 10-DAVID WOO (SULT)	SULTAN
5. 11-CASEY BRADY (EATV)	EATONVILLE	7-0
6. 09-LUKE LARSON (VASH)	VASHON ISLAND
7. 09-EATHAN COLEMAN (NVAL)	NACHES VALLEY	INJ DEF
8. 09-HUNTER NEES (FREE)	FREEMAN

Weight Class : 113
1. 11-CHASE WICKMAN (VASH)	VASHON ISLAND	FALL 3:24
2. 12-SEBASTIAN MORALES (FRKS)	FORKS
3. 09-TONY WILLIAMS (MONT)	MONTESANO	FALL 2:49
4. 10-SETH HOOG (DRPK)	DEER PARK
5. 12-CHARLIE HOFFINE (CLEL)	CLE ELUM-ROSLYN	4-2 4TH OT
6. 11-AUSTIN SIMMONS (NVAL)	NACHES VALLEY
7. 10-MANUEL CISNEROS (HILD)	HIGHLAND	9-3
8. 10-TYLER IZATT (MONT)	MONTESANO

Weight Class : 120
1. 10-DALTON YOUNG (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	7-0
2. 10-JACOB ELLEFSON (MONT)	MONTESANO
3. 11-KIKI CHABOLLA (ROYL)	ROYAL	4-3
4. 12-JOJO SARINGAN (CSRK)	CASTLE ROCK
5. 11-ALVARO ORTIZ (FRKS)	FORKS	8-7
6. 12-OSCAR ORTIZ (CONN)	CONNELL
7. 11-KURTICE LINDSEY (KALA)	KALAMA	FALL 3:44
8. 11-STEVEN TORO (ROYL)	ROYAL

Weight Class : 126
1. 11-DERICK TOLLEN (LACT)	LA CENTER	16-9
2. 11-JOHN CRISE (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}
3. 12-DAVID PETERSON (HILD)	HIGHLAND	6-1
4. 12-JAMES MACKENZIE (SULT)	SULTAN
5. 12-CARLOS HERNANDEZ (ROYL)	ROYAL	10-2
6. 12-AARON KLAUDER (DRPK)	DEER PARK
7. 10-ABRAHAM MEDINA (ROYL)	ROYAL	11-3
8. 12-IVAN REYES (CHEL)	CHELAN

Weight Class : 132
1. 12-TYLER WARD (COLV)	COLVILLE	8-5 3RD OT
2. 11-ADRIAN MORALES (GRAN)	GRANGER
3. 10-JAMELL CARROLL (SULT)	SULTAN	FALL 1:56
4. 11-NOAH VETTER (FREE)	FREEMAN
5. 12-JONAH MACIAS (GRAN)	GRANGER	3-2
6. 11-TYSEN JORGENSEN (DRPK)	DEER PARK
7. 11-COLE AHRENDT (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	7-0
8. 10-GARRISON SHUMACK (FRKS)	FORKS

Weight Class : 138
1. 12-VICTOR ALMAGUER (GRAN)	GRANGER	7-0
2. 11-MATT CRISE (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}
3. 10-BRYCE HOISINGTON (VASH)	VASHON ISLAND	10-2
4. 12-ISAIAH CRANE (FREE)	FREEMAN
5. 10-DEAN LOCKWOOD (DRPK)	DEER PARK	FALL 2:30
6. 10-JEFFREY MAYOLO (LACT)	LA CENTER
7. 12-JACOB NELSON (ELMA)	ELMA	6-4 OT
8. 10-JACOB POSEY (KALA)	KALAMA

Weight Class : 145
1. 12-DIEGO HERNANDEZ (ZILL)	ZILLAH	3-1
2. 10-AUSTIN CAIN (MONT)	MONTESANO
3. 11-CORY MARTINEZ (SULT)	SULTAN	9-6
4. 10-GABE WALLIS (KLAH)	KLAHOWYA
5. 11-BRANDON SPEED (KALA)	KALAMA	10-6
6. 12-JAIRO DE LA CRUZ (CHEL)	CHELAN
7. 11-JEREMIAH CRONK (MTBK)	MT. BAKER	5-3 OT
8. 11-JULIAN BUYAS (CHEL)	CHELAN

Weight Class : 152
1. 10-GARRETT BROWN (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	3-2
2. 12-IAN COX (COLV)	COLVILLE
3. 12-SHAWN GODINHO (CSRK)	CASTLE ROCK	FALL 4:36
4. 12-ELI EVERSON (KLAH)	KLAHOWYA
5. 10-CARSON HOFFINE (CLEL)	CLE ELUM-ROSLYN	FALL 0:51
6. 12-TAYLOR GARDNER (NOOK)	NOOKSACK VALLEY
7. 11-CHESTER PRUETT (VASH)	VASHON ISLAND	6-1
8. 12-BRAM SCHWEIGER (FREE)	FREEMAN

Weight Class : 160
1. 12-ALEX AGUILAR (OMAK)	OMAK	3-0
2. 11-RYLEY SMITH (COLV)	COLVILLE
3. 12-KAREEM JOHNSON (KION)	KIONA-BENTON	3-1
4. 11-LOGAN NELSON (VASH)	VASHON ISLAND
5. 11-COLTON VANPELT (STEV)	STEVENSON	7-2
6. 12-KONNER FORSHAG (FREE)	FREEMAN
7. 11-CODY JENKS (CONN)	CONNELL	1-0
8. 10-ARTIMUS JOHNSON (HOQM)	HOQUIAM

Weight Class : 170
1. 12-BEN KNIGHT (COLV)	COLVILLE	FALL 2:59
2. 11-KYLAR PRANTE (MONT)	MONTESANO
3. 11-DARRIN MILLER (ROYL)	ROYAL	10-4
4. 12-BILLY SIMS (FREE)	FREEMAN
5. 12-KONNER LANGHOLFF (KLAH)	KLAHOWYA	15-2
6. 11-BRYCE WILKINS (GOLD)	GOLDENDALE
7. 11-TAHJ MALONE (HOQM)	HOQUIAM	FALL 4:50
8. 12-ROWDY KRUSE (OMAK)	OMAK

Weight Class : 182
1. 12-MARKUS GOLDBACH (FREE)	FREEMAN	FALL 7:59 3RD OT
2. 12-AUSTIN DARVELL (CSRK)	CASTLE ROCK
3. 10-JACK DAHLGREN (FRKS)	FORKS	3-2
4. 12-ANTHONY LOUTHAN (MONT)	MONTESANO
5. 11-TE'AVE METZGER MAGALEI (CCCS)	CASCADE CHRISTIAN	4-3 3RD OT
6. 12-PRESTON HOPPMAN (FREE)	FREEMAN
7. 10-NOEL OROZCO (CONN)	CONNELL	7-6
8. 12-MATT BALLER (SULT)	SULTAN

Weight Class : 195
1. 12-JASON AEBISCHER (DRPK)	DEER PARK	5-2
2. 11-SEBASTIAN HYTA (FREE)	FREEMAN
3. 12-RUVIM TYUTYUNNIK (RVEW)	RIVER VIEW	TF 15-0
4. 12-CHRISTOPHER JONES (NVAL)	NACHES VALLEY
5. 10-CONNER KROUSE(CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}	FALL 0:53
6. 10-JUAN ZAMORA (GRAN)	GRANGER
7. 12-DEREK TRUMBLE (FREE)	FREEMAN	8-2
8. 12-BRANDON WEBB (SULT)	SULTAN

Weight Class : 220
1. 11-TREVOR EICHER (DRPK)	DEER PARK	FALL 4:31
2. 12-DAMON DAVIS (CCCS)	CASCADE CHRISTIAN
3. 10-TAYLOR RUPE (MONT)	MONTESANO	3-1
4. 12-LASARO OCHOA (ZILL)	ZILLAH
5. 12-MIGUEL AYALA (ROYL)	ROYAL	FALL 3:09
6. 10-MORGAN YATES (SULT)	SULTAN
7. 12-JOSH HANLEY (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}	8-2
8. 09-SEER DEINES (CONN)	CONNELL

Weight Class : 285
1. 12-MIGUEL MORALES (FRKS)	FORKS	FALL 1:41
2. 11-TANNER COOK (KION)	KIONA-BENTON
3. 12-TEIGAN GLIDEWELL (FREE)	FREEMAN	FALL 3:53
4. 11-PEYTON SMETANA (FREE)	FREEMAN
5. 12-GAVIN BRUMLEY (NVAL)	NACHES VALLEY	FALL 4:15
6. 11-TRISTAN TUMAUA (FRKS)	FORKS
7. 12-DANIEL YOUNG (BCRT)	BELLEVUE CHRISTIAN	FALL 4:27
8. 11-RILEY NOONAN (TENI)	TENINO