2A Washington State MAT CLASSIC XXIX Championships 2017
Weight Class : 106
1. 10-JESUS RODRIGUEZ JR (WAPT)	WAPATO	6-2
2. 09-KYLER ROMERO (TOPP)	TOPPENISH
3. 11-KEVIN PLENH-ROMERO (HILN)	HIGHLINE	12-6
4. 10-SAMMY FLORES (EPHA)	EPHRATA
5. 11-URIEL GARCIA (WAPT)	WAPATO	9-4
6. 11-JOHN PHAM (RENT)	RENTON
7. 09-ANJELO PANGELINAN(OLYP)	OLYMPIC	8-6
8. 12-COLTON HARMON(NMAS)	NORTH MASON

Weight Class : 113
1. 11-SERGY SALAS (WAPT)	WAPATO	4-3
2. 09-HAIDEN DRURY (TOPP)	TOPPENISH
3. 12-PARKER MCBRIDE(CEDC)	CEDARCREST	6-0
4. 11-JACOB FLORES (ORTG)	ORTING
5. 09-GABE HAWTHORNE (WRIV)	WHITE RIVER	FALL 2:28
6. 10-ISAAC LOPEZ(BURL)	BURLINGTON EDISON
7. 10-BRENNON MCDERMOTT (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}	3-2
8. 12-JACOB PARIS(ROCH)	ROCHESTER

Weight Class : 120
1. 11-ALEX VACA (WAPT)	WAPATO	7-0
2. 10-MAX WHEELER (WRIV)	WHITE RIVER
3. 11-DANIEL CALLAHAN (SELA)	SELAH	5-2
4. 11-MYKKA MCALLISTER(CENT)	CENTRALIA
5. 12-KAYLOMB PARRISH(OLYP)	OLYMPIC	INJ
6. 11-CHRYS CENKUSH (ORTG)	ORTING
7. 12-KLAYTEN BABINO (CLAK)	CLARKSTON	4-2 OT
8. 11-LAZARO LOMBILLO (TYEE)	TYEE

Weight Class : 126
1. 11-ALEX CRUZ (ORTG)	ORTING	3-0
2. 12-TY PETH(BURL)	BURLINGTON EDISON
3. 12-SPENCER CLEGG (CLAK)	CLARKSTON	16-6
4. 11-TYLER SOPHOMANICHAN(ABER)	ABERDEEN
5. 12-TREVOR NEWBURN(RIDG)	RIDGEFIELD	5-2
6. 12-RAUL BARAJAS (QUIN)	QUINCY
7. 11-KYLE HERBRUGER (HILN)	HIGHLINE	9-2
8. 11-AJ AU (SELA)	SELAH

Weight Class : 132
1. 12-DIEGO NUNEZ (TOPP)	TOPPENISH	7-0
2. 12-RANDY MCDONALD (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}
3. 12-COLTON ECONOMY(BLAN)	BLAINE	FALL 4:51
4. 11-CESAR BRIZUELA (WAPT)	WAPATO
5. 11-JACOB HOLM(LBIS)	LIBERTY{ISSAQUAH}	FALL 3:27
6. 11-ALEC ACFALLE(OLYP)	OLYMPIC
7. 12-MARQUEL PARKS (WASH)	WASHINGTON	5-2
8. 10-JOSHUA CAMACHO (WASH)	WASHINGTON

Weight Class : 138
1. 12-CARLOS LOPEZ (SELA)	SELAH	4-3 OT
2. 12-DAMON THOMAS(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)
3. 09-WESTON LYVER (WRIV)	WHITE RIVER	FALL 1:50
4. 11-JAKE FREEMAN (CLAK)	CLARKSTON
5. 11-ZACK NGUYEN (CHEN)	CHENEY	8-6
6. 12-BEN BASDEN(PANG)	PORT ANGELES
7. 12-JAYDEN FERNANDEZ(OLYP)	OLYMPIC	15-4
8. 12-QUINTEN FOSTER (FKPR)	FRANKLIN PIERCE

Weight Class : 145
1. 10-NATE MOORE (WRIV)	WHITE RIVER	9-3
2. 12-GARRETT CHENEY (ELLE)	ELLENSBURG
3. 10-KIRAN SRIKANTH (PULL)	PULLMAN	6-5
4. 11-TANNER LEES(WSGL)	WASHOUGAL
5. 12-AUSTIN SPADER (ORTG)	ORTING	6-3
6. 12-DAVID KNIGHT (FIFE)	FIFE
7. 12-NICK WOLFE(WSGL)	WASHOUGAL	FALL 2:19
8. 12-FRANCISCO MARTINEZ (CHEN)	CHENEY

Weight Class : 152
1. 10-ANDRES AGUILERA (TOPP)	TOPPENISH	5-2
2. 12-BEN GORE (ORTG)	ORTING
3. 12-MICHAEL ANDERSON(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	4-1
4. 12-DEVEN MADDY (LINB)	LINDBERGH
5. 12-COLLIN FREEMAN (OTHE)	OTHELLO	11-4
6. 12-PAVEL OLIFEROVSKIY(MLKT)	MOUNTLAKE TERRACE
7. 10-JOHNNY MCBRIDE (WRIV)	WHITE RIVER	FALL 1:47
8. 11-GLENN MOE(OLYP)	OLYMPIC

Weight Class : 160
1. 12-ARRON PIMENTEL (SELA)	SELAH	1-0
2. 12-DRAKE FERGUSON (WVSK)	WEST VALLEY(SPOK)
3. 12-DEANDRE WILLIAMS (WASH)	WASHINGTON	3-1
4. 10-CARSON NORTHWIND (TOPP)	TOPPENISH
5. 12-GRANT PIERSON(SEQU)	SEQUIM	INJ DEF
6. 12-AHMAD JUMPER (STEL)	STEILACOOM
7. 10-JACK ERVIEN (WRIV)	WHITE RIVER	3-2
8. 11-JAIME FLORES PIMENTEL (SELA)	SELAH

Weight Class : 170
1. 12-REESE JONES (OTHE)	OTHELLO	3-2
2. 11-RYAN REDFORD (WRIV)	WHITE RIVER
3. 12-DEREK BROWN (EATV)	EATONVILLE	2-1
4. 11-JORDAN LAPOINTE (FKPR)	FRANKLIN PIERCE
5. 12-RILEY FRITSCH(BLAN)	BLAINE	9-4
6. 12-COLE SPENCER (EPHA)	EPHRATA
7. 12-QUINTIN STANSBURY (WVSK)	WEST VALLEY(SPOK)	3-1
8. 12-TOBIAS BROWN (STEL)	STEILACOOM

Weight Class : 182
1. 12-DIEGO GALLEGOS (LINB)	LINDBERGH	8-4
2. 11-WINSTON SCOTT (EVSK)	EAST VALLEY{SPOKANE}
3. 12-BRENDENN SPAHR(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	1-0
4. 12-BRYCE HOUSE (FKPR)	FRANKLIN PIERCE
5. 11-BOEDY TAYLOR (CHEN)	CHENEY	7-2
6. 11-SALVADOR OSORIO (TOPP)	TOPPENISH
7. 12-ADRIAN KLARICH(SEQU)	SEQUIM	FALL 1:54
8. 11-DARIUS GILCRIST (ORTG)	ORTING

Weight Class : 195
1. 12-TJ MARTINEZ (OTHE)	OTHELLO	3-2
2. 12-BRODY WEINHEIMER(LYND)	LYNDEN
3. 12-DAVID CAMACHO (WASH)	WASHINGTON	4-2
4. 11-REYNE MACK(MLKT)	MOUNTLAKE TERRACE
5. 12-DYLAN AMADEO (ORTG)	ORTING	6-4
6. 11- DJ GUZMAN (OTHE)	OTHELLO
7. 12-LENNON ROCK (PULL)	PULLMAN	FALL 4:21
8. 11-JONAVAN OMAR (HILN)	HIGHLINE

Weight Class : 220
1. 11-SAUL MAGALLON(BLAN)	BLAINE	3-1
2. 12-BLAYNE HADERMAN (RVRG)	RIVER RIDGE
3. 12-BRAYDEN BOSTWICK(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)	9-4
4. 11-EVAN BARGER (ORTG)	ORTING
5. 12-ISAIC ANAYA (TOPP)	TOPPENISH	FALL 1:54
6. 10-CADEN HICKS(TUMW)	TUMWATER
7. 09-ISAIAH PEREZ (OTHE)	OTHELLO	FALL 2:37
8. 12-ALEX BOLLINGER(MMOR)	MARK MORRIS

Weight Class : 285
1. 11-CY HICKS(TUMW)	TUMWATER	3-1 OT
2. 12-HUNTER ARRENDONDO(CHEH)	W.F. WEST(CHEH)
3. 12-JONATHAN CUEVAS (TOPP)	TOPPENISH	FALL 2:43
4. 12-JACKSON POTTS (FOSS)	FOSS
5. 12-KENNY MARLL (ORTG)	ORTING	5-3
6. 12-DILLON MILLER(LONG)	R.A. LONG
7. 12-NICO RAMIREZ(NMAS)	NORTH MASON	FALL 3:00
8. 10-AJ SELLEM (LINB)	LINDBERGH