2A Washington State MAT CLASSIC XXVIII Championships 2016
Weight Class : 106
1. 12-DALTON PORT (CLAK)	CLARKSTON	FALL 1:32
2. 09-ISAAC LOPEZ (BURL)	BURLINGTON EDISON
3. 09-MAX WHEELER (WRIV)	WHITE RIVER	7-6
4. 11-MATTHEW ANFELDT (TUMW)	TUMWATER
5. 12-KENDRICK UNTALAN (RENT)	RENTON	7-3
6. 10-ROEHRE CUNNINGHAM (CHEH)	W.F. WEST(CHEH)
7. 09-JESUS RODRIGUEZ (WAPT)	WAPATO	3-1
8. 10-KEVIN PLENH-ROMERO (HILN)	HIGHLINE

Weight Class : 113
1. 10-ALEX CRUZ (ORTG)	ORTING	7-0
2. 10-ALEX VACA (WAPT)	WAPATO
3. 11-PARKER MCBRIDE (CEDC)	CEDARCREST	3-1
4. 12-TYLER GALE (PANG)	PORT ANGELES
5. 10-SERGY SALAS (WAPT)	WAPATO	FALL 4:25
6. 10-JACE COOPER (SQAL)	SQUALICUM
7. 10-CHRYS CENKUSH (ORTG)	ORTING	6-3
8. 10-JEREMY MENDEZ (OTHE)	OTHELLO

Weight Class : 120
1. 11-TY PETH (BURL)	BURLINGTON EDISON	12-0
2. 11-DIEGO NUNEZ (TOPP)	TOPPENISH
3. 11-TRE TOLEDO (OLYP)	OLYMPIC	4-3
4. 12-ADAM ADKINSON (SDWL)	SEDRO WOOLLEY
5. 11-SPENCER CLEGG (CLAK)	CLARKSTON	7-4
6. 11-MARQUEL PARKS (WASH)	WASHINGTON
7. 11-MATTHEW HARRIS (SELA)	SELAH	7-5
8. 10-MYKKA MCALLISTER (CENT)	CENTRALIA

Weight Class : 126
1. 12-ALEJANDRO CARDENAS (OTHE)	OTHELLO	3-1
2. 09-ANDRES AGUILERA (TOPP)	TOPPENISH
3. 11-RANDY MCDONALD (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}	5-2
4. 11-TREVOR NEWBURN (RIDG)	RIDGEFIELD
5. 12-BEN BASDEN (PANG)	PORT ANGELES	5-4 OT
6. 12-LUIS CUELLAR (FOST)	FOSTER
7. 10-JAKE FREEMAN (CLAK)	CLARKSTON	FALL 0:47
8. 11-JON MCMILLAN (HBAY)	HUDSON'S BAY

Weight Class : 132
1. 12-JOSUE RODRIGUEZ (TOPP)	TOPPENISH	10-2
2. 12-TANNER BENTON (CLAK)	CLARKSTON
3. 11-MICHAEL LEGER (SDWL)	SEDRO WOOLLEY	8-4
4. 11-DERRECK CAMBA (BLAN)	BLAINE
5. 10-RYAN REDFORD (WRIV)	WHITE RIVER	3-0
6. 12-JAVIER HART (TOPP)	TOPPENISH
7. 12-ORION YATES (LONG)	R.A. LONG	11-2
8. 12-ERICK JUEREZ (ABER)	ABERDEEN

Weight Class : 138
1. 12-LOGAN SUNDHEIM (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}	12-11
2. 11-DAMON THOMAS (CHEH)	W.F. WEST(CHEH)
3. 09-NATHAN MOORE (WRIV)	WHITE RIVER	15-0 TF
4. 11-JAYDEN FERNANDEZ (OLYP)	OLYMPIC
5. 12-MOISES MONTIEL (TOPP)	TOPPENISH	4-3
6. 12-ANDREW SAAVEDRA (TOPP)	TOPPENISH
7. 11-CARLOS LOPEZ (SELA)	SELAH	9-0
8. 12-DEAN UTTERBACK (ORTG)	ORTING

Weight Class : 145
1. 11-BEN GORE (ORTG)	ORTING	6-2
2. 12-CAMERON DUBOS (BREM)	BREMERTON
3. 12-ANTHONY FREY (BLAN)	BLAINE	6-4
4. 12-FELIPE ARRIAGA (TOPP)	TOPPENISH
5. 11-GARRETT CHENEY (ELLE)	ELLENSBURG	5-4
6. 12-MICHAEL MATAGI (CHEH)	W.F. WEST(CHEH)
7. 12-TOMMY HERZ (RIDG)	RIDGEFIELD	FALL 3:31
8. 09-JACK ERVIEN (WRIV)	WHITE RIVER

Weight Class : 152
1. 11-DRAKE FERGUSON (WVSK)	WEST VALLEY(SPOK)	7-3
2. 12-CALEB FREY (BLAN)	BLAINE
3. 11-MICHAEL ANDERSON (CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	3-1
4. 12-MAX HENRY-NELSON (FKPR)	FRANKLIN PIERCE
5. 11-COLLIN FREEMAN (OTHE)	OTHELLO	8-4
6. 11-DEANDRE WILLIAMS (WASH)	WASHINGTON
7. 12-TAYLOR LEIFSEN (WSGL)	WASHOUGAL	10-2
8. 12-SAUL GODINA (TOPP)	TOPPENISH

Weight Class : 160
1. 12-BRANDON RODARTE (ORTG)	ORTING	8-4
2. 11-REESE JONES (OTHE)	OTHELLO
3. 11-LOGAN MADISON (OLYP)	OLYMPIC	6-3
4. 11-RILEY FRITSCH (BLAN)	BLAINE
5. 11-AARON PIMENTEL (SELA)	SELAH	INJ DEF
6. 11-AHMAD JUMPER (STEL)	STEILACOOM
7. 12-OWEN DONNELLY (SCST)	SHORECREST	6-0
8. 12-KEVYN WARD (SEQU)	SEQUIM

Weight Class : 170
1. 12-TREY MEYER (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}	4-0
2. 12-HUNTER FERGUSON (WVSK)	WEST VALLEY(SPOK)
3. 12-TARIQ ELLIS (WASH)	WASHINGTON	3-2
4. 10-BOEDY TAYLOR (CHEN)	CHENEY
5. 11-JACOB JAMIESON (ABER)	ABERDEEN	8-1
6. 11-ABEL GOMEZ (OTHE)	OTHELLO
7. 10-COLTON WHEELER (HOCK)	HOCKINSON	4-3
8. 11-BRYCE HOUSE (FKPR)	FRANKLIN PIERCE

Weight Class : 182
1. 11-DIEGO GALLEGOS (LINB)	LINDBERGH	3-1
2. 12-JOE FINCH (CENT)	CENTRALIA
3. 12-TAIT STEVENSON (ELLE)	ELLENSBURG	5-4
4. 12-KITRELL WILLINGHAM (WASH)	WASHINGTON
5. 12-ICHE RAMIREZ (QUIN)	QUINCY	5-3
6. 10-SALVADOR OSORIO (TOPP)	TOPPENISH
7. 12-SEAN FERDIG (BURL)	BURLINGTON EDISON	4-3
8. 12-LEROY ROWE (RENT)	RENTON

Weight Class : 195
1. 12-DYLAN BEELER (CLAK)	CLARKSTON	3-1
2. 12-ANTHONY RUIZ (OTHE)	OTHELLO
3. 12-DAWSON JOHNSON (KING)	KINGSTON	2-1
4. 11-ANDREW CARNEY (ELLE)	ELLENSBURG
5. 12-DEVON WATERMAN (CHEN)	CHENEY	FALL 4:10
6. 10-SAUL MAGALLON (BLAN)	BLAINE
7. 12-COLE BONAGOFSKI (BREM)	BREMERTON	3-1
8. 12-TJ BORDEN (BLCK)	BLACK HILLS

Weight Class : 220
1. 12-CAMERON LOOS (HOCK)	HOCKINSON	FALL 2:47
2. 12-MICHAEL FERGUSON (CHEN)	CHENEY
3. 12-ERIK JACOBSON (ORTG)	ORTING	12-0
4. 11-BLAYNE HADERMAN (RVRG)	RIVER RIDGE
5. 11-BRODY WEINHEIMER (LYND)	LYNDEN	FALL 2:35
6. 12-JAMES SWANSON (ANAC)	ANACORTES
7. 11-ISIAC ANAYA (TOPP)	TOPPENISH	3-1
8. 11-DAVID CAMACHO (WASH)	WASHINGTON

Weight Class : 285
1. 12-HUNTER MULLINS (ORTG)	ORTING	FALL 1:15
2. 11-HUNTER ARREDONDO (CHEH)	W.F. WEST(CHEH)
3. 10-CY HICKS (TUMW)	TUMWATER	FALL 0:18
4. 11-JOHNATHON CUEVAS (TOPP)	TOPPENISH
5. 11-NICO RAMIREZ (NMAS)	NORTH MASON	3-1
6. 12-ERIK LUKNER (SDWL)	SEDRO WOOLLEY
7. 11-KENNY MARLL (ORTG)	ORTING	FALL 2:24
8. 12-BRILEY FUNK (SEHO)	SEHOME