4A Washington State MAT CLASSIC XXVIII Championships 2016
Weight Class : 106
1. 11-ETHAN ROTONDO(UNON)	UNION	9-5
2. 09-CHASE TEBBETS (MEAD)	MEAD
3. 09-AUSTIN MICHALSKI(TAHO)	TAHOMA	9-0
4. 12-KYLE KRONEMAN(RGPU)	ROGERS(PUYALLUP)
5. 09-JOSE CAMPOS (SUNN)	SUNNYSIDE	3-2
6. 11-VITALIY MANOLOV(UNON)	UNION
7. 11-DILLAN MEYER(SNOH)	SNOHOMISH	3-0
8. 10-JACOB BENNETT(LKST)	LAKE STEVENS

Weight Class : 113
1. 12-DEREK FREITAG(KRID)	KENTRIDGE	FALL 4:44
2. 11-ELIAS ROMERO (SUNN)	SUNNYSIDE
3. 10-NATHAN SCILLEY(LKST)	LAKE STEVENS	6-4 OT
4. 12-WILL TAISACAN(MTVW)	MOUNTAIN VIEW
5. 12-DEION ANDERSON(SKIT)	SOUTH KITSAP	1-0
6. 12-IZZY MURRIETTA(TAHO)	TAHOMA
7. 10-DEVIN GENTZ(SKIT)	SOUTH KITSAP	7-6
8. 10-TERRELL SANDERS (UNIV)	UNIVERSITY

Weight Class : 120
1. 12-JACOB MENDOZA (SUNN)	SUNNYSIDE	7-5 OT
2. 11-NICK HARA (MSLK)	MOSES LAKE
3. 10-MASON EAGLIN(GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN	9-0
4. 12-RILEY RIFFE(CURT)	CURTIS
5. 12-GINO LOERA(LKST)	LAKE STEVENS	12-10
6. 12-JAMES PAGE(YELM)	YELM
7. 12-DIANTE WISE(STAD)	STADIUM	5-2
8. 11-NATHAN HOBBS(KRID)	KENTRIDGE

Weight Class : 126
1. 12-BRYSON BEARD (CVAL)	CENTRAL VALLEY	10-6
2. 11-NICK WHITEHEAD(TAHO)	TAHOMA
3. 10-RYLAN THOMPSON(CAMA)	CAMAS	6-3
4. 10-LANE HOLLAND(GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN
5. 11-GERARDO SUAREZ(KMER)	KENT MERIDIAN	7-3
6. 11-CHRIS JONER(BGRD)	BATTLE GROUND
7. 10-JOSIAH RODRIGUEZ (SUNN)	SUNNYSIDE	8-7
8. 12-CONNER SNOW(SNOH)	SNOHOMISH

Weight Class : 132
1. 11-JOSH FRANICH(PUYL)	PUYALLUP	9-0
2. 11-BRIDGER BEARD (CVAL)	CENTRAL VALLEY
3. 12-CAM SORENSEN (UNIV)	UNIVERSITY	4-3
4. 12-ISAIAH AV(EGVN)	EVERGREEN(VANCOUVER)
5. 12-COOPER MCCULLOUGH (MSLK)	MOSES LAKE	6-4
6. 11-JUSTIN SIPILA(TAHO)	TAHOMA
7. 11-COLE ANDERSON(JACK)	JACKSON	11-6
8. 10-SEBASTIAN ROBLES(SKIT)	SOUTH KITSAP

Weight Class : 138
1. 12-LEVITICUS ARIZPE(DECA)	DECATUR	7-2
2. 12-JAKE COVINGTON (PSCO)	PASCO
3. 12-JAKE DOUGLAS(LKST)	LAKE STEVENS	8-3
4. 10-HUNTER CRUZ (MSLK)	MOSES LAKE
5. 11-LAYN PANNKUK(OLYM)	OLYMPIA	3-1
6. 11-RYDEN FU(TAHO)	TAHOMA
7. 12-BRANDON FORSTER(SKIT)	SOUTH KITSAP	11-2
8. 10-EMILIANO MATA (DVIS)	DAVIS

Weight Class : 145
1. 12-TRYSTEN PERALES(LKST)	LAKE STEVENS	5-2
2. 09-JAMES ROGERS(BGRD)	BATTLE GROUND
3. 12-LOGAN PINE(OLYM)	OLYMPIA	11-5
4. 12-SEAN VAN EARWAGE(TBEA)	TODD BEAMER
5. 11-BRAEDON ORRINO (CVAL)	CENTRAL VALLEY	13-3
6. 12-GAVIN EAGLIN(GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN
7. 12-DIEGO CASTANEDA (SUNN)	SUNNYSIDE	8-3
8. 11-J.J. TALAVERA(UNON)	UNION

Weight Class : 152
1. 12-ADRIAN AVENA(TBEA)	TODD BEAMER	7-5
2. 11-DANTE` SPRINGSTEEN(BETH)	BETHEL
3. 12-BRYCE BUCKLEY (CHIW)	CHIAWANA	5-4
4. 11-TOMMY STRASSENBERG(UNON)	UNION
5. 12-CHRISTIAN HUNTER (MEAD)	MEAD	9-4
6. 11-MASON MARENCO(MTSI)	MT. SI
7. 10-NOLAN MARTINEZ(PUYL)	PUYALLUP	3-1
8. 10-KETNER FIELDS(CURT)	CURTIS

Weight Class : 160
1. 12-PHILLIP SPRINGSTEEN(BETH)	BETHEL	FALL 3:47
2. 12-TY WILSON(RGPU)	ROGERS(PUYALLUP)
3. 10-MALACHI LAWRENCE(LKST)	LAKE STEVENS	FALL :59
4. 12-ISAIAH SHORES(KRID)	KENTRIDGE
5. 12-ZACH BERRY(DECA)	DECATUR	14-3
6. 12-JOEL TORRES (MSLK)	MOSES LAKE
7. 10-DYLAN GOODPASTER(EGVN)	EVERGREEN(VANCOUVER)	11-1
8. 11-ADAM BENSON(TIMB)	TIMBERLINE

Weight Class : 170
1. 12-MICHAEL SOLER(LKST)	LAKE STEVENS	14-6
2. 12-HUDSON MAUSETH (MSLK)	MOSES LAKE
3. 11-TREVOR SENN (MEAD)	MEAD	7-3
4. 12-TUCKER HANSON(PUYL)	PUYALLUP
5. 11-ALEX STUART(CURT)	CURTIS	6-2
6. 11-RAUL JIMENEZ (EISN)	EISENHOWER
7. 12-OSVALDO GONZALES(BOTH)	BOTHELL	9-5
8. 12-WYATT BUTLER(SNOH)	SNOHOMISH

Weight Class : 182
1. 12-DYLAN MORRIS (MSLK)	MOSES LAKE	6-5
2. 12-LEVI MEINZINGER (UNIV)	UNIVERSITY
3. 12-MITCHELL OWENS(TBEA)	TODD BEAMER	FALL 1:13
4. 12-HUNTER LYBBERT(CURT)	CURTIS
5. 12-JON BRIDGMAN(CURT)	CURTIS	FALL :49
6. 11-MALACHI THOMPSON (MEAD)	MEAD
7. 11-TYLER LOSCH(YELM)	YELM	4-3
8. 12-MATT VANBRUNT(KWOD)	KENTWOOD

Weight Class : 195
1. 12-EMMANUEL DAIGBE(KMER)	KENT MERIDIAN	5-1
2. 11-CHRISTIAN REYES (DVIS)	DAVIS
3. 11-JEREMY SMITH(YELM)	YELM	11-2
4. 11-DAGEN KRAMER(TAHO)	TAHOMA
5. 12-TRENTON HARRIS(KWOD)	KENTWOOD	FALL 2:57
6. 12-KAMERON SILVERS (CHIW)	CHIAWANA
7. 12-TYLER RICKEL (UNIV)	UNIVERSITY	FALL 3:59
8. 12-ZACH BERFANGER(UNON)	UNION

Weight Class : 220
1. 12-ANDRZEJ HUGHES-MURRAY(FDWY)	FEDERAL WAY	7-5
2. 12-LEVI MCBRIDE (CHIW)	CHIAWANA
3. 11-DYLAN INGRAM(CAMA)	CAMAS	4-0
4. 11-CALHOUN HELMBERGER(CURT)	CURTIS
5. 11-FREDDIE GREEN(SPAN)	SPANAWAY LAKE	FALL 4:28
6. 12-ANDREW HARRIS(MTSI)	MT. SI
7. 11-JOSH FELDER(MONR)	MONROE	FALL :40
8. 10-QUINZY SALU(DECA)	DECATUR

Weight Class : 285
1. 12-NIC WORKMAN (RICH)	RICHLAND	4-2
2. 12-DALLAS GOODPASTER(EGVN)	EVERGREEN(VANCOUVER)
3. 12-NOAH HOWELL(RGPU)	ROGERS(PUYALLUP)	5-1
4. 12-MARQUISE CARD(KMER)	KENT MERIDIAN
5. 12-NOAH BUCKLEY (LCLK)	LEWIS & CLARK	FALL :49
6. 11-CHANDLER FLUAITT (MSLK)	MOSES LAKE
7. 12-TANNER KUNARD(KAMK)	KAMIAK	FALL :49
8. 12-TYLER BROOKING (GONZ)	GONZAGA PREP