Girls Washington State MAT CLASSIC XXVIII Championships 2016
Weight Class : 100
1. 12-ESMERALDA ROMAN(GRAN)	GRANGER	5-3
2. 11-LEAH OLSEN (SDWL)	SEDRO WOOLLEY
3. 09-RAISA PLEASANTS(TJEF)	THOMAS JEFFERSON	4-2
4. 10-MARIA REYES (GVEW)	GRANDVIEW
5. 10-ANABELLA GARCIA(FDWY)	FEDERAL WAY	FALL 1:48
6. 12-VANESSA MORALES (WARD)	WARDEN
7. 10-ALEXANDRA PUZON(ENUM)	ENUMCLAW	6-0
8. 10-AMANDA HENDERSON(FDWY)	FEDERAL WAY

Weight Class : 105
1. 12-VIANNEI PEREZ (GVEW)	GRANDVIEW	6-0
2. 09-STEPHANIE BLANKENSHIP (SUNN)	SUNNYSIDE
3. 12-ROBIN HERNANDEZ (ARLG)	ARLINGTON	11-4
4. 12-AKAIYASIA SUMANDIG(MTAH)	MT. TAHOMA
5. 12-CASSIDY FREEMAN (CVAL)	CENTRAL VALLEY	8-6
6. 09-PHOENIX DUBOSE(YELM)	YELM
7. 11-BREE HYDER(YELM)	YELM	6-5
8. 12-KALYN FILBY (TENI)	TENINO

Weight Class : 110
1. 10-CAMERON GUERIN (DVIS)	DAVIS	3-0
2. 11-BROOKLYN BARTELSON(PUYL)	PUYALLUP
3. 12-MAKAYLA GRIMM (CBUR)	COLUMBIA{BURBANK}	3-1
4. 10-KIARA PIERSON(SEQU)	SEQUIM
5. 12-KATERI ROWELL (QUIN)	QUINCY	11-4
6. 12-ALYSSA EDSON (WARD)	WARDEN
7. 12-TERACITA SHANES (SDWL)	SEDRO WOOLLEY	5-2
8. 12-TOMMIE MOSTELLER (LKWD)	LAKEWOOD

Weight Class : 115
1. 11-BRENDA REYNA (MTVN)	MT. VERNON	FALL 2:42
2. 11-AUNA CARPIO(DECA)	DECATUR
3. 11-ADDIE MEJIA (ISSA)	ISSAQUAH	6-0
4. 09-HALEY MICHAELSON(BREM)	BREMERTON
5. 12-TANIA DOMINGUEZ (WARD)	WARDEN	4-2
6. 10-MAKENNA SPEED (KALA)	KALAMA
7. 09-ANJILIA SUMANDIG(FDWY)	FEDERAL WAY	FALL 2:58
8. 12-LEAH KLEIN (EVRT)	EVERETT

Weight Class : 120
1. 12-JORDYN BARTELSON(PUYL)	PUYALLUP	FALL 3:59
2. 09-KAYLEE MOORE (NVAL)	NACHES VALLEY
3. 10-JASEL PEREZ (GVEW)	GRANDVIEW	6-0
4. 10-JOESSIE GONZALES (SNOH)	SNOHOMISH
5. 11-MAYU CERVANTES MOLINA (GRAN)	GRANGER	FALL 4:15
6. 09-ALEX MORE(KING)	KINGSTON
7. 12-BAYLEE WRIGHT (WSGL)	WASHOUGAL	5-0
8. 11-KORBYN CADLE (MTBK)	MT. BAKER

Weight Class : 125
1. 12-NATALIE SMITH (MTBK)	MT. BAKER	FALL 2:59
2. 12-MORGAN JONES (EMNT)	EASTMONT
3. 12-XOCHITHL SUAREZ(KMER)	KENT MERIDIAN	4-0
4. 12-ANESIA RAMIREZ(LAKS)	LAKES
5. 12-DAISY CHAVEZ (SUNN)	SUNNYSIDE	3-2
6. 10-JULIE DE LA CRUZ (NOOK)	NOOKSACK VALLEY
7. 09-ANNABELLE HELM (UNON)	UNION	6-2
8. 11-KARINA MARTINEZ (LYND)	LYNDEN

Weight Class : 130
1. 10-EMMA BRUNTIL (NOOK)	NOOKSACK VALLEY	12-2
2. 11-JASMINE PLEASANTS(TJEF)	THOMAS JEFFERSON
3. 11-ERIN REDFORD(WRIV)	WHITE RIVER	11-1
4. 11-SIERRA JONER (BGRD)	BATTLE GROUND
5. 11-PATRICIA DELEON(AUBN)	AUBURN	6-3
6. 11-NIKKI VELAZQUEZ (OTHE)	OTHELLO
7. 10-DEMPSI TALKINGTON (RVEW)	RIVER VIEW	17-5
8. 11-AKINA YAMADA (LKSD)	LAKESIDE{9 MILE FALLS}

Weight Class : 135
1. 12-GLADDYS PALMA (WSWN)	WHITE SWAN	9-1
2. 12-SARA MOZELESKI(KWOD)	KENTWOOD
3. 11-NADIA MEDVINSKY (REDM)	REDMOND	7-0
4. 12-MAKAYLA JACKSON (LKWD)	LAKEWOOD
5. 11-MIANA RABANG (NOOK)	NOOKSACK VALLEY	FALL 4:37
6. 11-ANEVAY AVILA(AUBN)	AUBURN
7. 11-DANIELLE GIBSON (PSCO)	PASCO	8-5
8. 10-STEPHANIA FERNANDEZ (SUNN)	SUNNYSIDE

Weight Class : 140
1. 10-FLOR PARKER-BORRERO(WILS)	WILSON	FALL 3:02
2. 12-CHLOE ROGERS(PTWN)	PORT TOWNSEND
3. 11-MORGAN RATCLIFF (WSGL)	WASHOUGAL	FALL 2:01
4. 11-MARIYA GAITHER(RGPU)	ROGERS (PUYALLUP)
5. 11-KAYLEE MARTINEZ (OTHE)	OTHELLO	6-1
6. 11-BRIANNA GALVAN(STEL)	STEILACOOM
7. 11-ALMA MENDOZA(SEQU)	SEQUIM	11-0
8. 11-KALI SPADY (LYND)	LYNDEN

Weight Class : 145
1. 12-DESIREE ZAVALA (GVEW)	GRANDVIEW	FALL 5:01
2. 10-ALLY DE LA CRUZ (KAMK)	KAMIAK
3. 10-NATALIE HALL (PSCO)	PASCO	FALL 3:32
4. 12-CHRISTINA MURRAY (WSGL)	WASHOUGAL
5. 12-RACHEL NICHOLS (MTBK)	MT. BAKER	8-7
6. 11-MATLYNE MECHAM(SHEL)	SHELTON
7. 12-BAILEY FULLERTON(YELM)	YELM	FALL 2:00
8. 11-SIDNEE ARCURY (CENT)	CENTRALIA

Weight Class : 155
1. 12-RAQUEL GRAY(SPAN)	SPANAWAY LAKE	FALL 1:25
2. 10-SABRINA PEREZ(KWOD)	KENTWOOD
3. 11-ELSA GONZALEZ (KION)	KIONA-BENTON	FALL 4:44
4. 12-LEIGH LAMAY (MTVN)	MT. VERNON
5. 11-JENNA DOLL (HOQM)	HOQUIAM	FALL 1:47
6. 11-AYLIN BAUTISTA (SUNN)	SUNNYSIDE
7. 10-KATHLEEN FLANAGAN(WILS)	WILSON	FALL 2:49
8. 12-JORDAN CHRISTIN (CENT)	CENTRALIA

Weight Class : 170
1. 12-KACIE MOOREHOUSE (ISSA)	ISSAQUAH	FALL 5:45
2. 11-ABBY LEES (WSGL)	WASHOUGAL
3. 11-TALLY THOMAS(FDWY)	FEDERAL WAY	5-2
4. 12-HAILEY HORROCKS (SKVW)	SKYVIEW
5. 12-KENDRA MAXFIELD(EMRD)	EMERALD RIDGE	FALL 1:50
6. 12-FAITH GHRAMM(FKPR)	FRANKLIN PIERCE
7. 12-LUANA TUPA(EGSE)	EVERGREEN (SEA)	8-1
8. 12-LAKOTA BARNETT (ELLE)	ELLENSBURG

Weight Class : 190
1. 12-HAILIE PARKER(TBEA)	TODD BEAMER	FALL 2:33
2. 11-EMILY WHARTON (ABER)	ABERDEEN
3. 12-THALIA VELIZ (LYND)	LYNDEN	FALL 0:45
4. 10-SHAELYNN MASON (LCLK)	LEWIS AND CLARK
5. 11-JACEY LINDER(WRIV)	WHITE RIVER	8-4
6. 10-DREAKEANNA ADAIR(BLAK)	BONNEY LAKE
7. 11-MEREDITH BAIN (OAKH)	OAK HARBOR	5-2
8. 11-CASSIDY OCHOA (SUNN)	SUNNYSIDE

Weight Class : 235
1. 12-LOURDES FALETAGOAI(CLPK)	CLOVER PARK	5-3 OT
2. 12-AKEMI SCHWINDEN (MTBK)	MT. BAKER
3. 12-KELLY BENSON (ZILL)	ZILLAH	FALL 1:31
4. 10-MARIAH STEWART(FDWY)	FEDERAL WAY
5. 11-JAILEE MERCEDES (STWD)	STANWOOD	FALL 0:45
6. 11-GABRIELLE BOYD(DECA)	DECATUR
7. 11-MARGARITA TORRES (SUNN)	SUNNYSIDE	FALL 0:22
8. 12-JULIA SYLSTAD(YELM)	YELM