WIAA
WIAA
Twitter
Instagram
FaceBook


 
The WIAA is divided into nine activity districts, each of which represents an approximate geographical area (Detailed WIAA Districts Map). District membership is determined by leagues. Each district is administered by a district director, and contains one or more member leagues.

2020-24 CLASSIFICATION INFORMATION

Leagues and schools represented by each district can be found below.


District Name: Northwest Interscholastic Activities Association
District Director: Don Beazizo - (360) 708-5587
Website: wiaadistrict1.com
 
2020-24 League Alignments

NORTHWEST 1B NORTHWEST 1B/2B NORTHWEST 1A/2A/3A WESCO 2A/3A WESCO 4A
Cedar Park Christian (Lynnwood)
Fellowship Christian
Grace Academy

Lopez Island
Lummi Nation
Providence Classical Christian
Shoreline Christian
Skykomish

Tulalip Heritage
Concrete
Coupeville
Darrington
Friday Harbor
La Conner
Mount Vernon Christian
Orcas Island
Anacortes
Bellingham
Blaine
Burlington-Edison
Ferndale
Lakewood
Lynden
Lynden Christian
Meridian
Mt. Baker
Mt. Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Sedro-Woolley
Sehome
Squalicum
Archbishop Murphy
Arlington
Cascade
Cedarcrest
Edmonds-Woodway
Everett
Lynnwood
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Meadowdale
Monroe
Mountlake Terrace
Shorecrest
Shorewood
Snohomish
Stanwood
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Lake Stevens
Mariner
 
District Name: Sea-King District Two
District Director: Pat McCarthy - (206) 841-7035
Website: wiaadistrict2.com
2020-24 League Alignments

INDEPENDENT SEA-TAC 1B/2B EMERALD SOUND 1A METRO 3A KINGCO 2A KINGCO 3A KINGCO 4A
Summit Atlas
Summit Sierra
Willows Prep
Auburn Adventist Academy
Concordia Christian
Crosspoint
Evergreen Lutheran
Muckleshoot
Northwest Yashiva
Pacific Christian Academy
Pope John Paul II
Puget Sound Adventist
Quilcene
Rainier Christian
Seattle Lutheran
Sound Christian Academy
Tacoma Baptist
Bear Creek School
Cedar Park Christian (Bothell)
Eastside Prep
Forest Ridge
Granite Falls
King's
Overlake School
Seattle Academy
South Whidbey
Sultan
The Bush School
The Northwest School
University Prep
Ballard
Bishop Blanchet
Chief Sealth
Cleveland
Eastside Catholic
Franklin
Garfield
Holy Names
Ingraham
Lakeside
Lincoln
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep
West Seattle
Evergreen
Foster
Highline
Lindbergh
Renton
Sammamish
Tyee
Bellevue
Hazen
Interlake
Juanita
Lake Washington
Liberty
Mercer Island
Bothell
Eastlake
Inglemoor
Issaquah
Mount Si
Newport
North Creek
Redmond
Skyline
Woodinville

District Name: West Central District Three
District Director: Joe Keller - (253) 225-1761
Website: wiaadistrict3.com
2020-24 League Alignments

NORTH OLYMPIC 1B NISQUALLY 1A OLYMPIC 1A, 2A, 3A SOUTH PUGET SOUND 2A PIERCE COUNTY 3A
Chief Kitsap Academy
Clallam Bay
Crescent
Neah Bay
Annie Wright
Bellevue Christian
Cascade Christian
Charles Wright Academy
East Jefferson
Klahowya
Life Christian
Seattle Christian
Vashon Island
Bainbridge
Bremerton
Kingston
North Kitsap
North Mason
Olympic
Port Angeles
Sequim
Clover Park
Enumclaw
Fife
Foss
Franklin Pierce
Orting
Steilacoom
Washington
White River
Bonney Lake
Lakes
Lincoln
Mt. Tahoma
Spanaway Lake
Silas
Stadium

INDEPENDENT     SOUTH SOUND CONFERENCE 3A SOUTH PUGET SOUND 4A NORTH PUGET SOUND 3A/4A
Covenant Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
River Ridge
Timberline
Yelm
Bellarmine Prep
Bethel
Curtis
Emerald Ridge
Graham-Kapowsin
Olympia
Puyallup
Rogers (Puyallup)
South Kitsap
Sumner
Auburn
Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Decatur
Federal Way
Kennedy Catholic
Kent-Meridian
Kentlake
Kentridge
Kentwood
Mount Rainier
Tahoma
Thomas Jefferson
Todd Beamer
District Name: Southwest Washington District Four
District Directors: Tim Graham - (360) 507-2246 & Tim Trimble - (360) 249-1665
Website: wiaadistrict4.com
2020-24 League Alignments

COASTAL 1B COLUMBIA VALLEY 1B CENTRAL 2B PACIFIC 2B EVERGREEN 1A TRICO 1A EVERGREEN 2A
Lake Quinault
Mary M. Knight
Mossyrock
North River
Oakville
Pe Ell
Taholah
Willapa Valley
Wishkah Valley
Cedar Tree Classical Christian
Firm Foundation Christian
Naselle
Three Rivers Christian
WA School f/t Deaf
Adna
Columbia Adventist
Kalama
Morton-White Pass
Napavine
Onalaska
Rainier
Stevenson
Toledo
Toutle Lake
Wahkiakum
Winlock
Chief Leschi
Forks
Ilwaco
North Beach
Northwest Christian (Lacey)
Ocosta
Raymond
South Bend
Eatonville
Elma
Hoqiuam
Montesano
Tenino
Castle Rock
Columbia (White Salmon)
King's Way Christian
La Center
Seton Catholic
Aberdeen
Black Hills
Centralia
Rochester
Shelton
Tumwater
W. F. West

INDEPENDENT GREATER ST. HELENS 2A GREATER ST. HELENS 3A GREATER ST. HELENS 4A
Hosana Christian
Sunrise Beach
Columbia River
Fort Vancouver
Hockinson
Hudson's Bay
Mark Morris
R. A. Long
Ridgefield
Washougal
Woodland
Evergreen (Vancouver)
Heritage
Kelso
Mountain View
Prairie
Battle Ground
Camas
Skyview
Union
District Name: Yakima Valley Interscholastic Activities Association
District Director: Kent Andersen - (509) 346-1500
Website: wiaadistric5.com
2020-24 League Alignments

EWAC 2B SCAC 1A CWAC 2A
Cle Elum-Roslyn
Columbia (Burbank)
Dayton-Waitsburg
Goldendale
Granger
Highland
Kittitas-Thorp
Lincoln
Mabton
Riverview
Tri-Cities Prep
Walla Walla Valley Academy
Warden
White Swan
College Place
Connell
Kiona-Benton
La Salle
Naches Valley
Royal
Toppenish
Wahluke
Wapato
Zillah
East Valley
Ellensburg
Ephrata (Dist. 6)
Grandview
Othello
Prosser
Selah
District Name: North Central Interscholastic Activities Association
District Director: Dave Cullen - (509) 910-9800
Website: wiaadistrict6.com
2020-24 League Alignments

CENTRAL WASHINGTON 1B CENTRAL WASHINGTON 2B CARIBOU TRAIL 1A COLUMBIA BASIN BIG-9 4A
Cascade Christian Academy
Easton
Entiat
Moses Lake Christian-Covenant Christian
Pateros
Riverside Christian (Dist. 5)
Soap Lake
Upper Valley Christian
Waterville-Mansfield
Wilson Creek
Brewster
Bridgeport
Lake Roosevelt
Liberty Bell
Manson
Okanogan
Oroville
Tonasket
Cascade (Leavenworth)
Cashmere
Chelan
Omak
Quincy
Davis
Eastmont
Eisenhower
Moses Lake
Sunnyside
Wenatchee
West Valley
District Name: Northeast Interscholastic Activities Association
District Director: Joe Richer - (509) 655-1355
Website: wiaadistrict7.com
2020-24 League Alignments

INDEPENDENT NORTHEAST 1B NE2B NORTHEAST 1A
Innovation
Summit Christian
Almira Coulee Hartline
Columbia (Hunters)
Curlew
Cusick
Harrington
Inchelium
Mary Walker
Northport
Odessa
Republic
Selkirk
Valley Christian
Wellpinit
Wilbur-Creston-Keller
Asotin
Colfax
Chesterton Academy of Notre Dame
Davenport
Jenkins (Chewelah)
Kettle Falls
Liberty (Spangle)
Lind-Ritzville-Sprague-Washtucna
Northwest Christian (Colbert)
Reardan
Saint George's
Upper Columbia Academy
Colville
Deer Park
Freeman
Lakeside (Nine Mile Falls)
Medical Lake
Newport
Riverside
District Name: Greater Spokane District Eight
District Director: Herb Rotchford - (509) 354-7348
Website: greaterspokaneleague.org
2020-24 League Alignments

GREATER SPOKANE 2A/3A/4A MID-COLUMBIA CONFERENCE  3A/4A
Central Valley
Cheney
Clarkston
East Valley
Ferris
Gonzaga Prep
Lewis and Clark
Mead
Mt. Spokane
North Central
Pullman
Ridgeline
Rogers
Shadle Park
University
West Valley (Spokane)
Chiawana
Hanford
Hermiston
Kamiakin
Kennewick
Pasco
Richland
Southridge
Walla Walla
District Name: Southeast District Nine
District Director: Don Wilkins - (509) 525-0399
2020-24 League Alignments

SOUTHEAST 1B EAST
Colton
DeSales
Garfield-Palouse
Liberty Christian
Oakesdale
Pomeroy
Prescott
St. John/Endicott-LaCrosse
Sunnyside Christian
Tekoa-Rosalia
Touchet
Yakama Nation Tribal School

Washington Interscholastic Activities Association  |   435 Main Ave S   |  Renton, WA 98057  |  (425) 687-8585  |  © 2021
Home
 
About
    Mission & Strategic Plan
    WIAA Staff
    Contact
    Member School Directory
    Districts & Leagues
    Classifications 2020-2024
    Executive Board
Sports/Activities
    COVID-19 Planning
    Sports
    Activities
    Statewide League Standings
    Season Beginning & Ending Dates
Tournaments
    Brackets
    Past Results
    State Championship Dates
    WIAA Live Mobile App
    Media
    Ticket Prices
    Tournament History
    Allocations
Programs
    Athlete of the Week
    Women in Sport Summit
    Team of the Month
    Smart Choices Scholarship Program
    Scholastic Cup
    Scholastic Awards Program
    LEAP
    Hall of Fame
        Hall of Fame Home
 
RPI
Resources
    Handbook
    Forms
    Health & Wellness
    Student Eligibility Center
    Become an Official
    Diversity, Equity and Inclusion
    Job Openings
MyWIAA