B Washington Mat Classic XXVIII Championships 2016
Weight Class : 106
1. 10-RYAN ISSAKIDES (SELK)	SELKIRK	4-2
2. 10-ANTHONY MARTINEZ(WARD)	WARDEN
3. 09-DAWSON BRETZ(TONA)	TONASKET	Fall 3:45
4. 11-CURTIS LENZ (RAIN)	RAINIER
5. 09-WYATT ZIELINSKI (COUL)	ALMIRA COULEE HARTLINE	10-7
6. 11-ELIAS HARVEY (CFLS)	CHIEF LESCHI

Weight Class : 113
1. 12-JACOB SMITH(LROS)	LAKE ROOSEVELT	6-5
2. 10-RANDY DIXON (MWAL)	MARY WALKER
3. 11-DEVIN WALTON(TONA)	TONASKET	Fall 2:20
4. 12-GERARDO RIOS-LOPEZ(KITT)	KITTITAS
5. 10-BRYCE MARTINEZ(WARD)	WARDEN	Fall 3:52
6. 09-JACK JORDAN (RAYM)	RAYMOND

Weight Class : 120
1. 12-JOSE GARCIA(BREW)	BREWSTER	4-1
2. 12-JUSTIN CHANTRY (SELK)	SELKIRK
3. 12-JUSTIN VOLKING (KETT)	KETTLE FALLS	9-8
4. 09-RODRIGO OZUNA(WARD)	WARDEN
5. 11-DUWAYNE MAGRUDER(KITT)	KITTITAS	7-3
6. 12-JOHNNY MARTINEZ(WARD)	WARDEN

Weight Class : 126
1. 12-TYSON YAMANE(WARD)	WARDEN	Fall 3:38
2. 11-GABRIEL MIRELES(MABT)	MABTON
3. 11-LOUIE KETCHUM (CONC)	CONCRETE	16-1
4. 11-JOSEPH LEWIS (SBND)	SOUTH BEND
5. 11-JULIO ESPINO(PATE)	PATEROS	3-2
6. 10-CALEB COLE (REAR)	REARDAN

Weight Class : 132
1. 12-TREVOR PETERSON(TONA)	TONASKET	4-2
2. 12-JOSIAH GUERRA(WARD)	WARDEN
3. 09-TONY NICHOLS(LROS)	LAKE ROOSEVELT	8-3
4. 09-MATTHEW SLAPE (ADNA)	ADNA
5. 09-GRAHAM ROCHA (NWCH)	NORTHWEST CHRISTIAN	9-3
6. 09-AUSTIN WOOD(TONA)	TONASKET

Weight Class : 138
1. 12-RIKI THOMPSON (ILWA)	ILWACO	4-2
2. 12-COLTON KUYKENDALL (REAR)	REARDAN
3. 12-CARLOS CRUZ(PATE)	PATEROS	10-1
4. 12- COLTON ANDERSON (DARR)	DARRINGTON
5. 12-RADE PILKINTON(TONA)	TONASKET	Inj. Def.
6. 11-TRISTAN CHANTRY (SELK)	SELKIRK

Weight Class : 145
1. 12-MERITT FINK(LBEL)	LIBERTY BELL	1-0
2. 12-PETER MANVILLE(WARD)	WARDEN
3. 11-JUSTIS ANDERSON (REAR)	REARDAN	8-4
4. 12-RILEY PRESCOTT(OKAN)	OKANOGAN
5. 12-DONOVAN DELLINGER (CONC)	CONCRETE	3-2
6. 12-REGGIE JONES (COLF)	COLFAX

Weight Class : 152
1. 12-JORGE JUAREZ(TONA)	TONASKET	11-6
2. 12-MITCH BARNEY (COLF)	COLFAX
3. 12-RAUL MARTINEZ(WARD)	WARDEN	4-2
4. 10-HUNTER CARMAN (SELK)	SELKIRK
5. 12-JALEN MOSES(OKAN)	OKANOGAN	9-2
6. 12-JACK KAINO (ILWA)	ILWACO

Weight Class : 160
1. 12-KALEB HAFNER (LBSG)	LIBERTY (SPANGLE)	2-0
2. 12-MICHAEL SIMS (REAR)	REARDAN
3. 11-HUNTER WALLACE(KITT)	KITTITAS	Fall 4:45
4. 11-DAYLIN KEMMER (ILWA)	ILWACO
5. 12-ALEX HALL(RIVC)	RIVERSIDE CHRISTIAN	2-0
6. 12-TONY KLEPEC(OKAN)	OKANOGAN

Weight Class : 170
1. 12-BLAKE PHILLIPS (REPU)	REPUBLIC	3-0
2. 10-ETHAN LANDT(REAR)	REARDAN
3. 11-LUKE PEEBLES(KITT)	KITTITAS	13-4
4. 12-HAVIN HEYTVELT (POMY)	POMEROY
5. 12-JACOB MCMILLAN(LBEL)	LIBERTY BELL	10-1
6. 12-SHILOH BORDEN (RAYM)	RAYMOND

Weight Class : 182
1. 12-JOSEY ANDERSON (REAR)	REARDAN	Fall 3:58
2. 12-CHRIS VARELAS(BREW)	BREWSTER
3. 10-SETH LINDSEY (WNLK)	WINLOCK	Fall 2:09
4. 09-ISAAC GOMEZ(TONA)	TONASKET
5. 12-AUSTIN WARREN(OKAN)	OKANOGAN	Fall 3:50
6. 10-HAYDEN HOFF (OCOS)	OCOSTA (WESTPORT)

Weight Class : 195
1. 12-DONALD OLMSTEAD (CONC)	CONCRETE	9-6
2. 11-ALEC BELL (ILWA)	ILWACO
3. 12-IAN HUNTON (DVPT)	DAVENPORT	Fall 1:59
4. 12-BRIAN DEYOUNG (COLF)	COLFAX
5. 12-MAXWELL JOHNSON (LBSG)	LIBERTY (SPANGLE)	Inj. Def.
6. 12-SCOTT HARTVIG(OROV)	OROVILLE

Weight Class : 220
1. 12-MASON MCKENZIE (DARR)	DARRINGTON	7-2
2. 11-DALTON YODER (TLDW)	TOLEDO
3. 12-BRAYDEN OLMSTEAD (CONC)	CONCRETE	Fall 4:50
4. 12-JOE MINTZER(OKAN)	OKANOGAN
5. 10-HUNTER SCHURGER (MWAL)	MARY WALKER	18-7
6. 11-JAKE HARRINGTON (LBSG)	LIBERTY (SPANGLE)

Weight Class : 285
1. 12-MIKEY HERNANDEZ(WARD)	WARDEN	11-8
2. 12-DANIEL HELMAN (OCOS)	OCOSTA (WESTPORT)
3. 12-TRISTAN NEWMAN (WAPR)	WAITSBURG-PRESCOTT	Fall 2:16
4. 11-SETH BRIDGE (NBCH)	NORTH BEACH
5. 12-ALEX HORN (NBCH)	NORTH BEACH	Fall 2:20
6. 12-KARL HAWKS (RITZ)	LIND-RITZVILLE