3A Washington State MAT CLASSIC XXIX Championships 2017
Weight Class : 106
1. 10-BRENDEN CHAOWANAPIBOOL(BLAK)	BONNEY LAKE	FALL 5:23
2. 09-JARRET SHARP(MTSP)	MT. SPOKANE
3. 10-BEN HUNNICUTT(KELS)	KELSO	3-0
4. 11-COLE DAURIE(MARY)	MARYSVILLE-PILCHUCK
5. 10-BOIRA MOKMOUEN(LINC)	LINCOLN	FALL 4:31
6. 10-COTY CHABOT(BETH)	BETHEL
7. 11-BRAYDEN CHARETTE (SQAL)	SQUALICUM	10-4
8. 09-BROCK ALLEN(PENS)	PENINSULA

Weight Class : 113
1. 11-BRANDON KAYLOR(BLAK)	BONNEY LAKE	3-2
2. 10-BLAKE HANEY(MTSP)	MT. SPOKANE
3. 11-BEAU WIEBE(BLCH)	BISHOP BLANCHET	2-0
4. 12-RYAN MCGHEE(KELS)	KELSO
5. 11-GAVIN STEWART(YELM)	YELM	5-2
6. 11-JASE COOPER(SQAL)	SQUALICUM
7. 11-TANNER BUSHMAN(KAMI)	KAMIAKIN	16-14
8. 09-JERMIAH DUNCOMBE(LINC)	LINCOLN

Weight Class : 120
1. 10-CLAYTON GILLIAM(NCNT)	NORTH CENTRAL	5-2
2. 11-BRYCE MILLER(KELS)	KELSO
3. 10-AUSTIN ALMAGUER(KAMI)	KAMIAKIN	9-1
4. 12-STEVEN HANSEN(MTSP)	MT. SPOKANE
5. 12-DILLAN MEYER(SNOH)	SNOHOMISH	7-2
6. 12-ABDI FARAH(RBCH)	RAINIER BEACH
7. 12-RYAN LOGAN(EGVN)	EVERGREEN{VANC}	4-3
8. 10-GRAYSON LECOMPTE(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY

Weight Class : 126
1. 11-JAKE HOWERTON(MTSP)	MT. SPOKANE	11-9
2. 10-STEVEN REYES(YELM)	YELM
3. 12-MICHAEL CAMPIGOTTO(PENS)	PENINSULA	3-2
4. 11-JERAMIAS SANDOVAL(LINC)	LINCOLN
5. 10-KADIN SHAW(NCNT)	NORTH CENTRAL	3-1
6. 11-DEVYN SWEEM(BETH)	BETHEL
7. 12-JESUS RAMOS(KAMI)	KAMIAKIN	5-3
8. 10-XAVIER VELASCO(SRDG)	SOUTHRIDGE

Weight Class : 132
1. 12-CLAI QUINTANILLA(NCNT)	NORTH CENTRAL	16-5
2. 11-JORDAN MILLER(KELS)	KELSO
3. 11-ELI CROY(FERN)	FERNDALE	1-0
4. 11-SALIHOU FATTY(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY
5. 09-JOEY CHAVEZ(KAMI)	KAMIAKIN	1-0
6. 10-BLAKE MCBRIDE(OAKH)	OAK HARBOR
7. 11-ELIJAH DUNCOMBE(LINC)	LINCOLN	6-3
8. 12-CARSTEN WHEELER(CKIT)	CENTRAL KITSAP

Weight Class : 138
1. 11-CHRISTIAN FREUND(KELS)	KELSO	3-2
2. 11-GAVIN GIES(NCNT)	NORTH CENTRAL
3. 09-RILEY VAN SCOY(STWD)	STANWOOD	8-3
4. 11-GAVIN RORK(ARLG)	ARLINGTON
5. 11-RECE QUINTANA(KAMI)	KAMIAKIN	INJ DEF
6. 10-DOMINIC DAMON(NTHL)	NATHAN HALE
7. 12-JON MCMILLAN(HBAY)	HUDSON'S BAY	4-1
8. 11-RYAN NETT(SRDG)	SOUTHRIDGE

Weight Class : 145
1. 11-MASON PHILLIPS(STWD)	STANWOOD	20-12
2. 11-MASON SABIN(BLAK)	BONNEY LAKE
3. 12-SETH WAHTO(PENS)	PENINSULA	8-3
4. 10-JEREMY HERNANDEZ(REDM)	REDMOND
5. 12-LIAM WALKER(KAMI)	KAMIAKIN	11-7
6. 10-JADEN SCHWARTZ(FERN)	FERNDALE
7. 12-DERRICK GILLESPIE(SRDG)	SOUTHRIDGE	9-3
8. 12-RYAN SHAFFER(BLAK)	BONNEY LAKE

Weight Class : 152
1. 12-DEW ROGERS(SHAD)	SHADLE PARK	4-3 3OT
2. 12-BRYAN WAIS(NCNT)	NORTH CENTRAL
3. 12-ZACH KOELLER(BLAK)	BONNEY LAKE	5-2
4. 12-PATRICK WEST(EVRT)	EVERETT
5. 11-EMILIO RAMOS(KNWK)	KENNEWICK	5-1
6. 12-ANTHONY LINDAMOOD(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY
7. 11-JOHN BITTINGER(GHAR)	GIG HARBOR	5-4
8. 12-CYLE DELEON(KAMI)	KAMIAKIN

Weight Class : 160
1. 12-DANTE SPRINGSTEEN(BETH)	BETHEL	18-5
2. 10-CHAYTON MILLER(YELM)	YELM
3. 10-SIONE HALO(KAMI)	KAMIAKIN	12-3
4. 11-MARK MEIER(SRDG)	SOUTHRIDGE
5. 12-JOHN STUART(KELS)	KELSO	FALL 1:11
6. 10-ZAYNE BALL(GHAR)	GIG HARBOR
7. 12-BRETT ALLRED(EVRT)	EVERETT	Disq. From Tourney
8. Not Awarded

Weight Class : 170
1. 12-ZAYID AL-GHANI(SRDG)	SOUTHRIDGE	5-2
2. 12-KEITH PABLO(MARY)	MARYSVILLE-PILCHUCK
3. 12-SPEAR KAJUMULO(ROOS)	ROOSEVELT	2-1
4. 12-KEEGAN DORSEY(BLAK)	BONNEY LAKE
5. 12-ADAM BENSON(TIMB)	TIMBERLINE	7-2
6. 12-ABDOULIE JATTA(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY
7. 11-DYLAN GOODPASTER(EGVN)	EVERGREEN{VANC}	FALL 2:32
8. 12-PAVEL KOLBERT(FERN)	FERNDALE

Weight Class : 182
1. 11-JJ DIXON(LINC)	LINCOLN	4-3
2. 12-LIAM BALL(MDDL)	MEADOWDALE
3. 10-DERRICK PLATT(YELM)	YELM	FALL 5:43
4. 12-ZACH BORISCH(KAMI)	KAMIAKIN
5. 11-ALTON CULVER(MTVW)	MOUNTAIN VIEW	8-7
6. 12-ARIE VAN VEEN(STWD)	STANWOOD
7. 12-NICK DUGIN(OAKH)	OAK HARBOR	14-9
8. 12-ROGER KAFFER(PENS)	PENINSULA

Weight Class : 195
1. 12-BEN BROSELLE(FERN)	FERNDALE	7-4
2. 12-JEREMY SMITH(YELM)	YELM
3. 11-BRIAN PULLMAN(SQAL)	SQUALICUM	5-3 OT
4. 10-MASON MIETHE(MTSP)	MT. SPOKANE
5. 11-LUKE ESKELSEN(KAMI)	KAMIAKIN	INJ DEF
6. 12-COLTON FERRO(ARLG)	ARLINGTON
7. 12-NICK KANEKO(REDM)	REDMOND	3-1
8. 11-XAVIER WHITSON(LINC)	LINCOLN

Weight Class : 220
1. 11-SAM PETERSON(BLAK)	BONNEY LAKE	6-4
2. 09-DUSTYN CAMACHO(ODEA)	O'DEA
3. 11-ETHAN CALAPP(BETH)	BETHEL	3-2
4. 12-WILL WILLSEY(LINC)	LINCOLN
5. 12-RICKY VICTORIANO(KELS)	KELSO	3-1
6. 12-BRYAN PERSON(PRAR)	PRAIRIE
7. 11-GENEROUS YEH(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY	4-1
8. 10-KAI BURGMAN(NTHU)	NORTH THURSTON

Weight Class : 285
1. 12-SAMUEL ZOOK(OAKH)	OAK HARBOR	FALL 2:47
2. 12-TRISTAN EMERY(ARLG)	ARLINGTON
3. 12-JD JORDAN(STAD)	STADIUM	1-0
4. 12-MARKUS ROBINSON(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)
5. 11-JOHN NASCIMENTO(JUAN)	JUANITA	2-1
6. 12-NATHAN SCANLAN(SPAN)	SPANAWAY LAKE
7. 11-SKYLOR MOTTNER(YELM)	YELM	FALL 4:15
8. 10-DOMINICK MACK(SQAL)	SQUALICUM