4A Washington State MAT CLASSIC XXIX Championships 2017
Weight Class : 106
1. 10-CHASE TEBBETS(MEAD)	MEAD	2-0
2. 09-ROBBY VAUGHN(CHIW)	CHIAWANA
3. 09-AIZAYAH M. YACAPIN(CURT)	CURTIS	FALL 2:48
4. 09-CHASE RANDALL(MEAD)	MEAD
5. 11-JAKE BENNET (LKST)	LAKE STEVENS	2-0
6. 10-MARKUS JOHNSON (LKST)	LAKE STEVENS
7. 09-JADEN CASSEL (AURI)	AUBURN RIVERSIDE	15-3
8. 10-JABRIL MUHAMMAD(KWOD)	KENTWOOD

Weight Class : 113
1. 09-ISAIAH GONZALEZ(PSCO)	PASCO	1-0
2. 10-AUSTIN MICHALSKI(TAHO)	TAHOMA
3. 09-RYAN WHEELER(CURT)	CURTIS	12-0
4. 10-PARKER HARDY (GLPK)	GLACIER PEAK
5. 11-KALEL SALCEDO(SUMN)	SUMNER	8-3
6. 10-KENTA DESPE(SKLN)	SKYLINE
7. 10-YUSEF NELSON (AURI)	AUBURN RIVERSIDE	4-2
8. 12-ASHTON SCHESSLER(SKIT)	SOUTH KITSAP

Weight Class : 120
1. 12-ETHAN ROTONDO(UNON)	UNION	5-4
2. 12-ELIAS ROMERO(SUNN)	SUNNYSIDE
3. 11-MATT JONES(MEAD)	MEAD	6-4
4. 12-VITALIY MANOLOV(UNON)	UNION
5. 12-JOE NOVAK(TAHO)	TAHOMA	1-0
6. 11-DEVIN GENTZ(SKIT)	SOUTH KITSAP
7. 11-TERRELL SANDERS(UNIV)	UNIVERSITY	5-4 OT
8. 10-JOSE CAMPOS(SUNN)	SUNNYSIDE

Weight Class : 126
1. 12-JORDAN MARTINEZ(TAHO)	TAHOMA	7-2
2. 10-C.J. RICHMOND(SUMN)	SUMNER
3. 12-NATHAN BENGEN(CHIW)	CHIAWANA	2-1
4. 10-AUSTIN CLELAND(SUMN)	SUMNER
5. 12-MAX CLARK(UNIV)	UNIVERSITY	4-1
6. 10-SHAWN DAWLEY-ABEYTA(DVIS)	DAVIS
7. 11-CAMERON HANSON(TAHO)	TAHOMA	FALL 3:50
8. 10-TANNER CRAIG(CAMA)	CAMAS

Weight Class : 132
1. 11-JOSIAH RODRIGUEZ(SUNN)	SUNNYSIDE	5-1
2. 10-JOHN SOWERS(DVIS)	DAVIS
3. 12-NICK WHITEHEAD(TAHO)	TAHOMA	FALL 2:11
4. 12-GERARDO SUAREZ(KMER)	KENT MERIDIAN
5. 12-NICK HARA(MSLK)	MOSES LAKE	3-0
6. 09-REY ARANDA(CHIW)	CHIAWANA
7. 11-RYLAN THOMPSON(CAMA)	CAMAS	6-1
8. 10-MARCUS PETERSON(SUMN)	SUMNER

Weight Class : 138
1. 12-JOSH FRANICH(PUYL)	PUYALLUP	FALL 4:55
2. 11-MASON EAGLIN(SKIT)	SOUTH KITSAP
3. 12-BRIDGER BEARD(CVAL)	CENTRAL VALLEY	2-1 OT
4. 11-QUINTON SOUTHCOTT (ENUM)	ENUMCLAW
5. 11-LEVI WEAVER(MARN)	MARINER	5-3
6. 11-DEVANTE GOODMAN(MEAD)	MEAD
7. 09-TYSON STOVER(CHIW)	CHIAWANA	8-4
8. 10-ALEX LOPEZ(KLAK)	KENTLAKE

Weight Class : 145
1. 12-BRAEDON ORRINO(CVAL)	CENTRAL VALLEY	8-1
2. 11-SEBASTIAN ROBLES(SKIT)	SOUTH KITSAP
3. 12-JJ TALAVERA(UNON)	UNION	3-1
4. 12-RYDEN FU(TAHO)	TAHOMA
5. 10-DANNY SNEDIKER(UNON)	UNION	2-1
6. 11-CHAD SIMONSON(GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN
7. 10-DEVIN NEAL(CURT)	CURTIS	3-1 OT
8. 09-RILEY CISSNE(CHIW)	CHIAWANA

Weight Class : 152
1. 11-HUNTER CRUZ(MSLK)	MOSES LAKE	2-1 OT
2. 12-IZAIAH DURAN(BGRD)	BATTLE GROUND
3. 12-TOMMY STRASSENBERG(UNON)	UNION	FALL 1:28
4. 12-LAYN PANNKUK(OLYM)	OLYMPIA
5. 11-NOLAN MARTINEZ(PUYL)	PUYALLUP	7-6
6. 12-RICKY KRANZ (GLPK)	GLACIER PEAK
7. 09-SIX CALVIN BUCK(UNON)	UNION	INJ DEF
8. 12-JUSTIN SIPILA(TAHO)	TAHOMA

Weight Class : 160
1. 10-JAMES ROGERS(BGRD)	BATTLE GROUND	9-0
2. 11-KETNER FIELDS(CURT)	CURTIS
3. 11-NATHAN MARIN(SKIT)	SOUTH KITSAP	INJ DEF
4. 12-BAYLEE TRAN(CURT)	CURTIS
5. 12-BRYAN KRYCH(LCLK)	LEWIS & CLARK	INJ DEF
6. 09-ISAAC CLARK(PUYL)	PUYALLUP
7. 11-TRISTEN JUSTICE(MEAD)	MEAD	6-2
8. 12-WARREN HAN (KAMK)	KAMIAK

Weight Class : 170
1. 11-MALCHI LAWRENCE (LKST)	LAKE STEVENS	10-4
2. 12-ALEX STUART(CURT)	CURTIS
3. 11-JACOB CASSADAY (DECA)	DECATUR	FALL 1:27
4. 12-BLAKE CAPPERAULD(KWOD)	KENTWOOD
5. 12-MASON MARENCO(MTSI)	MT. SI	FALL 1:55
6. 11-ANGELO LOERA (LKST)	LAKE STEVENS
7. 11-TAYVEN KING(MEAD)	MEAD	13-8
8. 10-AVERY BURROWS(PSCO)	PASCO

Weight Class : 182
1. 12-TREVOR SENN(MEAD)	MEAD	5-4
2. 11-JACKSON MCKINNEY(SKVW)	SKYVIEW
3. 11-COLE WASHBURN (AUBN)	AUBURN	5-3
4. 12-SAM MALYCHEWSKI(CAMA)	CAMAS
5. 11-DAIMAN VASQUEZ(MSLK)	MOSES LAKE	3-1
6. 12-J.J. LEOTA(SKIT)	SOUTH KITSAP
7. 12-CASEY CRAMER(PUYL)	PUYALLUP	INJ DEF
8. 11-DYLAN SANDERS(RGPU)	ROGERS(PUYALLUP)

Weight Class : 195
1. 11-KIONE GILL(TAHO)	TAHOMA	FALL 1:37
2. 11-BOWEN MCCONVILLE(KNDY)	KENNEDY CATHOLIC
3. 12-CLAYTON SILVERS(CHIW)	CHIAWANA	3-1
4. 12-CHRISTIAN REYES(DVIS)	DAVIS
5. 11-CALEB THOMAS(UNIV)	UNIVERSITY	D 3-2
6. 11-NEFTALI LOPEZ(UNIV)	UNIVERSITY
7. 11-NICK BEATTY(SKLN)	SKYLINE	FALL 3:48
8. 12-TIBOU BANGOURA (TBEA)	TODD BEAMER

Weight Class : 220
1. 12-DYLAN INGRAM(CAMA)	CAMAS	7-4
2. 12-DAGEN KRAMER(TAHO)	TAHOMA
3. 12-COLLIN GROSSE(MEAD)	MEAD	FALL 2:43
4. 12-BRENNAN DALGLEISH(MTSI)	MT. SI
5. 11-JOHN KEISER(CVAL)	CENTRAL VALLEY	10-2
6. 11-PAYTON CASTRO(MSLK)	MOSES LAKE
7. 10-LUKE PURCELLA(CURT)	CURTIS	3-2
8. 12-JOSH FELDER (MONR)	MONROE

Weight Class : 285
1. 12-CALHOUN HELMBERGER(CURT)	CURTIS	FALL 5:22
2. 11-QUINZY SALU (DECA)	DECATUR
3. 12-DRAVEN HODGINS (MTVN)	MOUNT VERNON	FALL :17
4. 12-DANIEL ZERMENO(MSLK)	MOSES LAKE
5. 12-CLAYTON FINCHER(UNIV)	UNIVERSITY	4-1
6. 12-ANDREW RAYMOND (CCEV)	CASCADE(EVERETT)
7. 12-THOMAS STIELER (MONR)	MONROE	FALL 2:20
8. 11-JOSH ALVAREZ(CHIW)	CHIAWANA