3A Washington State MAT CLASSIC XXVIII Championships 2016
Weight Class : 106
1. 10-BRANDON KAYLOR (BLAK)	BONNEY LAKE	6-3
2. 09-BLAKE HANEY(MTSP)	MT. SPOKANE
3. 09-AUSTIN ALMAGUER(KAMI)	KAMIAKIN	FALL 3:59
4. 12-MARTIN CHAVEZ (NTHL)	NATHAN HALE
5. 11-MITCHELL MARTINEZ(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY	10-1
6. 09-BRENDEN CHAOWANAPIBOOL (BLAK)	BONNEY LAKE
7. 10-BEAU WIEBE(INTL)	INTERLAKE	7-4
8. 09-YUSEF NELSON (AURI)	AUBURN RIVERSIDE

Weight Class : 113
1. 10-RILEY GURR(KAMI)	KAMIAKIN	FALL :35
2. 9-CLAYTON GILLIAM(NCNT)	NORTH CENTRAL
3. 10-BRYCE MILLER(KELS)	KELSO	6-2
4. 11-RYAN MCGHEE(KELS)	KELSO
5. 12-EBRIMA FATTY(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY	6-3 OT
6. 09-CJ RICHMOND (SUMN)	SUMNER
7. 11-MICHAEL CAMPIGOTTO (PENS)	PENINSULA	11-0
8. 10-STEPHAN EROSA(EVRT)	EVERETT

Weight Class : 120
1. 12-KYLE OPLAND (ENUM)	ENUMCLAW	9-4
2. 12-SIDAT KANYI(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY
3. 10-JAKE HOWERTON(MTSP)	MT. SPOKANE	7-2
4. 09-MIKAEL FAILOR(SRDG)	SOUTHRIDGE
5. 10-ZACHARIAH GOMEZ (BLCH)	BISHOP BLANCHET	4-1
6. 09-MARCUS PETERSON (SUMN)	SUMNER
7. 10-WILL RUSH(ARLG)	ARLINGTON	FALL :35
8. 11-STEVEN KINDYA(NCNT)	NORTH CENTRAL

Weight Class : 126
1. 11-CLAI QUINTANILLA(NCNT)	NORTH CENTRAL	13-2
2. 12-ALEC HOOVER(MTSP)	MT. SPOKANE
3. 12-BOSTON JONES(ARLG)	ARLINGTON	17-6
4. 10-CHRISTAIN FREUND(KELS)	KELSO
5. 10-MASON SABIN (BLAK)	BONNEY LAKE	10-0
6. 10-ELI CROY(FERN)	FERNDALE
7. 12-TOMMY GREENSKY(PRAR)	PRAIRIE	FALL 2:25
8. 11-ABDI FARAH (RBCH)	RAINIER BEACH

Weight Class : 132
1. 11-JAKE TREECE (ENUM)	ENUMCLAW	9-0
2. 10-GAVIN RORK(ARLG)	ARLINGTON
3. 12-ANDREW HOOVER(MTSP)	MT. SPOKANE	3-1
4. 12-KODI WALLS(PRAR)	PRAIRIE
5. 09-DOMINIC DAMON (NTHL)	NATHAN HALE	FALL 1:15
6. 12-EDWARD SMITH(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)
7. 12-TUCKER WOODING (SUMN)	SUMNER	7-1
8. 12-DREW APLIN (AUBN)	AUBURN

Weight Class : 138
1. 10-MASON PHILLIPS(STWD)	STANWOOD	6-1
2. 12-JEREMY NYGARD(ARLG)	ARLINGTON
3. 10-QUINTON SOUTHCOTT (ENUM)	ENUMCLAW	6-4
4. 12-MARCUS PHILLIPS(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)
5. 12-JOEY SANTOS (AUMV)	AUBURN MOUNTAINVIEW	3-1
6. 10-EMILIO RAMOS(KNWK)	KENNEWICK
7. 12-TALEN GOODPASTER(PRAR)	PRAIRIE	8-2
8. 11-PATRICK WEST(EVRT)	EVERETT

Weight Class : 145
1. 12-AVERY MEYER (BLAK)	BONNEY LAKE	FALL 4:14
2. 12-DYLAN FOLEY (AUMV)	AUBURN MOUNTAINVIEW
3. 12-RILEY SEWARD(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY	7-2
4. 12-SJON SNITILY (AUBN)	AUBURN
5. 11-COOPER MCAUSLAN(ARLG)	ARLINGTON	FALL 1:59
6. 12-ALEC MANKE(SHEL)	SHELTON
7. 11-NOAH SAENZ(FERN)	FERNDALE	9-5
8. 11-CAMERON BOWERMAN(NCNT)	NORTH CENTRAL

Weight Class : 152
1. 11-BRYAN WAIS(NCNT)	NORTH CENTRAL	3-1
2. 12-BRYDEN UYEHARA(SHAD)	SHADLE PARK
3. 11-ZACH KOELLER (BLAK)	BONNEY LAKE	9-3
4. 11-TRACE FISCHLIN (SUMN)	SUMNER
5. 11-BRETT ALLRED(EVRT)	EVERETT	5-4
6. 11-JOHN STUART(KELS)	KELSO
7. 12-DYMOND PIPER(OAKH)	OAK HARBOR	INJ DEF
8. 12-MARCUS WILEY(LINC)	LINCOLN

Weight Class : 160
1. 12-MASON MCDANIEL(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY	7-3
2. 12-AZARIAH CREW(ARLG)	ARLINGTON
3. 12-MORGAN RUEGSEGGER(MTSP)	MT. SPOKANE	FALL 3:34
4. 12-EDDIE MONTIEL(SHAD)	SHADLE PARK
5. 12-JACOB LAWSON(KAMI)	KAMIAKIN	13-4
6. 12-BRAIDEN KLIMP(FERN)	FERNDALE
7. 12-AARON JUMPA (BAIN)	BAINBRIDGE	4-2
8. 12-GARRET OWEN-BISSON(MTAH)	MOUNT TAHOMA

Weight Class : 170
1. 12-RUBEN CREW(ARLG)	ARLINGTON	9-5
2. 12-CALVIN FISCHER(CKIT)	CENTRAL KITSAP
3. 10-COLE WASHBURN (AUBN)	AUBURN	TF 4:04
4. 11-KEEGAN DORSEY (BLAK)	BONNEY LAKE
5. 11-ZAYID AL-GHANI(SRDG)	SOUTHRIDGE	4-3
6. 12-JONIVAN MANIBUSAN (LAKS)	LAKES
7. 11-ZACH BORISCH(KAMI)	KAMIAKIN	9-4
8. 11-ABDOULIE JATTA(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY

Weight Class : 182
1. 11-BEN BROSELLE(FERN)	FERNDALE	8-4
2. 10-KIONE GILL (ENUM)	ENUMCLAW
3. 12-JAKE SANDER(MTSP)	MT. SPOKANE	INJ DEF
4. 12-JOSIAH SCHLIESMAN (SUMN)	SUMNER
5. 12-SPENCER SCHULTZ(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY	3-1
6. 11-ARIE VANVEEN(STWD)	STANWOOD
7. 11-LIAM BALL(MDDL)	MEADOWDALE	12-7
8. 11-JASON DAY (BLAK)	BONNEY LAKE

Weight Class : 195
1. 12-CHANCE STOLZ (PENS)	PENINSULA	FALL 3:30
2. 10-BOWEN MCCONVILLE(KNDY)	KENNEDY CATHOLIC
3. 12-DARON CAMACHO (CHSE)	CHIEF SEALTH	4-2
4. 12-COLTON PALLER(SHEL)	SHELTON
5. 11-COLTON FERRO(ARLG)	ARLINGTON	4-2
6. 12-SAM CLEARY(FERN)	FERNDALE
7. 11-ZACH ENGLAND(BELV)	BELLEVUE	9-2
8. 12-REED JOHNSON(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)

Weight Class : 220
1. 12-KYLE GUTHRIE (AUBN)	AUBURN	FALL 1:26
2. 11-WILL WILLSEY(LINC)	LINCOLN
3. 12-RALPH MONIZ (AUBN)	AUBURN	FALL 3:22
4. 12-TYLER FERRIS(WILS)	WILSON
5. 12-TIMO HARTER-LUPESOLIAI(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)	5-1
6. 12-ILAI WILSON(MLKT)	MOUNTLAKE TERRACE
7. 12-TROY WOODRUFF(MGET)	MARYSVILLE GETCHELL	FALL 2:53
8. 12-JOE KERETI (CHSE)	CHIEF SEALTH

Weight Class : 285
1. 12-NICK LITTLE(KAMI)	KAMIAKIN	6-3
2. 12-ANTONIO COREA (AUMV)	AUBURN MOUNTAINVIEW
3. 11-SAMUEL ZOOK(OAKH)	OAK HARBOR	FALL 5:53
4. 11-JACKSON POTTS(FOSS)	FOSS
5. 11-MARKUS ROBINSON(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)	2-1 OT
6. 12-JULIUS MCDADE (ODEA)	O'DEA
7. 11-MALAKAI FIFITA(GLPK)	GLACIER PEAK	FALL 4:42
8. 11-BRYAN PERSON(PRAR)	PRAIRIE