1A Washington State MAT CLASSIC XXIX Championships 2017
Weight Class : 106
1. 10-JOSUE LUCAS (FRKS)	FORKS          	8-4
2. 09-JOHNATHAN MAGANA(CONN)	CONNELL        
3. 10-JEFF FRIEDMAN (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	4-1
4. 10-NATHANIEL MENDOZA (ZILL)
5. 09-JEREMIAH SALCEDO (GRAN)	GRANGER        	5-3 OT
6. 09-MATTHEW JORGENSEN (DRPK)
7. 09-DAMEAN FLORES (GRAN)	GRANGER        	INJ DEF
8. 10-ANDY FRY (MONT)

Weight Class : 113
1. 11-HUNTER NEES (FREE)	FREEMAN        	1-0
2. 10-EVERETT PIERCE (DRPK)	DEER PARK      
3. 11-ANTHONY MARTINEZ(WARD)	WARDEN         	9-8
4. 12-MANNY CISNEROS-VARGAS (HILD)
5. 11-ANGEL DEL ANGEL(KION)	KIONA-BENTON   	14-2
6. 10-LUKE WEAVER (SULT)
7. 12-GERARDO MORALES(CONN)	CONNELL        	9-3
8. 10-WESTON THOMAS (MDLK)

Weight Class : 120
1. 10-TRENT BAUN (COLV)	COLVILLE       	7-3
2. 12-JARON GUNTER(KION)	KIONA-BENTON   
3. 11-LOGAN HOLT (FREE)	FREEMAN        	3-0
4. 11-EDUARDO RODRIGUEZ(ROYL)
5. 12-JACOB ELLEFSON (MONT)	MONTESANO      	FALL 0:22
6. 12-KALEB CARROLL(CSRK)
7. 09-DIEGO ISIORDIA (GRAN)	GRANGER        	9-1
8. 11-COLTEN FRENCH (ELMA)

Weight Class : 126
1. 12-CHUCO CISNEROS (GRAN)	GRANGER        	5-2
2. 12-ABRAHAM MEDINA(ROYL)	ROYAL          
3. 10-TREVOR MORRISON (COLV)	COLVILLE       	FALL 2:31
4. 12-BORIS LANGDON(CSRK)
5. 12-SETH HOOG (DRPK)	DEER PARK      	FALL 0:57
6. 11-LUKE LARSON (VASH)
7. 11-BRYCE MARTINEZ(WARD)	WARDEN         	9-5
8. 10-ANDREW SMITH (LKSD)

Weight Class : 132
1. 12-TJ BAUN (COLV)	COLVILLE       	7-5
2. 11-JUAN ISIORDIA (GRAN)	GRANGER        
3. 10-RODRIGO OZUNA(WARD)	WARDEN         	FALL 4:38
4. 09-REUBEN SEEMANN (COLV)
5. 12-CODY MILER(STEV)	STEVENSON      	14-3
6. 12-TYLER IZATT (MONT)
7. 10-KADEN MACKOWIAK (CHEW)	JENKINS{CHEWELA	FALL 2:17
8. 10-JUAN ARTEAGA (GRAN)

Weight Class : 138
1. 12-DALTON YOUNG (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	FALL 2:21
2. 10-BRENT HODGSON (DRPK)	DEER PARK      
3. 11-TONY WILLIAMS (MONT)	MONTESANO      	FALL 0:59
4. 12-FLAVIO SANDOVAL(KION)
5. 12-FLETCHER ANDREWS(CSAL)	COLUMBIA{WHITE 	7-4
6. 11-JUSTIN SAMPLE (ELMA)
7. 09-TYLER BAUN (COLV)	COLVILLE       	6-2
8. 12-REGAN CALLAHAN(ROYL)

Weight Class : 145
1. 10-FRANKY ALMAGUER (GRAN)	GRANGER        	17-5
2. 12-JUAN DE LA CRUZ (CHEL)	CHELAN         
3. 12-GARRISON SHUMACK (FRKS)	FORKS          	8-6
4. 11-ETHAN NEWMAN (DRPK)
5. 12-DEAN LOCKWOOD (DRPK)	DEER PARK      	3-2
6. 12-SEAN HUSSEY (CCCS)
7. 11-JARED NAVARRO (NVAL)	NACHES VALLEY  	3-0
8. 10-WAYNE BAKER(CSRK)

Weight Class : 152
1. 10-ADRIAN ST. GERMAIN (VASH)	VASHON ISLAND  	FALL 0:23
2. 12-JEFFREY MAYOLO(LACT)	LA CENTER      
3. 10-JOHN KNIGHT (COLV)	COLVILLE       	13-4
4. 10-NAVARRO NANPUYA (OMAK)
5. 11-ROBERT BERGER (GRAN)	GRANGER        	F 5-2
6. 10-TONY ALMAGUER (GRAN)
7. 11-NICK FORDHAM (CLEL)	CLE ELUM-ROSLYN	6-1
8. 11-JARED LENZ (RSID)

Weight Class : 160
1. 12-AUSTIN CAIN (MONT)	MONTESANO      	8-3
2. 12-THAILER MORRISON (COLV)	COLVILLE       
3. 12-JESSE HOFFBERGER(STEV)	STEVENSON      	6-4
4. 09-SAMMY DESROCHES (RSID)
5. 11-KALEB DENNIS (SULT)	SULTAN         	5-3
6. 12-ROBERT VASQUEZ (GRAN)
7. 12-TYSON SUNDUST (OMAK)	OMAK           	8-0
8. 10-BRETT MOODY (FRKS)

Weight Class : 170
1. 12-JAMELL CARROLL (SULT)	SULTAN         	8-4
2. 12-GABE WALLIS (KLAH)	KLAHOWYA       
3. 12-ANTHONY HALL (SULT)	SULTAN         	FALL 3:47
4. 11-TAKOTA ASHLEY (COLV)
5. 10-AKIO YAMADA (LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	5-3 OT
6. 11-TYRONE MENDEZ(WARD)
7. 11-ISAAC VARGAS (ZILL)	ZILLAH         	6-5
8. 10-SKYLER GORDON (CHEL)

Weight Class : 182
1. 12-TANNER BELCHER (SULT)	SULTAN         	3-1 OT
2. 12-CHASE PIDGEON (ZILL)	ZILLAH         
3. 12-ARTIMUS JOHNSON (HOQM)	HOQUIAM        	2-0
4. 12-JACK MOEN (CLEL)
5. 11-HUNTER GANGLE (NVAL)	NACHES VALLEY  	FALL 1:53
6. 11-SCOUT WALKER (COLV)
7. 12-ANDRES ZURITA (CASH)	CASHMERE       	INJ DEF
8. 11-CARLOS QUINTERO(ROYL)

Weight Class : 195
1. 12-JUAN ZAMORA (GRAN)	GRANGER        	8-6
2. 12-JACK DAHLGREN (FRKS)	FORKS          
3. 12-CONNER KROUSE (CHEW)	JENKINS{CHEWELA	FALL 1:10
4. 12-MIKE GARRISON(KWCN)
5. 12-ZACH HYTA (FREE)	FREEMAN        	FALL 1:45
6. 10-EDEN CISNEROS (FRKS)
7. 11-DEVIN ROBERTS(RVEW)	RIVER VIEW     	9-5
8. 11-TYRICK WEYRAUCH (TENI)

Weight Class : 220
1. 12-NOEL OROZCO (GRAN)	GRANGER        	1-0
2. 12-MORGAN YATES (SULT)	SULTAN         
3. 12-CODY MCLAIN (CHIM)	CHIMACUM       	11-9 OT
4. 12-JARED BOSWELL (DRPK)
5. 10-LUKE DAHLGREN (FRKS)	FORKS          	14-6
6. 11-ALEX MEDINA(CSAL)
7. 11-GARRETT TREVINO (FREE)	FREEMAN        	4-3
8. 12-BRAXTON SHANNON (MTBK)

Weight Class : 285
1. 12-TAYLOR RUPE (MONT)	MONTESANO      	FORFEIT
2. 11-ALEXANDER DEINES(CONN)	CONNELL        
3. 12-ANTHONY LLERNAS(KION)	KIONA-BENTON   	FALL 2:23
4. 12-SAWYER HUGHES (COLV)
5. 11-GABE SANCHEZ (DRPK)	DEER PARK      	7-5 OT
6. 12-JON ESLICK(CSRK)
7. 11-NATHAN FLORES (FRKS)	FORKS          	5-1
8. 12-TYSON MERGEL (NOOK)