B Washington Mat Classic XXIX Championships 2017
Weight Class : 106
1. 12-CURTIS LENZ(RAIN)	RAINIER	4-1
2. 09-CHASE STAUP (KALA)	KALAMA
3. 09-KALEB DUNLAP(WILB)	WILBUR-CRESTON	12-11
4. 09-AVERY KITT(MWAL)	MARY WALKER
5. 09-TYLER BARLASS (RAIN)	RAINIER	13-5
6. 08-ERICK ESPINO(PATE)	PATEROS

Weight Class : 113
1. 10-KALEB HORN(LROS)	LAKE ROOSEVELT	10-7
2. 10-DAWSON BRETZ(TONA)	TONASKET
3. 09-ETHAN HULL(REAR)	REARDAN	14-0
4. 09-AUSTIN BROCK(TONA)	TONASKET
5. 10-ETHAN HOGGATT (KALA)	KALAMA	Fall 2:51
6. 10-GHANNON WHELDEN (ILWA)	ILWACO

Weight Class : 120
1. 12-DEVIN WALTON(TONA)	TONASKET	10-4
2. 11-RYAN ISSAKIDES(SELK)	SELKIRK
3. 12-GILBERT MARTINEZ(MABT)	MABTON	12-9
4. 09-JON SHELLEY(LROS)	LAKE ROOSEVELT
5. 12-WILFRIDO MENDEZ (ILWA)	ILWACO	4-0
6. 12-TONY MERINO (ILWA)	ILWACO

Weight Class : 126
1. 09-CHRIS RIVERA(TONA)	TONASKET	11-5
2. 11-RANDY DIXON(MWAL)	MARY WALKER
3. 12-DUWAYNE MAGRUDER(KITT)	KITTITAS	3-0
4. 12-JULIO ESPINO(PATE)	PATEROS
5. 12-BLAINE STORMS (CONC)	CONCRETE	6-2
6. 09-LUCAS ASHLEY (ADNA)	ADNA

Weight Class : 132
1. 10-GARRETT WILSON(TONA)	TONASKET	4-2 OT
2. 12-GABRIEL MIRELES(MABT)	MABTON
3. 12-LOUIE KETCHUM (CONC)	CONCRETE	Fall 3:39
4. 10-GRAHAM ROCHA(NWCH)	NORTHWEST CHRISTIAN
5. 09-RYLAN ANDERSON(REAR)	REARDAN	7-3
6. 12-JOSEPH LEWIS (SBND)	SOUTH BEND

Weight Class : 138
1. 12-JACK ODNEAL (ILWA)	ILWACO	7-4
2. 11-CALEB COLE(REAR)	REARDAN
3. 10-TONY NICHOLS(LROS)	LAKE ROOSEVELT	5-2
4. 12-VANCE FRAZIER(TONA)	TONASKET
5. 12-AUSTIN RIMESTAD(TONA)	TONASKET	3-0
6. 10-JACK JORDAN (RAYM)	RAYMOND

Weight Class : 145
1. 12-JACOB POSEY (KALA)	KALAMA	8-3
2. 11-BRAXTON DOWELL (ADNA)	ADNA
3. 11-TRAVIS KNAUFF(GPAL)	GARFIELD/PALOUSE	8-4
4. 10-THOMAS PERRYMAN(REAR)	REARDAN
5. 12-ZION BUTLER(TONA)	TONASKET	12-2
6. 12-TOMMY OTT(KITT)	KITTITAS

Weight Class : 152
1. 12-JUSTIS ANDERSON(REAR)	REARDAN	13-2
2. 10-MATTHEW SLAPE (ADNA)	ADNA
3. 11-DANE HALL(COLF)	COLFAX	7-1
4. 12-BEN WEBER(KITT)	KITTITAS
5. 09-CARSEN WALTON(TONA)	TONASKET	9-3
6. 12-WILLIAM WOODWARD (DARR)	DARRINGTON

Weight Class : 160
1. 11-GAGE BURTENSHAW (DARR)	DARRINGTON	10-2
2. 10-JOE PEASLEY(WILB)	WILBUR-CRESTON
3. 10-ASHTON DOWELL (ADNA)	ADNA	5-4
4. 11-HUNTER CARMAN(SELK)	SELKIRK
5. 12-TAYLOR FLESHER(KETT)	KETTLE FALLS	9-1
6. 11-GLEN JOHNSON(LBSG)	LIBERTY (SPANGLE)

Weight Class : 170
1. 11-ETHAN LANDT(REAR)	REARDAN	Fall 3:53
2. 12-HUNTER WALLACE(KITT)	KITTITAS
3. 12-DAYLIN KEMMER (ILWA)	ILWACO	1-0
4. 11-AYDAN COSTIN (NAPV)	NAPAVINE
5. 12-ETHAN KOPPLIN(NWCH)	NORTHWEST CHRISTIAN	15-0
6. 11-ELVIS LOPEZ(WSWN)	WHITE SWAN

Weight Class : 182
1. 12-LUKE PEEBLES(KITT)	KITTITAS	Fall 4:18
2. 11-FINLAY HOLSTON(LBEL)	LIBERTY BELL
3. 11-BRANDON MCMULLEN (ILWA)	ILWACO	3-2
4. 11-MATTHEW HAYNES (KALA)	KALAMA
5. 12-JOE ADAMS(WAPR)	WAITSBURG-PRESCOTT	Fall 4:59
6. 11-KAMERON PERRY (ADNA)	ADNA

Weight Class : 195
1. 10-ISAAC GOMEZ(TONA)	TONASKET	4-3
2. 11-SETH LINDSEY (WNLK)	WINLOCK
3. 12-WYATT STODDARD(SELK)	SELKIRK	8-7
4. 12-JEROME LAEL(KITT)	KITTITAS
5. 11-JACK SPIESS (KALA)	KALAMA	Fall 1:51
6. 11-EZRA MILLER (LICH)	LIFE CHRISTIAN

Weight Class : 220
1. 12-ALEC BELL (ILWA)	ILWACO	6-2
2. 12-JAKE HARRINGTON(LBSG)	LIBERTY (SPANGLE)
3. 11-HUNTER SCHURGER(MWAL)	MARY WALKER	Fall 4:21
4. 10-CHRISTIAN ANDERSON (RAYM)	RAYMOND
5. 09-SUTTON MOON (KALA)	KALAMA	12-3
6. 09-NICHOLAS SCHURGER(MWAL)	MARY WALKER

Weight Class : 285
1. 12-SETH BRIDGE (NBCH)	NORTH BEACH	Inj. Def.
2. 12-DALTON YODER (TLDW)	TOLEDO
3. 11-TUCKER GUILES(RITZ)	LIND-RITZVILLE	Fall 1:45
4. 11-ALEX GARCIA(BREW)	BREWSTER
5. 12-CODY PERRYMAN(INCH)	INCHELIUM	Fall 1:51
6. 11-HUNTER DAWLEY(REAR)	REARDAN