1A Washington State MAT CLASSIC XXVIII Championships 2016
Weight Class : 106
1. 09-TREVOR MORRISON (COLV)	COLVILLE	FALL 1:18
2. 10-LOGAN HOLT (FREE)	FREEMAN
3. 11-DAVID WOO(SULT)	SULTAN	6-4
4. 09-WYATT SCHRADER(EATV)	EATONVILLE
5. 09-EVERETT PIERCE  (DRPK)	DEER PARK	11-2
6. 11-MIGUEL ANDRADE (KION)	KIONA-BENTON
7. 11-BAILEY HALLER (NVAL)	NACHES VALLEY	FALL 3:54
8. 09-JOSUE LUCAS(FRKS)	FORKS

Weight Class : 113
1. 09-TRENT BAUN (COLV)	COLVILLE	1-0
2. 12-ALVARO ORTIZ(FRKS)	FORKS
3. 10-EDUARDO RODRIGUEZ (ROYL)	ROYAL	6-2
4. 11-JARON GUNTER (KION)	KIONA-BENTON
5. 10-HUNTER NEES (FREE)	FREEMAN	FALL 1:24
6. 11-MANUEL CISNEROS-VARGAS (HILD)	HIGHLAND
7. 10-LUKE LARSON(VASH)	VASHON ISLAND	FALL 1:52
8. 12-NICK REED (MDLK)	MEDICAL LAKE

Weight Class : 120
1. 12-KIKI CHABOLLA (ROYL)	ROYAL	2-1
2. 11-TJ BAUN (COLV)	COLVILLE
3. 11-SETH HOOG (DRPK)	DEER PARK	3-1
4. 11-JACOB ELLEFSON(MONT)	MONTESANO
5. 11-KALEB CARROLL(CSRK)	CASTLE ROCK	7-1
6. 09-WADE KOERNER (ZILL)	ZILLAH
7. 10-DALLIN STAFFORD(KLAH)	KLAHOWYA	FALL 2:03
8. 09-ANDREW SMITH (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)

Weight Class : 126
1. 12-CHASE WICKMAN(VASH)	VASHON ISLAND	15-6
2. 10-TONY WILLIAMS(MONT)	MONTESANO
3. 11-ABRAHAM MEDINA (ROYL)	ROYAL	11-5
4. 12-KRAMIER PATRICK (NVAL)	NACHES VALLEY
5. 10-JUAN ISIORDIA (GRAN)	GRANGER	15-5
6. 11-BORIS LANGDON(CSRK)	CASTLE ROCK
7. 11-FLAVIO SANDOVAL (KION)	KIONA-BENTON	6-4
8. 11-TYLER IZATT(MONT)	MONTESANO

Weight Class : 132
1. 11-DALTON YOUNG (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	FALL 3:36
2. 11-CODY MILER(STEV)	STEVENSON
3. 10-ETHAN NEWMAN (DRPK)	DEER PARK	FALL 2:46
4. 10-JOSUE NAVARRO (NVAL)	NACHES VALLEY
5. 12-ALEX LANGDON(CSRK)	CASTLE ROCK	9-6
6. 12-TANNER FROST(EATV)	EATONVILLE
7. 12-AUSTIN SIMMONS (NVAL)	NACHES VALLEY	4-1
8. 09-KADEN MACKOWIAK (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}

Weight Class : 138
1. 09-FRANKIE ALMAGUER (GRAN)	GRANGER	4-3 3RD OT
2. 12-ADRIAN MORALES (GRAN)	GRANGER
3. 10-JARED NAVARRO (NVAL)	NACHES VALLEY	14-7
4. 09-JOHN KNIGHT (COLV)	COLVILLE
5. 11-JEFFREY MAYOLO(LACT)	LA CENTER	FALL 2:25
6. 11-JUAN DE LA CRUZ (CHEL)	CHELAN
7. 12-JOHNATHAN CRISE (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}	9-3
8. 11-ADDIN FELKER (ROYL)	ROYAL

Weight Class : 145
1. 09-ADRIAN ST. GERMAIN(VASH)	VASHON ISLAND	2-1
2. 11-JAMELL CARROLL(SULT)	SULTAN
3. 11-JACOB POSEY(KALA)	KALAMA	5-3
4. 12-TYSEN JORGENSEN (DRPK)	DEER PARK
5. 12-DANNY GOMEZ (OMAK)	OMAK	4-3
6. 12-JEREMIAH LEONARD(ELMA)	ELMA
7. 09-TONY ALMAGUER (GRAN)	GRANGER	5-3 OT
8. 12-PEYTON BERRY(CCCS)	CASCADE CHRISTIAN

Weight Class : 152
1. 11-AUSTIN CAIN(MONT)	MONTESANO	6-2
2. 11-BRYCE HOISINGTON(VASH)	VASHON ISLAND
3. 11-DEAN LOCKWOOD (DRPK)	DEER PARK	9-1
4. 11-GABE WALLIS(KLAH)	KLAHOWYA
5. 12-TY SCHWARTZ (CHEL)	CHELAN	11-3
6. 10-ROBERT BERGER (GRAN)	GRANGER
7. 12-JEREMIAH CRONK(MTBK)	MT. BAKER	FALL 3:51
8. 12-CHRISTIAN GOLDBACH (FREE)	FREEMAN

Weight Class : 160
1. 11-GARRETT  BROWN (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	9-0
2. 12-JOSEPH ST. GEORGE (ZILL)	ZILLAH
3. 12-CORY MARTINEZ(SULT)	SULTAN	FALL 2:15
4. 12-CLYDE PRUETT(VASH)	VASHON ISLAND
5. 12-NEIL LOCKWOOD (DRPK)	DEER PARK	INJ DEF
6. 10-TAKOTA  ASHLEY (COLV)	COLVILLE
7. 12-JOEL MOHN(FRKS)	FORKS	11-4
8. 12-MARK BRIGGS (GOLD)	GOLDENDALE

Weight Class : 170
1. 12-RYLEY SMITH (COLV)	COLVILLE	11-1
2. 12-LOGAN NELSON(VASH)	VASHON ISLAND
3. 11-ARTIMUS JOHNSON(HOQM)	HOQUIAM	6-3
4. 12-DARRIN MILLER (ROYL)	ROYAL
5. 11-JACK MOEN (CLEL)	CLE ELUM-ROSLYN	2-0
6. 12-BRYCE WILKINS (GOLD)	GOLDENDALE
7. 12-COLTON VANPELT(STEV)	STEVENSON	FALL 4:08
8. 10-BRANDON IRIS (FREE)	FREEMAN

Weight Class : 182
1. 12-KYLAR PRANTE(MONT)	MONTESANO	5-4 3RD OT
2. 11-JACK DAHLGREN(FRKS)	FORKS
3. 12-TEAVE METZGER MAGALEI(CCCS)	CASCADE CHRISTIAN	6-4
4. 12-TAHJ MALONE(HOQM)	HOQUIAM
5. 12-TELE SEEMANN (COLV)	COLVILLE	3-0
6. 12-BRADY HARMON(KALA)	KALAMA
7. 11-CHASE PIDGEON (ZILL)	ZILLAH	FALL 3:30
8. 12-ZACK PIEPER (COLV)	COLVILLE

Weight Class : 195
1. 12-SEBASTIAN HYTA (FREE)	FREEMAN	10-5
2. 11-JUAN ZAMORA (GRAN)	GRANGER
3. 12-TALIB MEEKS(CSRK)	CASTLE ROCK	FALL 1:48
4. 10-NATHAN HALLADAY(CSRK)	CASTLE ROCK
5. 11-CONNER KROUSE (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}	4-1
6. 12-FRANKLIN EASTON(VASH)	VASHON ISLAND
7. 12-PAUL DEMCHUK(CSAL)	COLUMBIA{WHITE SALMON}	FALL 4:16
8. 11-JARED BOSWELL (DRPK)	DEER PARK

Weight Class : 220
1. 12-TREVOR EICHER (DRPK)	DEER PARK	FALL 1:30
2. 11-NOEL OROZCO (CONN)	CONNELL
3. 11-TIM JARRAD (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE FALLS)	9-8
4. 11-MORGAN YATES(SULT)	SULTAN
5. 11-ANTHONY LLERNAS (KION)	KIONA-BENTON	7-6
6. 12-GARY AUBE(HOQM)	HOQUIAM
7. 11-CODY MCLAIN(PTWN)	PORT TOWNSEND	FALL 4:19
8. 10-REYES RAMIREZ (WAHL)	WAHLUKE

Weight Class : 285
1. 11-TAYLOR RUPE(MONT)	MONTESANO	FALL 3:23
2. 12-TRISTAN TUMAUA(FRKS)	FORKS
3. 12-RILEY NOONAN(TENI)	TENINO	FALL 2:15
4. 11-JON ESLICK(CSRK)	CASTLE ROCK
5. 11-GABE SANCHEZ (DRPK)	DEER PARK	3-2
6. 12-JESSE MCCOY (CHEW)	JENKINS{CHEWELAH}
7. 12-JOEY SIMS (FREE)	FREEMAN	INJ DEF
8. 11-TYSON MERGEL(NOOK)	NOOKSACK VALLEY